Mikäs rotu olis hyvä, kun ensimmäinen oma koira on kyseessä. Osittain metsästyskäyttöön, mutta myös hyvä kotikoira (tulee toimeen eri ihmisten kanssa -myös lapsien ym.) joku keskikokonen ja helppo kouluttaa...
Mikä rotu
8
599
Vastaukset
- Jäljellä
Ensimäiseksi mitä aiot metsästää ? suomenpystäri, länsi ja itälaika käyvät myös.Kaikkien metsästyskoirien tulee tulla hyvin toimeen lasten jne kanssa.
- Suomi-rodun edustaja
Onko mikään rotu helppo kouluttaa? Olen kuullut, että kultainen noutaja on aika pehmeä luonteeltaan...
Tähän mennessä KAIKKI tapaamani hirven ja/tai karhunmetsästykseen tarkoitetut pystykorvarodut (ja niiden sekotukset) ovat olleet enemmän tai vähemmän haastavia omistajilleen. Johtuu niiden kovasta, itsepäisestä ja aktiivisesta luonteenlaadusta. Luonteen pitää olla tietyllä lailla kova, jotta koira pärjää hirven ja karhun kanssa. Nämä koirat vaativat aktiviteetteja enemmän kuin peruskoirat, muuten tuhoavat paikat, kiukuttelevat ja räksyttävät turhanpäiten.
Lasten kanssa kyllä tulevat toimeen, mutta lasten pitää muistaa antaa koirallekin oma rauha, lasten pitää oppia tulkitsemaan tiettyjä koiran eleitä jne. Tämä koskee lapsiperheiden elämää kaikkien koirien kanssa.
En kyllä suosittele metsästyspystykorvaa ensimmäiseksi koiraksi, vaikka ne hyviä koiria ovatkin. Mutta jos kuitenkin päädyt hankkimaan sellaisen, niin narttu nyt ehkä on hieman helpompi kuin uros. Ennen kaikkea, pidä oma pää kylmänä, ole jämäkkä (ja reilu) ja looginen toimissasi, ota koiran tarpeetkin huomioon niin kyllä varmaan pärjäätte. Jos tulee ongelmia, niin pitää ensin katsoa peiliin. - mammax6ja koirat 6
Suomi-rodun edustaja kirjoitti:
Onko mikään rotu helppo kouluttaa? Olen kuullut, että kultainen noutaja on aika pehmeä luonteeltaan...
Tähän mennessä KAIKKI tapaamani hirven ja/tai karhunmetsästykseen tarkoitetut pystykorvarodut (ja niiden sekotukset) ovat olleet enemmän tai vähemmän haastavia omistajilleen. Johtuu niiden kovasta, itsepäisestä ja aktiivisesta luonteenlaadusta. Luonteen pitää olla tietyllä lailla kova, jotta koira pärjää hirven ja karhun kanssa. Nämä koirat vaativat aktiviteetteja enemmän kuin peruskoirat, muuten tuhoavat paikat, kiukuttelevat ja räksyttävät turhanpäiten.
Lasten kanssa kyllä tulevat toimeen, mutta lasten pitää muistaa antaa koirallekin oma rauha, lasten pitää oppia tulkitsemaan tiettyjä koiran eleitä jne. Tämä koskee lapsiperheiden elämää kaikkien koirien kanssa.
En kyllä suosittele metsästyspystykorvaa ensimmäiseksi koiraksi, vaikka ne hyviä koiria ovatkin. Mutta jos kuitenkin päädyt hankkimaan sellaisen, niin narttu nyt ehkä on hieman helpompi kuin uros. Ennen kaikkea, pidä oma pää kylmänä, ole jämäkkä (ja reilu) ja looginen toimissasi, ota koiran tarpeetkin huomioon niin kyllä varmaan pärjäätte. Jos tulee ongelmia, niin pitää ensin katsoa peiliin.mukaan ensimmäiseksi koiraksi kahdelle nuorelle.. ja toisekseen kyllä sieltä metsästyskoirista löytyy niitä perhekoiria ja tervejärkinen koira tietää perheen ja vieraan eron. Silti voi olla hyvä metsästyskoira.
Uros on aloittelijalle siksi hyvä, että se on helpompi opettaa oikeaan ja tavoille kuin narttu. Samalla oppii pathaiten rodusta itsekin. Tässä puhuu kokemus ja tänään viimeksi pitkänlinjan metsästäjä kertoi kuinka vieläkin pitää opetella tuntemaan jatkuvaan koiran sielunelämää ja narttu on täysi mysteeri, edelleen. En ymmärrä väitettä urosten kovaluonteisuudesta, kissanviikset se voi olla myös arkuutta kun puree tai muuten pakenee. Urokset on helppoja ja mun eka on ollut uros ja edelleen pidän uroskoirasta ja taas otamme uroksen.
Lapsiin suhtautumisesta voin kertoa meidän uroilla, että nuorinkin leikki sen kopissa kesän pitkän. Lasta piti ohjata ja pitää vielä nuorenakin, että koira on elävä olento ja osa perhettä, ei lelu. Tällä kertaa kyseessä jämtlanninpystykorva, erittäin hirvilinjainen ja kovasukuinen.
- irkkufan
Setterit on hyvii, helppoi, ilosii ja tulee toimeen lapsien ja muiden kans.
Nehän on lintukoiria- jep...
Mutta jos setterin otat edes *osittain* metsästyskäyttöön, niin ota sitten käyttölinjainen. Näyttelylinjaisista ei siihen ole edes osittain. Siis metsästämään ihan oikeasti, eikä vain haistelemaan pihafasaaneja.
- epooj
Se tekee makupalan takia melkein mitä tahansa. Tulee hyvin toimeen lasten kanssa, on pitkäpinnainen. (Kultseilta joskus saattaa pinna palaa lasten kanssa. Suosittelen metsästyslinjaista tai koiravakuutusta.
Miksei pystykorvakin, mutta se saattaa helposti kouluttaa myös isännän. Sanoisin, että beagle. Lempeä luonne ja ei yleensä turhia nirsoile. Koko ei kyllä ole mikään suuri, mutta luonne on oikein hyvä. Jäniksen mehtuuseen ja perhe-elämään sopiva paketti.
- Laboratori
On että pysyy lähelläsi irti ollessaankin rahoittuu vasta vanhempana ja tarvitsee kunnollisen peruskoulutuksen muuten taluttaa isäntänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15513536Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t759813Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h999172Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218159Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406783Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua764336Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy403952Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4021308