Keskitysleiri Kanavansuulle?

Kanavansuun kärkeen on aidattu alue korkealla verkkoaidalla. Onko sinne suunnitteilla jonkinlainen "Arbeit macht frei" tyyppinen leiri?
1453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pikaisin itse 2009 Dachaussa katsomassa keskitysleirin museorakennuksia ja tietysti ne uunit, mahdottoman tehokas ja siiti tapa päästä eroon "jätteestä". Kyllä saksalaiset ovat aina olleet tekniikan kärkipaikoilla, puhuttiinpa autoista, aseista tai ihmistuhoamisesta.
Lappeenrannassa on asia oivallettu oikein muistomerkin muodossa; Chymoksen portilla on saksalainen rynnäkkötykki muistuttamassa Tali-Ihantalan täsmätaisteluvälineestä, joilla raivattii venäläiset hornantuuttiin (kun tykin kantamalle sattuivat).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Himmler 2 kirjoitti:

Kanavansuun kärkeen on aidattu alue korkealla verkkoaidalla. Onko sinne suunnitteilla jonkinlainen "Arbeit macht frei" tyyppinen leiri?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu