Eheytin levyn joka oli varsin pahasti pirstoutunut, tämän jälkeen kone toimi normaaliin tapaan kunnes tietokone käynnistettiin uudestaan jonka jälkeen ei pääse missään tilassa käyttikseen, oisko kyse viallisesta kovalevystä vai jostain aivan muusta?
Levyn Eheytys -> Käyttöjärjestelmä ei käynnisty
gimbo bimbo
3618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tiedostojen pirstoutuminen ei sinänsä ole haitallista. Kaikki tieto kyllä löytyy levyltä. Toiminta vain hidastuu kun jokainen tiedostot pitää hakea useammassa osassa levyltä. Mekaaniselta laitteelta menee luonnollisesti siihen huomattavasti aikaa.
Eheytettäessä useammassa palassa olevat tiedostot kootaan yhteen. Kyse on tiedon lukemisesta ja kirjoittamisesta. Siis aivan normaalia toimintaa. Sitä levyllä tehdään kaiken aikaa. Ei ole siis mtään syytä olettaa että eheyttäminen olisi vian varsinainen syy.
Muuten vikaselostuksesi perusteella on täysin mahdoton arvata ilman kristallipalloa mistä on kysymys.
jitä kautta pääsee käyttikseen käsiksi. Eli kun käynnistät koneen niin painat het F "numeroa, en nyt muista mikä se on. F 12 tai F 10. Se näkyy heti käynnistyksen alussa vasemmassa laidassa näytöllä. Jos ei näy mitään on kovalevy rikki.
Käynnistyksessä kun tökkii DEL (tai koneesta riippuen voi olla joku muukin näppylä) niin pääsee BIOSiin.
Siellä sitten varmaan näkyy/on näkymättä kovalevy. Jos näkyy, tuskin on kovossa vikaa.
VAI tekeeks kone yhtikäs mitään kun käynnistää?
JOS, niin kerro, mitä kaikkea ruudulla vilkkuu...