kaksi verkkokorttia?

Heräsi epäilys, voiko kaksi verkkokorttia olla asennettuina samanaikaisesti?
Koneessani (pöytä-) oli alunperin valmiina verkkokortti ja halusin liittää sen langattomaan verkkoon wlan-kortin avulla.
Kyllähän nuo yhteydet tuntuvat toimivan, ei siinä mitään. Ongelmia on alkanut ilmaantua, kun yritän kytkeä Airport Expressiä langattomana toiseen huoneeseen alakertaan. Yhteys toimii, mutta vain ilman salauksia.

Onko yleensä verkkokorttia, jossa olisi RJ45-liitin Wlan?
2373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itselläni on kaikissa koneissa kaksi verkkokorttia. Toisessa sisäverkon IP ja ei default gatewayta ja toisessa palveluntarjoajan IP ja default gateway DHCPn kautta. En usko ollenkaan, että kaksi kortia on tässä se ongelma. Ota kortti irti tai jos se on emovelyssä, niin laita se biosista pois päältä

Yleensä tollaset ongelmat johtuu siitä, että kortin valmistaja ja Expressin valmistaja on hiukan eri mieltä sitä, että miten joku standardi toteutetaan.

Koettaisin googlata kortin nimellä ja Expressillä, jos löytyy joku joka on ongelman ratkaissut jo.

Itsellä esimerkiksi digiboksi ei osaa kun WPAn ja sen takia piti tukiasemakin vaihtaa WPA2 -> WPA

On sellaisia kortteja varmaan, mutta ovat todennäköisesti tosi kalliita.

Äänestä
  • Asensin langattoman yhteyden ilman salauksia, kun se ei muuten toiminut. Sainkin iTunesilla musiikin olkkariin ok.
    Poistin langattoman yhteyden käytöstä, salaamaton kun oli. ITunes kykeni kuitenkin edelleen lähettämään musiikkia olkkariin!
    Onko nyt niin, että wlan-korttia tarvitaan vain, jos konetta ei saada piuhalla kiinni tukiasemaan? Langaton yhteys voidaan muodostaa silti tukiaseman ja esimerkiksi Airport Expressin välille? Näin ainakin minulla toimii...:) !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niinettä.. kirjoitti:

Heräsi epäilys, voiko kaksi verkkokorttia olla asennettuina samanaikaisesti?
Koneessani (pöytä-) oli alunperin valmiina verkkokortti ja halusin liittää sen langattomaan verkkoon wlan-kortin avulla.
Kyllähän nuo yhteydet tuntuvat toimivan, ei siinä mitään. Ongelmia on alkanut ilmaantua, kun yritän kytkeä Airport Expressiä langattomana toiseen huoneeseen alakertaan. Yhteys toimii, mutta vain ilman salauksia.

Onko yleensä verkkokorttia, jossa olisi RJ45-liitin Wlan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu