Akun vaihto

Kysyvä Golffari

Ostan uuden akun Golf 2004 2,0 tdi comf. Kertokaapa asiantuntijat, voiko akun vaihtaa itse vai tarvitaanko siinä huoltoliikkeen kommervenkkejä. Nyt kun autossa on niitä tietokoneita ja muita digivempaimia, niin voiko akun ottaa yksinkertaisesti pois ja laittaa uuden tilalle ilman että ajotietokoneet ym. hienoudet kärsii ja tai sekoaa. Muistelen, että jos esim avaimen patteri menee tyhjäksi, niin se on sitten ohjeiden mukaan päivän huoltokeikka liikkeeseen. Nykyautot tuntuu olevan sen verran hienoja, ettei sitä tälläinen tumpelo paljon uskalla konepeltiä aukaista.

14

12171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+15=?

      Akun irroituksen jälkeen auton vikamuistin on suurilta osin tyhjä, joten se herjaa mm. ESP:stä ja ohjaustehostimesta. Hetken ajon jälkeen nuo herjat poistuvat.
      Ajotietokoneen muisti myös tyhjenee tuon seurauksena.

      Avaimen patterin tyhjentyminen on 'korjattavissa' itsekin ei siihen vuorokauden huoltokeikkaa tarvita. Ja etukäteen tuon voi estää sillä että vaihtaa sen pariston ennen kuin hyytyy kokonaan.

      Ei tämä mitään rakettitiedettä ole :)

    • Salama-akku

      Joka paikkakunnalla on akkuliike. Siellä homma hoituu ja vanha akkusi viedään ongelmajätelavalle.
      Hinta on jopa edullisempi kuin varaosaliikkeissä.

      • Golf on Sakemanni

        10min meni akkuliikkeessä aikaa ja kustannusvaikutus: Akun hinta joka sisälsi ongelmajätemaksun.
        Hintaa en muista,mutta ei yhtään kalliipi kuin autovaraosaliikkeissä.


    • -.-

      Akunvaihto VW liikkeessä uuteen 2v takuulla varustettuun akkuun, maksaa noin 140€. Oman kokemuksen mukaan volkkarin akku alkaa olla vaihtokunnossa silloin, kun auto on noin 8 vuotta vanha. Riippuu tietysti paljon siitä millaista ajoa autolla on ollut. Kaupunkiajohan sen tappaa aika äkkiä kun ei koskaan pääse varsinaisesti latautumaan.

      • HeteroSexualite

        15 min työ ei ole 140€. Vai onko amiksessa noin kauhean kovat hinnat.


      • Vaan.
        HeteroSexualite kirjoitti:

        15 min työ ei ole 140€. Vai onko amiksessa noin kauhean kovat hinnat.

        Se taitaa olla uuden akun ja vaihtotyön yhteishinta..


      • töineen
        HeteroSexualite kirjoitti:

        15 min työ ei ole 140€. Vai onko amiksessa noin kauhean kovat hinnat.

        Camryyn 84 eroa.


      • oli tarpeellinen...
        töineen kirjoitti:

        Camryyn 84 eroa.

        ..tieto kaikille Volkkarin omistajille.
        Valaise useammin älysi kirkkaudella ja sivistyneisyytesi määrällä meitä poloisia!


    • golffi man

      laita akkulaturi akun napoihin, kun irrotat akun, niin jännite pysyy koko ajan samana, ei tule vikavaloja...näin neuvoksi vaan

    • asentaja,mutta ei VW

      kellot,tietokoneet ym menee vituralleen.

      ---vaihtohetkellä pitää autoon antaa sijaisvirtaa---

    • Tietoa on

      Vaihdatin sen akun varaosaliikkeen pihassa, kesti 10 minuuttia. Ensin vanha akku pois ja sitten uusi tilalle. Vaihdon jälkeen hetken ajan paloi ohjaustehostimen merkkivalo. Se sammui sadan metrin ajon jälkeen. Niin ja kello täytyi laittaa oikeaan aikaan. Muuta ei ole ilmennyt. Eli muu kikkailu oli näköjään tarpeetonta. Kaveri joka laittoi akun paikoilleen kysyi radiosta, mutta sekin pelasi. Olin toki laittanut sen kiinni ennen vaihtoa. Ja akuksi valitsin Vartan. Muuten kannattaa itse tarkistaa akunmitat, jotta sopiva akku löytyy. Vartan sivuilla kyllä tarjotaan monen mallista akkua ao. malliin, mutta jotkut olivat liian pitkiä, jotka eivät mahdu akkutilaan. Ja hinta arviot olivat ao. viesteissä kyllä kohdillaan. Eli palveleva varaosaliike hoitaa homman ja huomattavasti halvemmalla kuin merkkikorjaamo.

    • Eipä ennen ollut

      Akun päällä on kiinteä teline, johon on kytketty sähköjohtoja.
      Kuinka toimitaan akkua vaihdettaessa?

    • erkkimerkkinen

      onnistuiko ?

    • hemmetintumpleot

      Voi vaihtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      42
      7362
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3662
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2974
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2832
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2464
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      185
      1820
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe