Tahtoisin ostaa ystävälleni lahjaksi suloisen maatiaiskissan kun hän on sellaista haaveillut joten mistä saisi ostettua maatiaiskissanpennun ja paljonko rotukissat yleensä maksavat? Kiitoksia vastauksista!
Kissanpentuja
5
653
Vastaukset
- Karkkikisut
Ainakaan Kuopio-Mikkeli -linjalla ei maatiaisen hankkiminen varmaankaan ole ongelma. Viime viikonlopun lehdessä (Savon Sanomat) oli tosi monta annetaan-ilmoitusta. Ja myynti-ilmoituksiinkin voin antaa linkkejä, jos tämä ilmansuunta kiinnostaa.
Mikkelin eläinsuojeluyhdistykseltä saa maksua vastaan pentuja, jotka on rokotettu ja madotettu. Ja niitä on ainakin nettisivujen mukaan siellä useita.
Rotukissat maksavat satoja euroja. Jos paljon halvemmalla lähtee, niin sitten on syytä vakavasti epäillä, onko kaikki niinkuin luvataan.
Mutta varmista ihmeessä ensin ystävältäsi, että hän todellakin on valmis ottamaan kissan jopa pariksikymmeneksi vuodeksi! - todellakin
että ystäväsi on valmis ottamaan kissan. Eläintä ei pidä koskaan antaa lahjaksi, ellei ole aivan varma lahjan vastaanottajan halusta eläimen omistajaksi. Se, että on haaveillut ei vielä takaa, että hän on valmis sen ottamaan juuri silloin kun toinen sen hänelle antaisi. Jos ystäväsi on kissasta haaveillut, eikä ole sitä itse hankkinut, voi olla ettei hän ole vielä valmis sitoutumaan kissaan. Toisaalta jos kyse on rahasta, ettei ole kissaa hankkinut, niin pitää ottaa huomioon sekin, ettei hänellä ehkä ole rahallisesti mahdollisuutta vielä kissaa hoitaa.
Kissoja löytyy eri nettilinkkien kautta ja ne ovat kovin eri hintaisia. Ihan maatiaisistakin pyydetään joskus isoja summia eikä se ole huono juttu, jos sen hinnan perusteena on pentujen asianmukainen hoito. Tarkoittaa, että pennun hintaan sisältyy rokotukset, madotukset, kunnollinen ruokinta ja ehkä mahdollinen vanhempien terveystestaus. Näinhän on esim. useimmiten eläinsuojeluyhdistysten kissojen kohdalla, suomalaisten eläinsuojeluyhdistysten tiedot ja linkit löytyy SEY:n sivujen kautta. Ilmaisiakin kissoja toki löytyy, mutta kannattaa varmistaa millaisista oloista kissa on lähtöisin, hoitaminen voi olla hyvin kallista jos ongelmia tulee.
Rotukissojen pentuja löytyy rotuyhdistysten sivuilla olevilta pentulistoilta sekä kasvattajien omilta sivuilta. Hinnat liikkuu noin 500-1000 euron hujakoilla rodusta ja kasvattajasta riippuen. Jotkut harvinaisemmat rodut voivat olla kalliimpiakin. Rotukissojen hintoihin kuuluu rekisteröinti, rokotukset, madotukset, testaukset, sirutukset ja joskus jopa valmiiksi leikkaus lemmikkitasoisille ja useimmat kasvattajat antavat kaikki ohjeet kirjallisina.- lion_cat
Tuossa suora linkki nettisivuille joissa annetaan kissoja :)
http://www.lemmikkipalstat.net/cgi-bin/apula/apula.pl?13
ja tuossa toinen linkki,jossa myydään maatiais-ja rotu kissoja :)
http://www.lemmikkipalstat.net/cgi-bin/apula/apula.pl?14
Löytyy sekä pentuja,että vanhempia.
Maatiaskissojen hinnat liikkuu 0eurosta-50euroon.
Rotukissat ovat sitten huomattavasti kalliimpia.
Onnea kissun etsintään ;D
- lahjahevonen
Eläinsuojeluyhdistykset eikä rotukissojen kasvattajat myy kissoja lahjaksi. Älä koskaan hommaa lemmikkiä lahjaksi. (Ellette sitten yhdessä sovi asiasta ja uusi omistaja voi hankkia kaikki tarvikkeet ym. etukäteen eikä lemmikin tulo ole millään tapaa yllätys.)
- Kallisarvoiset
Minun on pakko kertoa, että jos kissan aikoo hoitaa hyvin, siihen menee todella paljon rahaa ja aikaa.
Kissan ruokaan ja hiekkaan menee useampi euro päivässä. Halpoja kaupan kuivamuonia ei kannata syöttää, niistä voi tulla mm. kivuliaita virtsakiviä, joista kärsimystä ja kalliita eläinlääkärireissuja. Laadukas eläinlääkäriltä tai lemmikkikaupasta ostettu kuivamuona maksaa 20-30 €/2 kg pussi.
Kissa tarvitsee päivittäin myös tuoretta lihaa, joka usein on n. 10 €/kg. (Ainakaan minä en syötä halvimpia pelkkää ihraa ja kovia jänteitä olevia lihanroikkeita lemmikeilleni.) Joka päivä kissoillamme on saatavilla kevytkermaa myös ja sitten annan myös kaupan valmisruokia.
Matokuurit annan 2 kertaa vuodessa ja niihin menee n. 20 € vuodessa jokaiselle ellei enemmänkin.
Otan vuosittain rokotukset kisuille ja tällainen eläinlääkärireissu maksaa n. 80 €/kissa.
Heti, jos kissalle tulee jotain epämääräisiä oireita, se täytyy viedä eläinlääkäriin ja reissu yleensä maksaa vähintään 80 € yleensä 150-300 €, kun otetaan verikokeita ja lääkitään. Usein yksi käynti ei riitä, vaan pitää mennä parin päivän kuluttua uudelleen, jolloin kissa tutkitaan ja/tai hoidetaan narkoosissa ja taas menee rahaa vähintään se 100 €.
Koira tulee halvemmaksi, koska niiden kuivamuonat ovat halpoja ja muutenkin koira voi syödä ihmisten jätteitäkin. Kissalle ei ihmisten ruokaa saa antaa, koska liian suolaista ja kissoilla prakaa munuaiset helposti.
Tästä huolimatta meillä on 2 kissaa ja on ollut aina vuodesta 1994 lukien. Rahaa emme ajattele, mitä niihin on mennytkään, mutta paljon se joka tapauksessa on.
Eli hommatkaa kissa vasta kun teillä on varmasti varaa hoitaa se hyvin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei833789Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071812- 1091125
- 991095
- 60933
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate165875- 42846
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57801Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g61780Huono grilli kokemus
Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll22751