Mikä on?

Pelle Peloton

Olen reilun vuoden verran sivusilmällä seurannut tämän palstan kirjoituksia, ja olen huomannut että muutama nimimerkki, esim. "Lukenut" jne, kirjoittavat aina samasta aiheesta.
Sitten kun joku kysyy, että miksi tuollaisia kirjoittavat jatkuvasti, nämä tietyt nimimerkit aloittavat todella nolon haukkumisen ja herjaamisen kysyjää kohtaan.

Nyt kysynkin, että mistä moinen kauna Ahvenanmaata ja ahvenanmaalaisia kohtaan johtuu? Miksi herjaatte ja nimittelette niitäkin ihmisiä, jotka ovat kysyneet tätä samaa? Miksi te tänne kirjoittelette, kun kirjoittaisitte päättäjille yms. mikä häiritsee ja vaatisitte heitä tekemään jotain / korjaamaan asiat, jos epäkohtia on?

3

467

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukenut tässä taas

      Empä ole huomannut mitään samanlaisuutta tällä palstalla?
      Ahvenanmaan kouluissa lapset opiskelee vain omaa äidinkieltään ruotsia ja vieraana kielenä heillä on englanti.
      Sitä pitää ihmetellä miksi Ahvenanmaalaisille on niin tärkeää, että Manner-Suomessa kouluissa on pakkoruotsi?
      Eikö heidän siellä Ahvenanmaalla pitäisi olla tyytyväisiä omiin olosuhteisiinsa eikä puuttua emämaanssa asioihin
      kun muutenkin ovat itsenäisiä? Suomenkielisillä ei silti ole edelleenkään mitään oikeuksia Ahvenanmaalla mikä on aika häpeällistä näin oikeasti ajateltuna.

      • Luita kurkuun

        Ei voi olla totta että koko ajan tulee valheita samasta näppäimistöstä. Suomea luetan Ahvenanmaan kouluissa 5-luokasta. Eikä pitäisi jonkun lättähatun edes mainita sanaa pakkoruotsi koska en ole koskaan nähnyt opettaja ruoskineen oppilaita ruotsin tunnella. Pakkosuomi oli vallassa Helsingissä 50-luvulla. Opi Suomea tai tulee turpiin.


      • Tämä on totta
        Luita kurkuun kirjoitti:

        Ei voi olla totta että koko ajan tulee valheita samasta näppäimistöstä. Suomea luetan Ahvenanmaan kouluissa 5-luokasta. Eikä pitäisi jonkun lättähatun edes mainita sanaa pakkoruotsi koska en ole koskaan nähnyt opettaja ruoskineen oppilaita ruotsin tunnella. Pakkosuomi oli vallassa Helsingissä 50-luvulla. Opi Suomea tai tulee turpiin.

        Täyttä puppua Ahvenanmaan kouluissa ei opiskella Suomea vaikka valinnaisena se saattaa ollakin.
        On turhaa edes väittää, että joku nuorista osaisi edes sanankin suomeksi niin pitäisin sitä ihmeenä Ahvenanmaalla. Suomi on myrkkyä Ahvenanmaalaisille ja etenkin nuoriso vihaa kaikkea suomalaisuutta ja sen voi mennä vaikka kokeilemaan paikanpäälle. Jotkut Ahvenanmaalle muuttaneet ja heidän lapsensa saattavat osata muutaman sanan Suomea, mutta ei he kovin mieluusti halua puhua Suomeksi koska se on Ahvenanmaalaisista hävettävää kieltä. Ahvenanmaan rasistinen toiminta on heidän politiikkojensa syytä
        ja kiihkoruotsalaisuus on heille kaikkein pyhintä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      73
      1183
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      1048
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      44
      1009
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      879
    5. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      333
      803
    6. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      734
    7. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      51
      730
    8. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      40
      727
    9. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      8
      642
    10. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      183
      639
    Aihe