Pukeutumistavat hukassa?

hääkassikas

Miksiköhän nykyajan morsiamien on pakko mennä kirkossa naimisiin olkapäät paljaina pitävässä ja avokaulaisessa, rinnat lähes ulos pursuavassa puvussa - kuin rantapyyhe ympärillä? Tai sitten kirkuvan punaisessa mekossa. Mielestäni jotain arvoja tässä muuttuvassa maailmassa voisi säilyttää. Maistraattivihkimet on sitten asia erikseen. Ja valkoinen puku huntuineen pitää monilla naisilla olla, vaikka edessä olisi viides naimisiinmenokerta. Kammoksun myös vartalolla näkyviä tatuointeja, jotka halutaan pitää näytillä, kuin mainokset. En tarkoita, että naisten pitäisi olla kaulaan asti napitettu kaapu yllään, mutta jotenkin kirkko voisi "opettaa" vihkipareille näitä etikettisääntöjä. Häissä kun kaikki muu touhu menee itse naimisiinmenon tarkoituksen edelle.

2

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rennommin voi ottaa

      Jaa se pukeutuminenko sitten on se tärkein juttu siinä naimisiinmenossa...? Mitä se sinua häiritsee vaikka joku menisi naimisiin alasti? Jos kirkkokin hyväksyy nykyiset pukeutumissäännöt niin eiköhän se olisi parempi että et piinaa itseäsi tuolla asialla? Mutta jos sinua nyt helpotti paheksua muiden ratkaisuja niin hyvä, parempaa päivänjatkoa.

    • rouva...

      Itse en edes löytänyt liikkeistä muita kuin olkaimettomia tai niskalenkillisiä pukuja, se on se tämänhetkinen trendi. Päädyin sitten teettämään hihallisen puvun jonka kaula-aukko oli sen verran pieni että normaaleja rintaliivejä pystyi pitämään alla.

      Eikö ole vähän ristiriitaista että kritisoit punaisia pukuja ja ja melkein samaan hengenvetoon paheksut vanhempien morsiamien valkoista pukua huntuineen? Minkälainen puvun pitäisi sitten olla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe