käytöskouluun?

Uninen

onko vinkkejä miten koiran saisi rauhoittumaan kun ovikello soi niin se kiipeää seinille ja rähisee ihan perk**sti
eroahdistus on aivan mahdoton ja se ulvoo ihan ku päätä irrotettais.
ulkona käydessä se rähisee polkupyörille ja kaikelle mahdolliselle ja yrittää hyökätä niitä kohti.
eläin alkaa olla aika hallitsematon ja jonain kauniina päivänä se saattaa vielä satuttaakin jotain riehumisellääm..
kokeiltu on makupalkitsemista, risulla persiille läppäystä, paikallaan istuttamista(odotellen niin pitkään että rauhottuu ja vasta sitten jatkettu matkaa), uhkailua, kiroilua, lässytystä ja ties mitä, mutta en hitto enää keksi mikä tuohon tehoaisi.
koira on siis buhund uros ja ihan pirun jästipäinen elukka :)

vinkkejä otetaan vastaan..

2

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 33

      Lopeta kiroilu, uhkailu ja pitkät puheet. Koira ei kaipaa lässytystäkään, jos koira räyhää pelostansa, lässytys vain pahentaa. Pysy siinä, minkä tavan otat koulutukseen käyttöön. Ole aina rauhallinen.

      Eroahdistusta ei voi parantaa kuin parantamalla teidän suhdetta ja aloittamalla yksinolon opettelu alusta. Eli niistä muutaman sekunnin poissaoloista oven takana ja takaisin koko ajan aikaa pidentämällä. Koira täytyy saada luottamaan siihen, että tulet aina takaisin.

      Ovikelloa/vieraiden tuloa voi opettaa siten, että otat tuttusi oven taakse kilkuttamaan ja et piittaa kellon soimisesta etkä koirasta yhtään mitään, istut vaan huomioimatta tai jatkat sitä, mitä olit tekemässsä ja koira kun rauhottuu (voi mennä piiiitkä aika) menet ovelle ja annat koiralle herkkua.

      Buhund on ihana, kaunis rotu. Onko koira minkä ikäinen? Jos on siinä vuoden-kahden murkkuiässä kaikki nämä saattaa korostua ja yhteiselo tuntua painajaiselta. Kärsivällisyys ja johdonmukaisuus on kai ainoat, joita voi kehottaa pitämään yllä.

      Kuinka koiraa on pentuina totutettu pyöriin ym. ulkonaliikkuvaan? Remmirähjäys on kyllä ikävä asia ja vaatii hermoja, että saa opetettua pois.. Paikoillaan istuttaminen on ihan hyvä keino ja toisena voisi olla, että ennakoit tilanteet joissa tiedät koiran rupeavan riehumaan ja pistät leikiksi ennen kuin koira kerkeää kiinnittää huomion siihen johonkin. Voi olla vaativaa, mutta koita ottaa makupaloja ja lempilelua ulos mukaan ja olla hauska koiran mielestä :D

      Tässä nyt jotain, toivottavasti saatte suhteenne toimimaan. Muista, että aikaa se vaatii joka tapauksessa! Tsemppiä!

    • HUhhuhhhuhhhuuuhhuh

      persiille??? Valitettavasti se on niin että taidat tarvita sitä itse!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1220
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1028
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      829
    7. 85
      821
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      20
      769
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      719
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe