Muutto edessä ja suurin ongelma ratkaisematta. Onko kenelläkään hyviä neuvoja miten saan kollipojat jättämään ovenpielet ja lattialistat rauhaan? Olen ostanut raapimislautoja vaikka minkälaisia, mutta eivät kelpaa. Hirvittää mitä tuhoa ne saa aikaiseksi uudessa asunnossa ja vuokralainenhan vahingot maksaa. Tämän hetkinen asunto on "kaluttu" hirvittävään kuntoon, mutta se ei haittaa kun lähdemme evakkoon remontin alta. Alan olemaan aika epätoivoinen noiden poitsujen kanssa, kun mikään ei auta eikä raapimispuut kelpaa joten laittakaa hyvät ihmiset vinkkejä tulemaan millä poitsut saa ojennukseen.
Raavitut ovenpielet!
2
554
Vastaukset
- turkucat
Mul taas on vuokrakämpäst tapetteja aika mukavasti revitty. On kans raapimispuita. Jos sun kisut tykkää just kovempaa puuta raapia niin voisko toimia, et hakisit jostain jonku oikee puunrungon sisäl..? En tiiä. On nuo semmosia kiusankappeleita kyllä välillä.
- säännöllinen
leikkaus on hyvä ratkaisu, sekä kiellettyjen paikkojen hajustaminen jollakin voimakkaalla tuoksulla. Sitrushedelmät on yleensä sellainen jota kissa karttaa, siis vaikka sitruunanankuorella ovenpielet voitelemaan.
Sitten voi kokeilla hajustaa ne raapimapuut ja -laudat kissalle mieluisalla tuoksulla eli kissanmintulla ja leikittäminen raapimapuussa. Jos raapimapuut on kissan mielestä huteria, se voi olla kissalle sellainen kynnys, ettei se halua raapia "liikkuvaa" puuta. Tukevat raapiampuut on parhaita siihen tarkoitukseen.
Omat kissani eivät raavi ovienpieliä ja tapetteja meillä ei ole vaan maalatut seinäpinnat. Tapettien raapiminen on kissasta kivaa, varsinkin sen jälkeen kun siitä on jo saatu pieni raapale - se innostaa lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1051001