Mitä suurinpiirtein maksaa keski-suomessa päätehakkuun jälkeinen elämä metsässä? Eli paljonko per hehtaari maksaa muokkaus/laikutus ja siemennys tai taimet? Saako ko. projektiin jotaki tukia?
Jos peltoa metsityttää, mitä se maksaa? Ja saako siihen jotaki avustusta?
metsän uudistus??
2
927
Vastaukset
- suurinpiirtein
Laikutus 130-150 euroa hehtaari. Istutus 230-260 euroa hehtaari. Kylvö 60-80 euroa hehtaari. Mahdollisuudet tukiin selviävät Kemera oppaasta http://www.metsavastaa.net/files/metsavastaa/pdf/amm_kemeraj.pdf
Tarkempia hintoja ja tukimahdollisuuksia voit myös kysellä paikallisesta metsänhoitoyhdistyksestä tai metsäkeskuksesta. - kannataa tehdä
itse, jos vaan pystyt. Laikutuksen jälkeen taimien hinnat saat netistä googlettamalla taimitarhoja. Normaalikuntoinen ja -älyinen voi tehdä istutustyön itse. Riippu maastostakin ja pinta-alasta -kuokallakin saa tehtyä laikun. Älä sekoita kuvioon mitään hämärää MHY:tä, se vie vaan rahat.
Omatoimisuus riippuu tietenkin kyvyistä ja uudistusalan koosta. Jos useampi kymmenen hehtaaria niin apua saatat tarvita. Toisaalta jos on laittanut esim. 20 ha sileeksi, niin luuklisi vähän rahaakin olevan.
Pellon metsistystä harkitsisin tarkkaan. Kepulaiset vuokraa milellään pieniäkin heittopeltoja EU-tukien takia, vaikka eivät sitten mitään siellä viljelekään. Saatat saada paremman tuoton vuokraamalla. Metsität sitten myöhemmin kun suhdanteet muuttuu, eli järjettömät tuet lopetetaan. Siihen menee muutama vuosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496419- 322292
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.741232- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835