Miten saa kirjoittamastaan tekstistä Google Chromessa sen punaisen sahalaidan pois, eli ilmeisestikin siis oikeinkirjoituksen tarkastuksen pois kun se katsoo KAIKEN suomenkielellä kirjoitetun virheelliseksi tekstiksi?
Muutenkin aika tyhmän näköinen selain, mutta ajattelin kokeilla. (Hyödyttääkö?)
Muutenkin aika tyhmän näköinen selain, mutta ajattelin kokeilla. (Hyödyttääkö?)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jakoavaimen kuva oik. ylhäällä, klikkaa siitä. Valitse ->asetukset. Siitä ->tarkat säädöt. Vieritä nyt sivua niin, että tulee kohta ->vaihda kirjasin- ja kieliasetukset. Tästä valitset ->kielet. Ota ruksi pois kohdasta ->tarkista oikeinkirjoitus. Chrome ei näet osaa tarkistaa Suomenkieltä.
En ollut näemmä huomannut että sitä asetussivua pitää vierittää alaspäin, kun olin siellä pikipäin käynyt.
Harmin paikka ettei Chromea ole viitsitty justeerata suomalaisille loppuunasti sopivaksi, kun kuitenkin selain on suomenkielinen muuten. Mutta saa nyt nähdä tykästynkö sitä käyttämään. Nopeaksi sitä on tosin kehuttu.
Suomi on kovin pieni kielialue. Myös suomen kielen monet sijamuodot ja lukuisat päätteet sekä sanojen taivutus ovat vaikeita oikolukuohjelmille.
Firefox osaa. Luulisin, että kysymys on mieluummin Voikko:n ( http://voikko.sourceforge.net/ ) kehittäjien ja Googlen välisestä asiasta..