Mitä mieltä uudesta Toyota-mainoksesta? Varmasti kaikki ovat sen jo nähneet. Yritetään kovasti paikkailla merkin laatumielikuvaa..
"Minun Toyotani"
350
23903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
.....siinähän väittävät, mutta oikeasti MINUN Tojotani ei ole heidän plä plää......
kaikkihan sen tietää, että 12v vanhalla ajava ei ole HYVÄ ASIAKAS AUTOKAUPPIAILLE.
Ranskan muotoilukeskuksessa töitä tekevä autonpiirtäjä oli mainoksessa. Halutaan tietenkin luoda mielikuvaa Eurooppalais- Japanilaisesta Toyotasta. Heh.. ei mene muuten läpi tämä yritys meikäläiseen. Japsi on japsi aasialaisine muotoineen, ja ominaisuuksineen, eikä se siitä muuksi muutu. Isossa kuvassa Keski- Euroopassa Toyotan myynti on edelleen lapsen kengissä ja ymmärrän tätä taustaa vasten Toyotan yritykset vaikka tämä mainoskampanja ei sinne asti ylläkkään.
taitaa olla bluffia. Eivät eurooppalaiset tuon näköisiä autoja piirrä. Paitsi aseella uhaten tai pääkonttorin määräyksestä.
Tämä mainos ei uppoa muihin, kuin suomalaisiin umpitojotisteihin ja he eivät surkeista yrityksistään huolimatta enää ko. merkkiä pysty kuiville nostamaan, vaikka kuinka h..vetisti täällä suomi24 sontalaatikolla sitä yrittävät.
Hyvä ja tehokas mainos, pyörii hieman erimuodossa esimerkiksi englannin bbc:llä.
Entäs "voit aina luottaa tulevaan"
Aika pöljä täytyy olla, jos mainosten perusteella ostaa yleensä mitään, missäänhän ei voi eikä saa valehdella enempää kuin mainoksessa. Asiallinen ja totuudenmukainen mainos ilman ylisanoja ja superlatiiveja sekä lupauksia luonnon pelastumisesta voisi upota edes hiukan.
Olisi sellainen, missä suomalainen körmy Toyota lippis päässä istuu tuulipuku päällä japanilaisessa puutarhassa kirsikkapuun alla ökertelemässä tankero englannillaan Kimono pukuiselle japanittarelle I love You and Toyota, saatuaan ensin kupillisen Sakea ja pari Toyota prosaria kännyynsä.
Körmyn lihava ja ruma siivooja vaimo lähtee äijänsä perään Japaniin, josta vihdoin viimein löytää etsimänsä tuhansien bungalovien takaa Kimonopukuisen Geishan hellästä huomasta. Äijä toteaa tilanteen vaarallisuuden ja hokee... Toyota Toyota... tis is my car foreveeer.. mainoksen lopussa äijää ja uutta Toyota prosaria viedäänkin sitten Pohjois-Karjalaan. Ja mainos päättyy - ping Dingiin - kuten nykyisin on tapana.
Körmy känninen punkero Toyotero Toyota lippis päässä kusta lorottaa kirsikkapuuhun nojaten.
Taitaa noin todeta vain harmaalla Nissanilla ajava tuulipukuinen mies joka kaivaa marketin pihassa euroja vyölaukusta tarjous kaljalaatikkoon ja loppuillasta vaimoa lyöden kun hä mainoksesta totesi että "kyll tuo uus tojota sopis niin meidä eteisen muovimaton väreihin"
Aikamoinen dilemma, auton pitäisi olla laadukas ja kestävä mutta samalla kestää vain kolme vuotta jotta uusia autoja saataisiin mahdollismman paljon kaupaksi.
Noita mainoksia kun katsoo niin paras jätää aivot narikkaan, eihän niitä muuten kestä erkkikään.
Aja käytetyllä, hoida sitä hyvin niin maailma pelastuu, siinä se.
Uskomattoman paljon Toyota-vastaista porukkaa täällä. Hankkikaa jo elämä! Vaikka toyotisteja on paljon niin merkin vastustajia tuntuu olevan moninkertainen määrä.
Autokauppias on juuri niin niljakkaan tuntuinen mainoksessa,
kuin painajaisunessa voisi kuvitella.
Vain Toyotien vastustajia, vaan noin yleensä kertakäyttöautoilun vastustajia.
Japsit edustavat mainittua parhaimmillaan.
Oletko miettinyt, mistä Toyotan vastustus mahtaisi johtua? Minä olen sitä mieltä, että kokemus Toyotan omistajana on sitä vastustaville osoittanut, että ei auto niin hyvä olekaan, kuin mitä halutaan uskotella.
tojo on osa elämäntyyliäni. Harmi että tojo-oheistuotteiden saatavuus on niinkin huono, kelpaisi vaikkapa tojopikeepaita lisäämään styleäni entisestään.
sake-päissään keksivät! nyt meitä yritetään huijata oikein urakalla!
hoi sie siun toyotasi on nyt minun toyotani :D
.....tässä autoverotuksen pyhässä maassa, että minun Tojotani olisikin jonkun toisen, -ei tada oikein purra.
-sen verran "pyhästä lehmästä" puhutaan, että sitä nyt omitaan maksamisen jälkeen vielä takaisin....
Joku kirjoitti, että "Tojota vastaista porukkaa....." -mikä ihme? -paskan jauhanta täällä on aikoja sitten karkoittanut järkevät Tojotistit palstalsta. (allekirjoittanut tunnustaa järjettömyytensä, kun täällä vielä roikkuu) -sheriffin toiminta vain tukee asiaa, koska hän ei osaa toimia "diplomaattisesti".......(sensuuri on kääntynyt itseään vastaan )
Auto on kunnossa ja todettu hyväksi merkisi joten mitä yrität säälittävästi sönköttää?
Ollaampa sitä katkeria tototan menestykselle! Miksi? voithan itsekkin hankkia hyvän toyota auton niitä on joka tarpeeseen!
Ei oikein aukea mulle tuo "kertakäyttöautoilu, jota japsit juuri edustaa". Voitko selittää? Mielestäni kestävät japanilaisautot edustavat kaikkea muuta kuin kertakäyttöautoilua. Mutta yrität ilmeisesti perustaa tuon siihen, että europirssi saa TM-testissä ajettavussarvosanaksi yhden numeroarvon paremman kuin japanilainen. Tänä päivänäkin näkee liikenteessä eniten japanilaisia vanhoja autoja kuten Datsun Nissan Cherryä, Toyota Carinaa ym. Missä ovat esim. saman ikäiset Opel Kadett tai VW Golf?? Japanilaisten pahin vihollinen ruostekaan ei ole vielä kaikkia vienyt koska ne autot KESTÄÄ.
saan tulla hakemaan tojotasi käyttööni?
ei kait siitä mitään maksaa tartte kun se on jo minun?
no ei vaiskaan - pidä vaan ihan itelläs - ajan mieluummin omallani.
Aja vaan, minä omistan mielelläni tämän! Omistamisen iloa.