koskien sitä IB linjan pääsykoetta minkalaisii ne esseekysymykset suomen että englannin on ,vaikeita,yllättäviä aiheita vai sellaisia joista ei vaan keksi mitään kirjotettavaa? ja mitä ne monivalinnaiskysymyksissä kyselee okse laaja se aihealue ja oks ne n.yleensä helppoja ja matematiikasta okse perus matikka jota ylä-asteella opiskeltiin vai vaikeempaa.
Kiitos kaikista asiallisista vastauksista.
Kiitos kaikista asiallisista vastauksista.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minkä koulun IB linja ?
Vaikea sanoa kun Tikkurilan ja Sykin kokeiden tasojen erot ovat todella suuria.
Ja yleensä siellä on aika tavallisia aiheita, melko kuluneita aiheita joista kaikki keksii... esim jostai muodista, musiikista, tv ohjelmasta.
Matikka pohjautuu koko yläasteen juttuihin. Suurin osa ysiluokan ja ehkä vähän vaikeempaa tasosta mut ei mitään lukiojuttuja ainakaan tule sinne.
IB:lle hakemisessa taisi 50% vaikuttaa päättötokari, joten jos on hyvä todistus= melko helppo päästä IB:lle.
Pääsykokeessa ainakin itselläni oli yhteen- ja erikseenkirjoitusta, välimerkkien käyttöä ja max.A4 kokoisen kirja-analyysin/arvostelun tekeminen (tuo oli äidinkielen osio). Matematiikka oli lähinnä erillaisia yhtälöitä ja helppoja prosenttilaskuja= esim. jotain perusx yhtälölaskuja.
Omasta mielestäni pääsykoe tuntui aluksi vaikealta, mutta on se samalla tavoin vaikea muillekin.
Kiitti kummastaki vastauksest mis lukiois ootte ite.
Lisää vastauksia saa tulla.
If you want to attend to Syk or Ressu, your grade-average ought to be closer to 10 than 9- without reading too much for the exams, you seriously should have some talent! You have to be comfortable using english in all situations- accent doesn't matter nor does vocabulary/grammar really, but you have to be able to write fluently in english and have a _STRONG_ basis on math- Don't even consider getting in if your math will not be 10 on comprehensive school as your final grade.
Math both in Ressu and Syk was hard, but you should get to the second part if you've learned what you should've learned in comprehensive school. In English-part be creative- but use simple words.
Lol too tired to write more x) ask more specifically if u want more answers.
If you're considering some other than these two "elite"- schools, forget the former :D
Thanks but in which school are you and how do you know about both
I actually am quite good at math just quessing that my average num. will be about 9.2 so what youre saying is that i dont have a chance with such an hight average num if its really that hard to get in to ressu maybe then in to Tilu.
Ite hain Oulun IB:lle viime keväänä, todistuksessa lukuaineidenvkeskiarvo oli 8.17 ja pääsykokeista taisin saaha vaan pari pistettä mutta olisin silti päässyt sisälle. =)
Pääkaupunkiseudun lukioihin on paljon haastavampaa päästä kuin vaikka Oulun tai jonkin muun Lapissa sijaitsevalle koululle koska väkeä on paljon enemmän.
Tikkurilaakin on melko helppopäästä ja Jyväskylän ib linjalle pääsee melkeen kaikki ketkä uskaltaa nyt ees laittaa sen hakutoiveisiin ...