Tempur vuoteesta

Sängyn ostaja

Ollaan hankkimassa parisänkyä ja katseltu lähinnä joustinsänkyä. Sitten esittelivät eräässä liikkeessä Tempur-materiaalista olevan. Petauspatja on 70mm. Kuulemma on niin hyvä että voi laittaa vaikka vanerilevylle tai lattialle niin toimii. Onko kellään kokemusta milainen on käytössä? Entinen on joustinpatja ja tuntuma on ainakin aluksi ihan erilainen. Tottuukohan siihen Tempur materiaaliin, kun se on niin kimmotonta. Kertokaa kokemuksia.

5

3340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekkadfsfsdr

      Tempur tyynyt ovat loistavia mutta patja ei sopinut minulle. Pidän viileästä huoneesta, mutta alemmissa lämpötiloissa tempur patja jäykistyi, ja ympärilleni muodostui täysin ihmisen muotoinen painauma, josta ei päässyt mitenkään liikkumaan. Olo oli kuin kohvehdilla konvehtirasiassa. Minusta tuo liikkumisen mahdollisuus on kuitenkin aika tärkeää yölläkin. Sopii ehkä siis jollekin joka haluaa nukkua koko yön samassa asennossa.

      Toinen huono puoli Tempurille on, ettei sitä itse materiaalia voi mitenkään pestä. Tuo petauspatja pitäisi siis suojata (päällisen voi siis varmaan kyllä pestä, en tiedä mutta ei sitä vaahtoa).

    • Argh !

      Avauksesta on jo hieman aikaa, mutta patjavalinta-asia satta ola monelle ajankohtainen. Hankin juuri oheisen linkin mukaisen Tempuria vastaavan petauspatjan Ikeasta, joka sijoitettuna kovan / tiukan lateksipatjan ( Pirelli 16cm paksu ) päälle.

      Viskoelastiset patjat ovat melko spesiaaleja tuotteita ja ne jakavat mielipiteet yleensä varsin selkeästi joko puolesta tai vastaan mieltymysten mukaan.

      Ensivaikutelma nyt parin yön jälkeen on kovin ristiriitainen. Myönteistä on se, että sen ansiosta lihaksisto ja nivelet eivät ole paineen alaisena ja puudu tai kipeydy, eikä verenkierto häiriinny kuten liian kovalla patjalla nukkuessa käy. Kielteisenä puolena koen juuri ko. patjojen perusominaisuuden eli sen miten siihen materiaalin lämmettyä uppoaa kuin muottiin. Aluksi tunne on jopa lievästi tukehduttavan oloinen juurikin sen vuoksi, että liikkuminen ja asennon vaihtaminen on hankalaa, ikäänkuin pitäisi kammeta itsensä kuopasta ylös ja tämän jälkeen taas vie jonkin aikaa kunnes patja mukautuu uuteen asentoon ( pidentää asennonvaihdon aiheuttamaa heräämistä ). Havaitsin myös, että esim. selällään nukuttuaan ja vaihtaessa kylkiasentoon, materiaali jää hieman enemmän kuopalle kehon keskiosalta eikä palaudu tasolle jossa se on silloin kun nukkuu kylkiasennossa ja sen vuosi lelkä taipuu lievästi kaarelle, joka tääs aiheuttaa jännitteitä ja kipua lihaksistossa. Itselläni on selkäongelmia ja se reagoi erittäin agressiivisesti edellämainittuihin seikkoihin. Eli vaikuttaa omalla kohdallani siltä, että tuote palaa takaisin Ikeaan. Toisaalta taas monet ovat hyvin tyytyväisiä viskoelastisiin patjoihin.

      Ominaisuudet

      - 6 cm paksun, viskoelastista vaahtomuovia olevan kerroksen ansiosta patja muotoutuu kehon muotojen mukaan, mikä parantaa lihasten ja ihon verenkiertoa.

      - http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/90155629

      Eli edellinen huomioiden, omalla kohdallani itselle sopivan kokonaisuuden esiminen jatkuu, valinta on vaikeaa kun sopivuus pitäisi päättää käytännössä hyvin suppean testaamisen perusteella, valinta on kuitenkin hyvin tärkeä ja pitkäaikainen ( mikäli huonot yöt ja palautuminen, niin... ). Ilmeisesti palaan takaisin joustinpatjavaihtoehtoon ( ilmeisesti jokin medium / puolikiinteä tai sitä hieman pehmeämpi ? [ en ole rygby-sarjaa ] ) ja sitten sen oheen jokin sopiva petauspatja. Tähän liittyen kokemukset olisikin tervetulleita.

      Testasin liikkeessä SULTAN HJARTDAL-joustinpatjaa, joka lyhyen testin perusteella vaikutti varsin mukavalta, vaikka siinäkin on viskoelatinen ( 4,5cm ) päällimmäinen kerros. Johtuisiko siitä, että kerros on hieman ohuempi kuin ostamassani petarissa ( 6cm / 50kg ) ja se muodostuu kahdesta eri tiiviydestä, 50kg & 25kg ?

      Ominaisuudet

      - 4,5 cm paksu, viskoelastisesta vaahtomuovista valmistettu kiinteä sijauspatja mukautuu kehon muotojen mukaan...iskoelastista polyeetterivaahtomuovia 50 kg/m³, polyeetterivaahtomuovia 25 kg/m³...

      - http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/20156694

      Ohessa Ikean joustinpatjat :

      - http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/categories/departments/bedroom/10632/

    • Hyvät yöt

      Selkävaivaiselle ollut tuon Tempurin halvemman kopion hankinta ollut unelma, tottumista vaati ja nyt ostettiin aidot ja aletaan sitten totuttelemaan niihin. Saatiin tarjouksen 1000e hinnasta pois http://tarjousnet.fi/lajittelu.php?task=2 ja vielä vähän tinkailtua kaupanpäällistä. Peittoihin ei vielä revennyt mutta kyllä sekin hankinta taitaa edessä olla. Nuorena nukkui vaikka missä mutta ikää kun on tullut ja selkävaivaa, voin suositella.

    • Kivityyny

      Tempur tyyny kovettuu alemmissa lämpötiloissa...

    • Tyyny_

      Tempur-materiaali toimii parhaiten normaalissa huonelämmössä (18 - 22 °C). Kylmässä ja kuivassa materiaali on kovempaa, mutta se toki pehmenee kehon lämmöstä peiton alla normaaliksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      120
      10316
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1402
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      25
      1010
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1001
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe