Mikä on?

Pelle Peloton

Olen reilun vuoden verran sivusilmällä seurannut tämän palstan kirjoituksia, ja olen huomannut että muutama nimimerkki, esim. "Lukenut" jne, kirjoittavat aina samasta aiheesta.
Sitten kun joku kysyy, että miksi tuollaisia kirjoittavat jatkuvasti, nämä tietyt nimimerkit aloittavat todella nolon haukkumisen ja herjaamisen kysyjää kohtaan.

Nyt kysynkin, että mistä moinen kauna Ahvenanmaata ja ahvenanmaalaisia kohtaan johtuu? Miksi herjaatte ja nimittelette niitäkin ihmisiä, jotka ovat kysyneet tätä samaa? Miksi te tänne kirjoittelette, kun kirjoittaisitte päättäjille yms. mikä häiritsee ja vaatisitte heitä tekemään jotain / korjaamaan asiat, jos epäkohtia on?

3

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukenut tässä taas

      Empä ole huomannut mitään samanlaisuutta tällä palstalla?
      Ahvenanmaan kouluissa lapset opiskelee vain omaa äidinkieltään ruotsia ja vieraana kielenä heillä on englanti.
      Sitä pitää ihmetellä miksi Ahvenanmaalaisille on niin tärkeää, että Manner-Suomessa kouluissa on pakkoruotsi?
      Eikö heidän siellä Ahvenanmaalla pitäisi olla tyytyväisiä omiin olosuhteisiinsa eikä puuttua emämaanssa asioihin
      kun muutenkin ovat itsenäisiä? Suomenkielisillä ei silti ole edelleenkään mitään oikeuksia Ahvenanmaalla mikä on aika häpeällistä näin oikeasti ajateltuna.

      • Luita kurkuun

        Ei voi olla totta että koko ajan tulee valheita samasta näppäimistöstä. Suomea luetan Ahvenanmaan kouluissa 5-luokasta. Eikä pitäisi jonkun lättähatun edes mainita sanaa pakkoruotsi koska en ole koskaan nähnyt opettaja ruoskineen oppilaita ruotsin tunnella. Pakkosuomi oli vallassa Helsingissä 50-luvulla. Opi Suomea tai tulee turpiin.


      • Tämä on totta
        Luita kurkuun kirjoitti:

        Ei voi olla totta että koko ajan tulee valheita samasta näppäimistöstä. Suomea luetan Ahvenanmaan kouluissa 5-luokasta. Eikä pitäisi jonkun lättähatun edes mainita sanaa pakkoruotsi koska en ole koskaan nähnyt opettaja ruoskineen oppilaita ruotsin tunnella. Pakkosuomi oli vallassa Helsingissä 50-luvulla. Opi Suomea tai tulee turpiin.

        Täyttä puppua Ahvenanmaan kouluissa ei opiskella Suomea vaikka valinnaisena se saattaa ollakin.
        On turhaa edes väittää, että joku nuorista osaisi edes sanankin suomeksi niin pitäisin sitä ihmeenä Ahvenanmaalla. Suomi on myrkkyä Ahvenanmaalaisille ja etenkin nuoriso vihaa kaikkea suomalaisuutta ja sen voi mennä vaikka kokeilemaan paikanpäälle. Jotkut Ahvenanmaalle muuttaneet ja heidän lapsensa saattavat osata muutaman sanan Suomea, mutta ei he kovin mieluusti halua puhua Suomeksi koska se on Ahvenanmaalaisista hävettävää kieltä. Ahvenanmaan rasistinen toiminta on heidän politiikkojensa syytä
        ja kiihkoruotsalaisuus on heille kaikkein pyhintä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      67
      7650
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      87
      4624
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      110
      3845
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      68
      3230
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2986
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      130
      2674
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      34
      2128
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1957
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      259
      1902
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      55
      1858
    Aihe