Olisiko ideaa?

Eila ja Kaisa

Minä ehdotan että ylläpito jo vihdoin poistaisi tuon "Alfa art" ketjun. Se ei enää herätä...tai onko koskaan herättänytkään kunnon keskusteluja. Se on omiaan pilaamaan nämä vähätkin keskustelun aloitukset muissakin ketjuissa. Kyseinen ketju jo aloitukseltaan ja kokonaisuudessaan on sairas. Yhtään oikeaa asiaa ja kommentoitavaa en ole siinä nähnyt.
En tiedä lukeeko ylläpito ollenkaan tätä palstaa, mutta tuntuu joskus uskomattomalta mitä kaikkea täällä saakaan kirjoitella.
Ehkä nämä tunnelmatkin täällä vihdoinkin korjaantuisi. Tänne jos minne todellakin kaivattaisiin sheriffiä!

32

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllästyttää

      aivan samaa mieltä. Moni muu palsta kaipaa siivoamista tämän ohella.

    • ´Sarkku´

      Tosin nämä toiveet varmaan eivät toteudu, koska jo ketjun aluvaiheessa esitin tuon "ilmoita asiattomasta viestistä" linkin kautta perustellun poistoehdotuksen ja ihmeekseni totesin että ilman mitään vaikutusta.
      Tokihan sen jälkeen on tullut vieläkin kyseenalaisempaa kirjeenvaihtoa ja olen ihan varma että ylläpito ei todellakaan lue näitä juttuja täällä.
      Toisaalta ihmettelen tuota ketjun aloittajaakin. Miksi kukaan ehdoin tahdoin tahtoo ajaa itsensä nurkkaan tuolla tavalla tietäen että menettää kasvonsa näin julkisesti. Olisiko julkisuuden kipeys? Onko tyyppi jo todellakin menettänyt toivonsa että hänen tekemisensä taiderintamalla ei riitä sellaisenaan tuomaan häntä framille, vaan pitää yrittää vielä näillä konstein.
      Olen myös jo aika pitkään tuntenut myös kolleegoja joilla on tuollaisia narsistisia ajatuksia meistä muista taiteilijoista. Hänellä ei heistä ole koskaan mitään hyvää sanottavaa, negatiivista kylläkin.

      Minäkin toivoisi todella että tämä ketju poistettaisiin ihan turhana tunnelman rikkojana. Senhän se tekee vaikka kukaan ei tänne edes kirjoittaisi.

      • Oikeudeton

        ##Tosin nämä toiveet varmaan eivät toteudu, koska jo ketjun aluvaiheessa esitin tuon "ilmoita asiattomasta viestistä" linkin kautta perustellun poistoehdotuksen ja ihmeekseni totesin että ilman mitään vaikutusta.##

        Olisin kysynyt syytä viestiketjun poistamiselle? Oliko aivan laillinen ketju sinulle liikaa, otettiinko siinä esille liian arkoja aiheita?

        ##Toisaalta ihmettelen tuota ketjun aloittajaakin. Miksi kukaan ehdoin tahdoin tahtoo ajaa itsensä nurkkaan tuolla tavalla tietäen että menettää kasvonsa näin julkisesti.##

        Siis omien perustuslaillisten oikeuksiensa julkinen hakeminen on asia jonka takia menettää kasvonsa ja omia perusoikeuksia haetaan julkisuuden toivossa? Oikeissa länsimaisissa demokraattisissa oikeusvaltioissa, (joihin meidän maamme ei kuulu), pidetään ihmisten perusoikeuksia aivan normaalina asiana. Siellä on häpeällistä se että joillakin on poliittisten suhteiden takia oikeus viedä perusoikeudet joiltakin, ei sitä että joku uskaltaa niitä julkisesti hakea. Mutta mehän olemmekin viimeisä vanhan Neuvostoliiton aikaisia kulttuureita.

        ##Olisiko julkisuuden kipeys?##

        No mutta eikäs tälle oikeudenhakijalle ole tarjottu julkisuutta televisiosta lähtien, mutta hän ei ole halunnut julkiseksi sirkuseläimeksi. Joten näkemys kaipaisi hieman perusteluja, vaikka niitähän tuskin saamme, koska viestistäsi päätellen olet osallinen hänen oikeuksiensa polkemiseen ja näin ollen viestisi tarkoitus tulee mitoittaa tähän tietoon.

        ##Onko tyyppi jo todellakin menettänyt toivonsa että hänen tekemisensä taiderintamalla ei riitä sellaisenaan tuomaan häntä framille, vaan pitää yrittää vielä näillä konstein.##

        Eikö usko omaan työhön ennemminkin ole mennyt niiltä jotka veivät häneltä perusoikeudet? Hehän veivät ne juuri hänen lahjakkuutensa vuoksi, eikä heillä ole vieläkään rohkeutta näitä oikeuksia palauttaa, koska totuuden paljastumista pelätään niin kovasti että tälläkin palstalla on asiasta jo huolestuttu jopa niin paljon että sananvapauteenkin ollaan puututtu.

        ##Olen myös jo aika pitkään tuntenut myös kolleegoja joilla on tuollaisia narsistisia ajatuksia meistä muista taiteilijoista. Hänellä ei heistä ole koskaan mitään hyvää sanottavaa, negatiivista kylläkin.##

        Niin he ilmeisestikin tekevät samaa kuin sinäkin, nimimerkin suojasta uskaltavat kirjoitella mutta eivät muuta. Nimettömänä tehdyistä laittomista toimistahan koko juttu on alkanutkin, joten seurasi on tehnyt sinut kaltaisekseen, etkä näköjään vieläkään muuhun pysty!

        ##Minäkin toivoisi todella että tämä ketju poistettaisiin ihan turhana tunnelman rikkojana. Senhän se tekee vaikka kukaan ei tänne edes kirjoittaisi.##

        Niin kaikista asioista ei saisi puhua, varsinkaan kun asiat koskettavat itseä liian läheltä!


      • Oikeudeton

        Ketjussa jonka halusit poistaa siis jo alkuvaiheessa, (ja joka oli yksi luetuimpia), ketjun aloittaja siis mielestäsi menettää kasvonsa ja ajaa itsensä johonkin nurkkaan. Yhtälö ei jostakin kumman syystä vain toimi, koska miksi ihmeessä haluaisit poistaa ketjun jossa joku menettää kasvonsa ja ajaa itsensä nurkkaan?

        Yleensähän viestiketjuja poistetaan niiden laittomuuksien vuoksi, mutta tässähän ei ollutkaan siitä kyse koska ketjuhan oli aivan laillinen. Joten seuraavaksi enitenhän ketjuja poistetaan, koska niissä esitetyt tosiasiat eivät kestä päivänvaloa. Ja sehän se lienee sinunkin motiivisi ketjun poistamiselle oli!

        Mutta miksi ylläpito poisti aivan laillisen ketjun jossa puhuttiin taidealan valtavista ongelmista, joita esiintyy poliittisilla suhteilla opetuslupiin saaneisiin kouluihin. Eikö alan ongelmista saa vapaasti puhua, onko virallinen ainoa oikea totuus ylettänyt jo tällekin aiemmin suomen vapaammalle taidepalstalle? Vai onko palsta ostettu rahalla hiljaiseksi, koska kyseinen kouluhan mainostaa palstalla itseään?

        Sanan- ja mielipiteen vapautta ollaan alettu rajoittamaan ja kaventamaan maassamme, mikä on erittäin huolestuttava ilmiö! Kun samaan aikaan maailmantalous on kaatumassa ja koko poliittisen eliitin uskottavuus joutuu kovalle koetukselle, on sananvapauden rajoittaminen tässä tilanteessa vakava asia! Poliittiset etupiirit pidetään mielellään kasassa, jotta valta saataisiin pidettyä itsellä ja siksi sidosryhmien ja etupiirien laittomista toimista kirjoittaminen yritetään estää kaikin keinoin!

        Mutta kansalaiset ovat kyllästyneet mätään poliittiseen kulttuuriin ja muutos on tulossa! Tätä tietenkin pelätään ja sananvapauden rajoittaminen on keino hidastaa muutosta, estää sitä ei silti pysty koska se on alkanut ja voimistuu koko ajan.


    • Oikeudeton

      ...mitä seuraavaksi, aloitetaanko kirjojen polttaminen? Siitähän meillä on historialliset kokemukset, jotka eivät lupaa mitään hyvää. Mutta ketju meni ilmeisesti liian aroille aloille, siinä otettiin asioita esille joista monet haluaisivat vaieta.

      Kun ketjun takia moni laittomiin toimiin osallinen menetti hermonsa ja kertoi tehneensä jopa rikosilmoituksia ketjun takia, oli juteltu ihan asianajajan kanssa ja ketjun viestien mukaan asian piti mennä muka oikeuteen jo pitkän aikaa sitten. Mutta kun ketjussa kävi ilmi että ketjun aloittaja on pyytänyt poliisilta kaikki itseään koskevat tiedot, joissa myös tällaisten rikosilmoitusten pitäisi näkyä, niin tiedoissa ei kaikesta huolimatta näitä ilmoituksia näkynytkään. Niin ei varmasti ihme että jotkut halusivat poistaa heille kiusallisen viestiketjun.

      Ajatelkaapa kun nämä virallisiin piireihin kuuluvat hyypiötaiteilijat, ovat kertoneet virallisissa piireissään kuinka he vievät tuonkin ketjun aloittajan oikeuteen ja sitten tuleekin ilmi että poliisilta saatujen tietojen mukaan mitään ilmoituksia ei edes ole tehty. On siinä varmasti selittelemistä.

      Kun otetaan esille myös viestissä mainitun koulun ja opettajien korkean tason poliittiset suhteet, niin asiat asettuvat oikeaan kontekstiin. Maamme rikollinen poliisi mitä ilmeisemmin salaa nämä perättömät ja aiheettomat rikosilmoitukset, koska ilmoituksen kohteella olisi hänen oikeusturvan perusteella oikeus ryhtyä laillisiin toimenpiteisiin näitä perättömiä ilmoituksia vastaan. joten kun tuon ketjussa mainitun koulun asioita ei tutkita poliittisten korkean tason suhteiden takia, niin koulun opettajien uhrilta viedään myös mahdollisuus saada oikeutta häntä vastaan tehtyjä perättömiä ilmoituksia vastaan rikollisen poliisin toimesta, joka suojelee näitä korkean tahon poliittisia suhteita omaavia ihmisoikeusrikollisia.

      Kun kyseinen koulu on päässyt valheellisella vertaamisella kahteen viralliseen kouluun valtion opintotukien piiriin, eikä koulun opettajien ihmisoikeusrikkomuksia eikä perättömiä ilmoituksia tutkita viranomaisten taholta poliittisten suhteiden ansiosta, niin voidaan todeta koulun olevan poliittisien suhteiden takia täysin virallisen valvonnan ulkopuolella. Ja samoin se herättää epäilyn että koulu on päässyt valtion opintotukien piiriin poliittisilla suhteilla ja näin veronmaksajien rahoista rahoitetaan ihmisoikeusrikollisia, jotka koulun mainoksien mukaan ovat syyllistyneet selkeään törkeään petokseen.

      Maamme mätä poliittinen kulttuuri ylettää taidealalle, joka pääosin julkisella rahalla toimivana alana, on annettu poliittisten etupiirien hiekkalaatikoksi, jossa jopa ihmisoikeusrikollisilla on valta. Mutta poistetun ketjun pääasiallinen tarkoitus on jäänyt silti tavoittamatta, koska kyseinen oikeudenhakuvideo on vieläkin kaikkien nähtävillä internetissä. Sitä ei siis videon laillisuuden takia ole saatu poistettua, eikä videon julkaisijaa vastaan ole poliisin mukaan tehty edes rikosilomoituksia! Useista väittämistä huolimatta.

      • ;) Iloinen Veikko ;)

        " Sitä ei siis videon laillisuuden takia ole saatu poistettua, eikä videon julkaisijaa vastaan ole poliisin mukaan tehty edes rikosilomoituksia! Useista väittämistä huolimatta."

        Etkö tajua miksi? Ehkä he eivät halua sinulle sitä iloa suoda tyyliin "siinähän sätkit". Sekös nyt sitten potuttaa.
        Sua varmaan pidetään jo siellä Helsingin virastoissa ja oikeuslaitoksissa "oi ei taasko!"-tyyppinä ja maanvaivana noiden titkintapyytöjen ja rikosilmoitustesi takia, joten se kaipaamasi julkisuus pieneltä osaltaan on lie täyttynyt...tosin kylläkin ei-toivotulla tavalla. XD

        Pieni vinkki sinulle, Alfa Artissa on näköjään alkanut myös muotokuvanteko-opetusta. Sinun kannattaisi hakeutua sinne. Niinkuin me kaikki palstaa lukijat tiedämme...myöskin sinä mukaanlukien että ne muotokuvat ja ihmisen kuvaaminen ei sinulta onnistu ollenkaan. Tiedän että nämä sanoin kuvaamattomat tuskasi johtuvatkin alunperin siitä. Eikö sinun vaan kannattaisi sen sijaan opetella edelleenkin niitä kuin kuluttaa aikaasi täällä netissä. Tästä ei ole sinulle mitään hyötyä...pikemminkin potutuskäyräsi vaan kasvaa. ;)


      • "perskärpäsesi" aina

        Onnistuit taas avaamaan oman "keskustelukanavasi" ja ikuistamaan omaa typeryyttäsi. Onko selvempää tapaa näyttää yleisölle omaa kateellisuuttasi toisia hyvin menestyneitä kuvataiteilijoita kohtaan. Se että noilla menestyneiden listoilla ei näy sinun singneeraustasi (M L) aiheuttaa sinussa juurikin tuollaisia typeryyskohtauksia.
        Älä vain sano että tuon "Oikeudeton" nimimerkin takana olisi joku muu kuin noissa suluissa esiintyvän nimesi etukirjaimet! Nimittäin se ei todellakaan ole jäänyt epäselväksi.
        Minä nimittäin tunnen sinut ja tiedän sinun rajoitteesi. Sinä esimerkiksi et kykene piirtämään tai maalaamaan ihmistä puhumattakaan muotokuvatoistä. Sinusta vain ei ole sellaiseen!
        Ilmeisesti olet jo menettänyt toiveesikin koska tuon poiston jälkeen sinun välttämättä piti aloittaa uusi solvausketju. Olet raukkamainen ja toivottoman kateellinen kolleegoillesi ML! Onko sinulla koskaan tullut mieleesi että asioista voisi keskustella myös asiallisesti?
        Tosiasioita et pääse pakoon M. Se osaamattomuus on ja näkyy pysyvästi sinun CV: ssäsi tahdoit tai et ja sitä sinä et muuta noilla solvausyrityksilläsi.
        Toivottavasti tässä oli nuo asiat tarpeeksi kattavasti, vai pitääkö vielä tarkentaa, vai annatko esimerkkejä omista muotokuvatöistäsi? Niitä todellakin olisi mielenkiintoista nähdä!


      • Joopa joo
        ;) Iloinen Veikko ;) kirjoitti:

        " Sitä ei siis videon laillisuuden takia ole saatu poistettua, eikä videon julkaisijaa vastaan ole poliisin mukaan tehty edes rikosilomoituksia! Useista väittämistä huolimatta."

        Etkö tajua miksi? Ehkä he eivät halua sinulle sitä iloa suoda tyyliin "siinähän sätkit". Sekös nyt sitten potuttaa.
        Sua varmaan pidetään jo siellä Helsingin virastoissa ja oikeuslaitoksissa "oi ei taasko!"-tyyppinä ja maanvaivana noiden titkintapyytöjen ja rikosilmoitustesi takia, joten se kaipaamasi julkisuus pieneltä osaltaan on lie täyttynyt...tosin kylläkin ei-toivotulla tavalla. XD

        Pieni vinkki sinulle, Alfa Artissa on näköjään alkanut myös muotokuvanteko-opetusta. Sinun kannattaisi hakeutua sinne. Niinkuin me kaikki palstaa lukijat tiedämme...myöskin sinä mukaanlukien että ne muotokuvat ja ihmisen kuvaaminen ei sinulta onnistu ollenkaan. Tiedän että nämä sanoin kuvaamattomat tuskasi johtuvatkin alunperin siitä. Eikö sinun vaan kannattaisi sen sijaan opetella edelleenkin niitä kuin kuluttaa aikaasi täällä netissä. Tästä ei ole sinulle mitään hyötyä...pikemminkin potutuskäyräsi vaan kasvaa. ;)

        ##Etkö tajua miksi? Ehkä he eivät halua sinulle sitä iloa suoda tyyliin "siinähän sätkit". Sekös nyt sitten potuttaa.
        Sua varmaan pidetään jo siellä Helsingin virastoissa ja oikeuslaitoksissa "oi ei taasko!"-tyyppinä ja maanvaivana noiden titkintapyytöjen ja rikosilmoitustesi takia, joten se kaipaamasi julkisuus pieneltä osaltaan on lie täyttynyt...tosin kylläkin ei-toivotulla tavalla. XD##

        Ymmärryksesi taso huolestuttaa, koska minäkö se siinä ketjussa uhkailin rikosilmoituksilla? Niitähän uhkailtiin minua kohtaan, joten kirjoituksesi onkin tarkoitettu sinulle itsellesi, koska sinähän todellisuudessa olet yksi niistä naurettavien ilmoitusten tekijöistä!

        ##Pieni vinkki sinulle, Alfa Artissa on näköjään alkanut myös muotokuvanteko-opetusta. Sinun kannattaisi hakeutua sinne. Niinkuin me kaikki palstaa lukijat tiedämme...myöskin sinä mukaanlukien että ne muotokuvat ja ihmisen kuvaaminen ei sinulta onnistu ollenkaan. Tiedän että nämä sanoin kuvaamattomat tuskasi johtuvatkin alunperin siitä. Eikö sinun vaan kannattaisi sen sijaan opetella edelleenkin niitä kuin kuluttaa aikaasi täällä netissä. Tästä ei ole sinulle mitään hyötyä...pikemminkin potutuskäyräsi vaan kasvaa. ;)##

        Näitä väitteitä et kuitenkaan uskalla tehdä omalla nimelläsi, koska nolaisit itsesi pahan kerran. Samoin et rohkene tulla tarkastamaan maalaamiani muotokuvia, koska silloinkin munaisit itsesi. Joten ainoa mihin uskallat ja pystyt on nimimerkin takana huutelemaan, juuri sopivan yksinkertaista ja kateellista sinun kyvyillesi.


      • Niinpä niin
        "perskärpäsesi" aina kirjoitti:

        Onnistuit taas avaamaan oman "keskustelukanavasi" ja ikuistamaan omaa typeryyttäsi. Onko selvempää tapaa näyttää yleisölle omaa kateellisuuttasi toisia hyvin menestyneitä kuvataiteilijoita kohtaan. Se että noilla menestyneiden listoilla ei näy sinun singneeraustasi (M L) aiheuttaa sinussa juurikin tuollaisia typeryyskohtauksia.
        Älä vain sano että tuon "Oikeudeton" nimimerkin takana olisi joku muu kuin noissa suluissa esiintyvän nimesi etukirjaimet! Nimittäin se ei todellakaan ole jäänyt epäselväksi.
        Minä nimittäin tunnen sinut ja tiedän sinun rajoitteesi. Sinä esimerkiksi et kykene piirtämään tai maalaamaan ihmistä puhumattakaan muotokuvatoistä. Sinusta vain ei ole sellaiseen!
        Ilmeisesti olet jo menettänyt toiveesikin koska tuon poiston jälkeen sinun välttämättä piti aloittaa uusi solvausketju. Olet raukkamainen ja toivottoman kateellinen kolleegoillesi ML! Onko sinulla koskaan tullut mieleesi että asioista voisi keskustella myös asiallisesti?
        Tosiasioita et pääse pakoon M. Se osaamattomuus on ja näkyy pysyvästi sinun CV: ssäsi tahdoit tai et ja sitä sinä et muuta noilla solvausyrityksilläsi.
        Toivottavasti tässä oli nuo asiat tarpeeksi kattavasti, vai pitääkö vielä tarkentaa, vai annatko esimerkkejä omista muotokuvatöistäsi? Niitä todellakin olisi mielenkiintoista nähdä!

        ##Onnistuit taas avaamaan oman "keskustelukanavasi" ja ikuistamaan omaa typeryyttäsi. Onko selvempää tapaa näyttää yleisölle omaa kateellisuuttasi toisia hyvin menestyneitä kuvataiteilijoita kohtaan. Se että noilla menestyneiden listoilla ei näy sinun singneeraustasi (M L) aiheuttaa sinussa juurikin tuollaisia typeryyskohtauksia.##

        Uskottavuutesi paranisi huomattavasti jos voisit näyttää kenelle ollaan kateellisia ja mistä syystä, sekä missä listoilla ne menestyneet taiteilijat oikein ovat. Mutta kun näitä et pysty mainitsemaan, juttujesi ovat vain nimimerkillä tehtyjä tyhjiä höpötyksiä! nimimerkkisi "perskäpäsesi aina" kertoo karua kieltään.

        ##Älä vain sano että tuon "Oikeudeton" nimimerkin takana olisi joku muu kuin noissa suluissa esiintyvän nimesi etukirjaimet! Nimittäin se ei todellakaan ole jäänyt epäselväksi.##

        Julkiset väitteet olisi aina syytä tehdä omalla nimellä, mutta sitähän sinä et uskalla tehdä!

        ##Minä nimittäin tunnen sinut ja tiedän sinun rajoitteesi. Sinä esimerkiksi et kykene piirtämään tai maalaamaan ihmistä puhumattakaan muotokuvatoistä. Sinusta vain ei ole sellaiseen!##

        Ja minäkin tiedän sinun rajoittesi, ne tulevat palstalla hyvin esille, sinä itsehän et osaa maalata mitään. Ainoa mihin pystyt on nimimerkin suojasta pelkurimaisesti syytellä muita!

        ##Ilmeisesti olet jo menettänyt toiveesikin koska tuon poiston jälkeen sinun välttämättä piti aloittaa uusi solvausketju.##

        Mitä solvauksiin tulee, niin niitä sinulla riittää ja kuten ttyyliisi kuuluu, teet ne nimimerkkisi suojasta raukkamaisesti! mutta kaikki eivät kestä tosiasioiden julkityuloa ja tekevät mitä tahansa estääkseen totuuden paljastumisen!

        ##Olet raukkamainen ja toivottoman kateellinen kolleegoillesi ML! Onko sinulla koskaan tullut mieleesi että asioista voisi keskustella myös asiallisesti?##

        *Kateuskorttia on aivan turha yrittää ottaa esille, ennen kuin esität kenelle ja mistä ollaan kateellisia. Ja mitä asialliseen keskusteluun tulee, olen aina ollut siihen valmis. Toisin kuin sinä joka esimerkillisen avoimesti kirjoitat nimeltä tietämällesi taiteilijalle nimimerkin suojasta. Siinä sitä sinun omaa avoimuuttasi!

        ##Tosiasioita et pääse pakoon M. Se osaamattomuus on ja näkyy pysyvästi sinun CV: ssäsi tahdoit tai et ja sitä sinä et muuta noilla solvausyrityksilläsi.##

        Tosiasioita et sinäkään pääse pakoon, puheillasi ei ole mitään katetta. Olet vain kateellinen toinen taiteilija joka kirjoittelee kateuttaan nimimerkkinsä suojista!

        ##Toivottavasti tässä oli nuo asiat tarpeeksi kattavasti, vai pitääkö vielä tarkentaa, vai annatko esimerkkejä omista muotokuvatöistäsi? Niitä todellakin olisi mielenkiintoista nähdä!##

        Samaa olet jauhanut vuosikausia, mutta rohkeutesi ei ole riittänyt tulla asiaa tarkastamaan. Koska silloin joutuisit vastaamaan puheistasi omalla naamallasi ja myös omat teoksesi tulisivat esille, ne joissa osaamista ei ole ollenkaan! siksi sinä ressukka nimimerkkisi suojasta kateuttasi kirjoitteletkin!


      • Toinen P.k
        Niinpä niin kirjoitti:

        ##Onnistuit taas avaamaan oman "keskustelukanavasi" ja ikuistamaan omaa typeryyttäsi. Onko selvempää tapaa näyttää yleisölle omaa kateellisuuttasi toisia hyvin menestyneitä kuvataiteilijoita kohtaan. Se että noilla menestyneiden listoilla ei näy sinun singneeraustasi (M L) aiheuttaa sinussa juurikin tuollaisia typeryyskohtauksia.##

        Uskottavuutesi paranisi huomattavasti jos voisit näyttää kenelle ollaan kateellisia ja mistä syystä, sekä missä listoilla ne menestyneet taiteilijat oikein ovat. Mutta kun näitä et pysty mainitsemaan, juttujesi ovat vain nimimerkillä tehtyjä tyhjiä höpötyksiä! nimimerkkisi "perskäpäsesi aina" kertoo karua kieltään.

        ##Älä vain sano että tuon "Oikeudeton" nimimerkin takana olisi joku muu kuin noissa suluissa esiintyvän nimesi etukirjaimet! Nimittäin se ei todellakaan ole jäänyt epäselväksi.##

        Julkiset väitteet olisi aina syytä tehdä omalla nimellä, mutta sitähän sinä et uskalla tehdä!

        ##Minä nimittäin tunnen sinut ja tiedän sinun rajoitteesi. Sinä esimerkiksi et kykene piirtämään tai maalaamaan ihmistä puhumattakaan muotokuvatoistä. Sinusta vain ei ole sellaiseen!##

        Ja minäkin tiedän sinun rajoittesi, ne tulevat palstalla hyvin esille, sinä itsehän et osaa maalata mitään. Ainoa mihin pystyt on nimimerkin suojasta pelkurimaisesti syytellä muita!

        ##Ilmeisesti olet jo menettänyt toiveesikin koska tuon poiston jälkeen sinun välttämättä piti aloittaa uusi solvausketju.##

        Mitä solvauksiin tulee, niin niitä sinulla riittää ja kuten ttyyliisi kuuluu, teet ne nimimerkkisi suojasta raukkamaisesti! mutta kaikki eivät kestä tosiasioiden julkityuloa ja tekevät mitä tahansa estääkseen totuuden paljastumisen!

        ##Olet raukkamainen ja toivottoman kateellinen kolleegoillesi ML! Onko sinulla koskaan tullut mieleesi että asioista voisi keskustella myös asiallisesti?##

        *Kateuskorttia on aivan turha yrittää ottaa esille, ennen kuin esität kenelle ja mistä ollaan kateellisia. Ja mitä asialliseen keskusteluun tulee, olen aina ollut siihen valmis. Toisin kuin sinä joka esimerkillisen avoimesti kirjoitat nimeltä tietämällesi taiteilijalle nimimerkin suojasta. Siinä sitä sinun omaa avoimuuttasi!

        ##Tosiasioita et pääse pakoon M. Se osaamattomuus on ja näkyy pysyvästi sinun CV: ssäsi tahdoit tai et ja sitä sinä et muuta noilla solvausyrityksilläsi.##

        Tosiasioita et sinäkään pääse pakoon, puheillasi ei ole mitään katetta. Olet vain kateellinen toinen taiteilija joka kirjoittelee kateuttaan nimimerkkinsä suojista!

        ##Toivottavasti tässä oli nuo asiat tarpeeksi kattavasti, vai pitääkö vielä tarkentaa, vai annatko esimerkkejä omista muotokuvatöistäsi? Niitä todellakin olisi mielenkiintoista nähdä!##

        Samaa olet jauhanut vuosikausia, mutta rohkeutesi ei ole riittänyt tulla asiaa tarkastamaan. Koska silloin joutuisit vastaamaan puheistasi omalla naamallasi ja myös omat teoksesi tulisivat esille, ne joissa osaamista ei ole ollenkaan! siksi sinä ressukka nimimerkkisi suojasta kateuttasi kirjoitteletkin!

        Esittelet kyllä auliisti muita töitäsi täällä mutta ihmiskuvauksia emme näe koska et kehtaa niitä laittaa näytteille kun ovat niin naurettavan huonoja. Puhu mitä puhut, totuus me kyllä tiedetään.


      • Juupa juu...
        Toinen P.k kirjoitti:

        Esittelet kyllä auliisti muita töitäsi täällä mutta ihmiskuvauksia emme näe koska et kehtaa niitä laittaa näytteille kun ovat niin naurettavan huonoja. Puhu mitä puhut, totuus me kyllä tiedetään.

        ...kateus ja kateus! Eikö mitään muuta ole esitellä?


    • Helpottunnu

      Kiitollisena havaitsin että toiveitamme on kuunneltu. Vaikka ne solvaukset eivät koskeneet esimerkiksi minua edes välillisesti, tuntuu siltä että suurikin roska on poistettu täältä. Se oli yksi mutta tärkeä askel kuvataidepalstan kannalta.
      Toivottavasti se toimii myös viestinä että laittomuuksia ja perättömiä syyttelyjä ei välttämättä täälläkään suvaita. Asiahan on tietenkin toinen jos väitteille olisi oikeuden päätös. Oikeusvaltion perusperiaatteitahan kaiken lisäksi on että syytetty on syytön kunnes oikeudessa toisin esitetään ja käsittääkseni tässä tapauksessa todisteet ja todistelut eivät ole riittäneet edes syyteharkintaan.
      Meillähän muuttuisi meno täysin anarkiseksi ja skitsofreeniseksi jos syylliset nimettäisiin tuolla tavalla mutu tuntumalla ja homma alkaisi muistuttamaan Stalinin vainoharhaista hallintoa.
      Ei riitä että se oma näkemys tuntuu ainoalta ja oikealta, vaan nuo asiat täytyy myös todistaa. Tätä taustaa vasten vankiloissa on vähintäänkin puolet syyttömänä omasta mielestään.

      Toivottavasti tämä "linja" jatkuu edelleenkin tästä eteenpäin.

      • Jaa a...

        ##Kiitollisena havaitsin että toiveitamme on kuunneltu. Vaikka ne solvaukset eivät koskeneet esimerkiksi minua edes välillisesti, tuntuu siltä että suurikin roska on poistettu täältä. Se oli yksi mutta tärkeä askel kuvataidepalstan kannalta.##

        Ei askel oli suuri taaksepäin ja kertoo ettemme ole oikea känsimainen demokraattinen oikeusvaltio, jossa jokaisella on oikeus pitää lakisääteisitä oikeuksistaan kiin ja myös pyytää niitä julkisesti. Ja sen miten asiat ketäkin kirjoittajaa mitenkin koskevat, voidaan suoraan lukea kunkin kirjoittajan kirjoitusten rivien välistä!

        ##Toivottavasti se toimii myös viestinä että laittomuuksia ja perättömiä syyttelyjä ei välttämättä täälläkään suvaita. Asiahan on tietenkin toinen jos väitteille olisi oikeuden päätös. Oikeusvaltion perusperiaatteitahan kaiken lisäksi on että syytetty on syytön kunnes oikeudessa toisin esitetään ja käsittääkseni tässä tapauksessa todisteet ja todistelut eivät ole riittäneet edes syyteharkintaan.##

        Juuri siksi koska asiasta ei kaikista uhkauksista ja lupauksista, sekä jopa asianajajajien kanssa käydyistä keskusteluista huolimatta todellakaan johtanut ainoisiinkaan syytteisiin, eikä poliisin mukaan asiassa oltu tehty edes rikosilmoituksia, johti varmaankin ketjun poistamiseen. Siinähän kävi niin selkeästi ilmi miten yksi henkilö pyytää vain ja ainoastaan lakisääteisiä oikeuksiaan ja ne keneltä niitä pyydettiin hermostuivat asiasta. Koska näillä raukkiksilla ei vielä tänäkään päivänä ole rtohkeutta palauttaa yhden ihmisen perusoikeuksia.

        ##Meillähän muuttuisi meno täysin anarkiseksi ja skitsofreeniseksi jos syylliset nimettäisiin tuolla tavalla mutu tuntumalla ja homma alkaisi muistuttamaan Stalinin vainoharhaista hallintoa.##

        Puhutko kyseisestä "koulusta", jossa meno todellakin oli kuin Stalinin vainoharhaisissa käsissä. No sitähän johtivatkin vanhat stalinistit joiden mielestä juuri kaikkein lahjakkaimmilla ei ollut edes perusoikeuksia. Heitä vastaan voitiin järjestää jopa laittomia kokouksiakin, "koulun" opettajien toimesta.


      • lätinätpois
        Jaa a... kirjoitti:

        ##Kiitollisena havaitsin että toiveitamme on kuunneltu. Vaikka ne solvaukset eivät koskeneet esimerkiksi minua edes välillisesti, tuntuu siltä että suurikin roska on poistettu täältä. Se oli yksi mutta tärkeä askel kuvataidepalstan kannalta.##

        Ei askel oli suuri taaksepäin ja kertoo ettemme ole oikea känsimainen demokraattinen oikeusvaltio, jossa jokaisella on oikeus pitää lakisääteisitä oikeuksistaan kiin ja myös pyytää niitä julkisesti. Ja sen miten asiat ketäkin kirjoittajaa mitenkin koskevat, voidaan suoraan lukea kunkin kirjoittajan kirjoitusten rivien välistä!

        ##Toivottavasti se toimii myös viestinä että laittomuuksia ja perättömiä syyttelyjä ei välttämättä täälläkään suvaita. Asiahan on tietenkin toinen jos väitteille olisi oikeuden päätös. Oikeusvaltion perusperiaatteitahan kaiken lisäksi on että syytetty on syytön kunnes oikeudessa toisin esitetään ja käsittääkseni tässä tapauksessa todisteet ja todistelut eivät ole riittäneet edes syyteharkintaan.##

        Juuri siksi koska asiasta ei kaikista uhkauksista ja lupauksista, sekä jopa asianajajajien kanssa käydyistä keskusteluista huolimatta todellakaan johtanut ainoisiinkaan syytteisiin, eikä poliisin mukaan asiassa oltu tehty edes rikosilmoituksia, johti varmaankin ketjun poistamiseen. Siinähän kävi niin selkeästi ilmi miten yksi henkilö pyytää vain ja ainoastaan lakisääteisiä oikeuksiaan ja ne keneltä niitä pyydettiin hermostuivat asiasta. Koska näillä raukkiksilla ei vielä tänäkään päivänä ole rtohkeutta palauttaa yhden ihmisen perusoikeuksia.

        ##Meillähän muuttuisi meno täysin anarkiseksi ja skitsofreeniseksi jos syylliset nimettäisiin tuolla tavalla mutu tuntumalla ja homma alkaisi muistuttamaan Stalinin vainoharhaista hallintoa.##

        Puhutko kyseisestä "koulusta", jossa meno todellakin oli kuin Stalinin vainoharhaisissa käsissä. No sitähän johtivatkin vanhat stalinistit joiden mielestä juuri kaikkein lahjakkaimmilla ei ollut edes perusoikeuksia. Heitä vastaan voitiin järjestää jopa laittomia kokouksiakin, "koulun" opettajien toimesta.

        Tämä ärsyttävä tyyli "##referointi - ja vastine" on niin raivostuttava, että sopivasti hypin aina kyseisen kirjoittajan vastaukset turhanpäiväisenä "lätinänä". Ai miksi, kun niissä ei ole mitään sanottavaa..

        Eli, jatka vaan "referoija" samaa kirjoitustapaa niin päästään lätinöiden ohi helpommin :)


      • Kyrpiintyny.
        lätinätpois kirjoitti:

        Tämä ärsyttävä tyyli "##referointi - ja vastine" on niin raivostuttava, että sopivasti hypin aina kyseisen kirjoittajan vastaukset turhanpäiväisenä "lätinänä". Ai miksi, kun niissä ei ole mitään sanottavaa..

        Eli, jatka vaan "referoija" samaa kirjoitustapaa niin päästään lätinöiden ohi helpommin :)

        Olen tehnyt juuri samoin. Ne jutut on niin nähty ja ovat vielä niin yksinkertaisesti argumoitua saman paskan toistoa että vain idioottia sellainen jaksaa kiinnostaa. Ellei sitten tahallaan tahdo tsekata ton äijän oikeeta äö:n tasoa. Toi suhteellisen yksinkertainen agumentointi kyllä kertoo omaa lahjomatonta kieltään karulla tavalla. :D :D XD
        Vituttaa että tää palsta meni tallaseksi yhden julkisuudenkipeän kateellisen kahjon vuoksi.


      • Ei vaan jaksa
        Kyrpiintyny. kirjoitti:

        Olen tehnyt juuri samoin. Ne jutut on niin nähty ja ovat vielä niin yksinkertaisesti argumoitua saman paskan toistoa että vain idioottia sellainen jaksaa kiinnostaa. Ellei sitten tahallaan tahdo tsekata ton äijän oikeeta äö:n tasoa. Toi suhteellisen yksinkertainen agumentointi kyllä kertoo omaa lahjomatonta kieltään karulla tavalla. :D :D XD
        Vituttaa että tää palsta meni tallaseksi yhden julkisuudenkipeän kateellisen kahjon vuoksi.

        Eihän noita jaksaisi lukeakaan. Mies on tehnyt itsestään täysin pellen. Häirikkö pahinta ja vielä parantumatonta laatua. Kun itse ei pärjää, pitää tehdä toistenkin elämä mahdollisimman ikäväksi. Yhden jutun luettuaan, muita ei tarvitsekaan lukea, samaa lätinää samoin sanoin. Luulisi jo itseä kiyllästyttävän toistaa itseään miljoonatta kertaa. Ylpeilee vielä sillä, että sivuilla on paljon käyty, no, eiköhän ole selvää, että ei ainakaan hänen juttujensa toivossa.


      • Hoh hoijaa!!!
        Ei vaan jaksa kirjoitti:

        Eihän noita jaksaisi lukeakaan. Mies on tehnyt itsestään täysin pellen. Häirikkö pahinta ja vielä parantumatonta laatua. Kun itse ei pärjää, pitää tehdä toistenkin elämä mahdollisimman ikäväksi. Yhden jutun luettuaan, muita ei tarvitsekaan lukea, samaa lätinää samoin sanoin. Luulisi jo itseä kiyllästyttävän toistaa itseään miljoonatta kertaa. Ylpeilee vielä sillä, että sivuilla on paljon käyty, no, eiköhän ole selvää, että ei ainakaan hänen juttujensa toivossa.

        ##Kun itse ei pärjää, pitää tehdä toistenkin elämä mahdollisimman ikäväksi.##

        Miten niin ei pärjää ja missä ei pärjää, sekä kenelle ei pärjää???

        Jos sinun ja kaveriasi elämä tulee ikäväksi vapaista kirjoutuksista, niin vikaa pitää etsiä omasta päästä tai omista tekemisistä jotka eivät kestä päivänvaloa. Siitä huolimatta onneksi emme elä Kiinassa, vaikka useat palstalaiset sitä varmaankin toivoisivat!


    • Artlkdföakf

      Olen kaksi kertaa pyytänyt poistamaan pitkän ketjun, joka on liittynyt vähän näihin juttuihin ja kummallakin kerralla koko ketju poistettiin hyvin nopeasti. Pitää vain osata perustella esim. juridisilla faktoilla miksi ketju olisi poistettava.

      Nyt en ole jaksanut edes lukea näitä typeriä tautofonisa kirjoituksia. Keskityn mielumin rakentavaan keskusteluun taiteesta.

      • Hih hih!

        ##Nyt en ole jaksanut edes lukea näitä typeriä tautofonisa kirjoituksia.##

        Sana jota hait taitaa olla tautologia, ei tautofonia?

        ##tautologia kielellinen ilmaisu, joka (häiritsevästi) toistaa aiemmin sanotun; tautofonia; lausuma, joka on tosi sanojensa merkitysten takia ¶ Yleiskielessä sanaa "tautologia" käytetään hyvin usein myös tautofonian merkityksessä. Periaatteessa ero on, että tautologia toistaa aiemmin esitetyn asiasisällön (kenties aivan eri sanoin) kun taas tautofonia on sanahahmojen toistumista (kenties niin, että sanat viittaavat eri asioihin, esim. "kirjailija kirjoitti kirjeen kirjastossa"). Yleensä näitä sanoja käytettäessä tarkoitetaan häiritsevää toistoa tai ainakin toistoa, jota ei ole tarkoitettu eli joka ei ole harkittu teho- tai tyylikeino. Vrt. pleonasmi.##

        Noin siinä saattaa käydä kun kouluttamattomana maalaismoukkana opettelee sivistyssanoja???


      • ...---...
        Hih hih! kirjoitti:

        ##Nyt en ole jaksanut edes lukea näitä typeriä tautofonisa kirjoituksia.##

        Sana jota hait taitaa olla tautologia, ei tautofonia?

        ##tautologia kielellinen ilmaisu, joka (häiritsevästi) toistaa aiemmin sanotun; tautofonia; lausuma, joka on tosi sanojensa merkitysten takia ¶ Yleiskielessä sanaa "tautologia" käytetään hyvin usein myös tautofonian merkityksessä. Periaatteessa ero on, että tautologia toistaa aiemmin esitetyn asiasisällön (kenties aivan eri sanoin) kun taas tautofonia on sanahahmojen toistumista (kenties niin, että sanat viittaavat eri asioihin, esim. "kirjailija kirjoitti kirjeen kirjastossa"). Yleensä näitä sanoja käytettäessä tarkoitetaan häiritsevää toistoa tai ainakin toistoa, jota ei ole tarkoitettu eli joka ei ole harkittu teho- tai tyylikeino. Vrt. pleonasmi.##

        Noin siinä saattaa käydä kun kouluttamattomana maalaismoukkana opettelee sivistyssanoja???

        "Sana jota hait taitaa olla tautologia, ei tautofonia?"

        Nyt asia vahvistui. Se 136 onkin paskapuhetta! Myöskään noi sivistyssanat eivät ole hallussa :D =D XD


      • Höppö höpö
        ...---... kirjoitti:

        "Sana jota hait taitaa olla tautologia, ei tautofonia?"

        Nyt asia vahvistui. Se 136 onkin paskapuhetta! Myöskään noi sivistyssanat eivät ole hallussa :D =D XD

        ##Nyt asia vahvistui. Se 136 onkin paskapuhetta!##

        Tottakai se on paskapuhetta, eihän tällä palstalla paljon muuta puhutakaan!

        Mutta haluaisitko rohkeasti julkisesti lähteä sitä vertaamaan ja testaamaan omalla nimelläsi???

        Olisiko sinusta todellakaan siihen???


      • ...---...
        Höppö höpö kirjoitti:

        ##Nyt asia vahvistui. Se 136 onkin paskapuhetta!##

        Tottakai se on paskapuhetta, eihän tällä palstalla paljon muuta puhutakaan!

        Mutta haluaisitko rohkeasti julkisesti lähteä sitä vertaamaan ja testaamaan omalla nimelläsi???

        Olisiko sinusta todellakaan siihen???

        Kunhan haastat minut oikealla nimelläsi niin mielelläni mittelen älykkyyttäni sinun kanssasi ja oikealla nimelläni.


      • Höpö höpö
        ...---... kirjoitti:

        Kunhan haastat minut oikealla nimelläsi niin mielelläni mittelen älykkyyttäni sinun kanssasi ja oikealla nimelläni.

        En ajatellut haastaa ketään, koska en kenenkään Äo:ta ole julkisesti epäillyt. Mutta sinä olet sen tehnyt ja jopa niin että tiedät sen henkilöllisyyden kenen Äo:ta olet epäillyt!

        Joten jos sinulla on kanttia tehdä epäilyksesi omalla nimelläsi, niin ei muuta kuin anna palaa vain. Mutta nimimerkin suojasta tuollaiset jutut ovat hyvin lapsellisia!


    • Niinpä lähdin pois

      keskustella järkeviä eikä antaa tämän hehhe-joojoon viedä keskkustelijoita kuin litran mittaa. Pilaa ketjun kuin ketjun. Eikä ylläpitoa kiinnosta vähääkään, vaikka kuinka moni on asiasta varmaan jo reklamoinut.
      Mieshän on kyltymätön ja haluaa vallata koko keskustelutilan ja karkottaa vähätkin entiset kirjoittajat. Onneksi olkoon, hyvin on jo onnistunut. Turhaan tänne enää poikkeaa.

      • Höpö höpö

        ##keskustella järkeviä eikä antaa tämän hehhe-joojoon viedä keskkustelijoita kuin litran mittaa.##

        Niin mutta kun sinäkään et osaa näitä järkeviä keskustella ja siksi sinäkin tulit kuljetettavaksi kuin litran mitta!

        ##Eikä ylläpitoa kiinnosta vähääkään, vaikka kuinka moni on asiasta varmaan jo reklamoinut.##

        Ei kai se ylläpitokaan kateellisen paskasakin juttuja kuuntele, kyllähän he huomaavat totuuden!

        ##Turhaan tänne enää poikkeaa.##

        Niin jos ei vapaata keskustelua ja vapaita mielipiteitä pysty sulattamaan, niin silloin on parempi häipyä sellaiselle palstalle jossa ei puhuta kuin niistä asioista joista sinun mielestäsi saa puhua! Mutta sillä palstalla tuskin kehitystä tapahtuu!


      • Hienoa!!!!
        Höpö höpö kirjoitti:

        ##keskustella järkeviä eikä antaa tämän hehhe-joojoon viedä keskkustelijoita kuin litran mittaa.##

        Niin mutta kun sinäkään et osaa näitä järkeviä keskustella ja siksi sinäkin tulit kuljetettavaksi kuin litran mitta!

        ##Eikä ylläpitoa kiinnosta vähääkään, vaikka kuinka moni on asiasta varmaan jo reklamoinut.##

        Ei kai se ylläpitokaan kateellisen paskasakin juttuja kuuntele, kyllähän he huomaavat totuuden!

        ##Turhaan tänne enää poikkeaa.##

        Niin jos ei vapaata keskustelua ja vapaita mielipiteitä pysty sulattamaan, niin silloin on parempi häipyä sellaiselle palstalle jossa ei puhuta kuin niistä asioista joista sinun mielestäsi saa puhua! Mutta sillä palstalla tuskin kehitystä tapahtuu!

        "Niin jos ei vapaata keskustelua ja vapaita mielipiteitä pysty sulattamaan"

        Jännä käsitys häiskällä vapaista keskusteluista ja mielipiteistä hehehehe. Taas nähtiin näyte siintä 136 pojosta! :)


      • Hoh hoijaa...

        ...olekin rohkeata mainita jonkun luulemansa kirjoittajan nimi palstalla, kun itse voi esiintyä nimimerkin suojassa? Ja kun vielä sankarillisesti mollaa nimimerkkinsä suojasta sitä jonka nimen mainitsee, niin kyllä siinä rintaansa varmaan peilin edessä voi röyhistellä, mutta ei varmaankaan paljon muualla!

        Tässä tulee sille suomalainen vellihousukansa aivan selvästi, nimimerkin taka suojasta uskalletaan tehdä mitä tahansa, mutta omalla nimellä ei mitään. Alistunut paskakansa ei saanut edes vaalirahaskandaalissa ryvettynyttä poliittista eliittiämme minkäänlaiseen vastuuseen, koska siitä ei ole muuhun kuin nimettömänä huutelemaan!

        Oikeissa demokraattisissa oikeusvaltioissa kansa olisi noussut barrikadeille vaatimaan uusia vaaleja, mutta demokraattisten oikeusvaltioiden kansan itsetunto onkin paljon korkeampi, kuin alistetun paskakansan joka ei uskalla mutista kuin nimimerkin suojista! Kyllä hävettää koko kansan puolesta!


      • nauraapartaansa
        Hoh hoijaa... kirjoitti:

        ...olekin rohkeata mainita jonkun luulemansa kirjoittajan nimi palstalla, kun itse voi esiintyä nimimerkin suojassa? Ja kun vielä sankarillisesti mollaa nimimerkkinsä suojasta sitä jonka nimen mainitsee, niin kyllä siinä rintaansa varmaan peilin edessä voi röyhistellä, mutta ei varmaankaan paljon muualla!

        Tässä tulee sille suomalainen vellihousukansa aivan selvästi, nimimerkin taka suojasta uskalletaan tehdä mitä tahansa, mutta omalla nimellä ei mitään. Alistunut paskakansa ei saanut edes vaalirahaskandaalissa ryvettynyttä poliittista eliittiämme minkäänlaiseen vastuuseen, koska siitä ei ole muuhun kuin nimettömänä huutelemaan!

        Oikeissa demokraattisissa oikeusvaltioissa kansa olisi noussut barrikadeille vaatimaan uusia vaaleja, mutta demokraattisten oikeusvaltioiden kansan itsetunto onkin paljon korkeampi, kuin alistetun paskakansan joka ei uskalla mutista kuin nimimerkin suojista! Kyllä hävettää koko kansan puolesta!

        ...oot tätä samaa paskansaa :)
        Olet alkanut vihaamaan nyt tätä koko Suomen kansaa. Noiden rivien välistä voi lukea yhtä sun toista. Sallittakoon pieniä arvailuja, mutta kerro jos meni pieleen.
        Kaikenlaisista tempuista ja yrityksistä huolimatta et ole saanut herätettyä ihmisiä huomaamaan itseäsi kuvataiteilijana. Olet koettanut istua maalaamassa jopa eduskuntatalon pihalla ilman huomion häivää lehdistön- ja muidenkaan ihmisten taholta.
        Niin'ikään ne lukuisat laittomat solvausyrityksetkin täällä netissä meni sinulle itsellesi ihan täysin reisille. Ne solvauskohteesi suhtautuivat niihin juuri niinkuin pitääkin, eli vähät välittää yrityksistäsi saada julkisuutta ja sitä kautta julkisuutta omalle taiteilijakuvallesi skandaalien kautta. Kuka tietää niistä mahdollisista skandaalijuttuvinkeistä mitä sinä mahdollisesti olet lehtiin tehnyt...mukaan lukien Hannu Karpo. Varmaan olet huomannut että jopa nekin tahtovat nähdä näyttöjä juttujen tueksi.
        Onneksi meillä on ajattelevat virkamiehet!
        Yrität näköjään mennä yli siitä missä aita on matalin. Sinä vähät välität taiteilijan perinteisistä tavoista pyrkiä julkisuuteen esimerkiksi pitämällä näyttelyitä. Ehkä sinä olet suivaantunut myös galleristeihin jotka eivät edes kelpuuta teoksiasi tarpeeksi tasokkaina heidän näyttelytiloihin. Hyvin sen kyllä ymmärtää kun katsoo täällä netissä olevia töitäsi.
        Tiedätkö, periaatteessa alan ymmärtää tuon vittuuntumisesi suomen kansalle kun hyppään näin hetkeksi kenkiisi.


      • Voi voi...
        nauraapartaansa kirjoitti:

        ...oot tätä samaa paskansaa :)
        Olet alkanut vihaamaan nyt tätä koko Suomen kansaa. Noiden rivien välistä voi lukea yhtä sun toista. Sallittakoon pieniä arvailuja, mutta kerro jos meni pieleen.
        Kaikenlaisista tempuista ja yrityksistä huolimatta et ole saanut herätettyä ihmisiä huomaamaan itseäsi kuvataiteilijana. Olet koettanut istua maalaamassa jopa eduskuntatalon pihalla ilman huomion häivää lehdistön- ja muidenkaan ihmisten taholta.
        Niin'ikään ne lukuisat laittomat solvausyrityksetkin täällä netissä meni sinulle itsellesi ihan täysin reisille. Ne solvauskohteesi suhtautuivat niihin juuri niinkuin pitääkin, eli vähät välittää yrityksistäsi saada julkisuutta ja sitä kautta julkisuutta omalle taiteilijakuvallesi skandaalien kautta. Kuka tietää niistä mahdollisista skandaalijuttuvinkeistä mitä sinä mahdollisesti olet lehtiin tehnyt...mukaan lukien Hannu Karpo. Varmaan olet huomannut että jopa nekin tahtovat nähdä näyttöjä juttujen tueksi.
        Onneksi meillä on ajattelevat virkamiehet!
        Yrität näköjään mennä yli siitä missä aita on matalin. Sinä vähät välität taiteilijan perinteisistä tavoista pyrkiä julkisuuteen esimerkiksi pitämällä näyttelyitä. Ehkä sinä olet suivaantunut myös galleristeihin jotka eivät edes kelpuuta teoksiasi tarpeeksi tasokkaina heidän näyttelytiloihin. Hyvin sen kyllä ymmärtää kun katsoo täällä netissä olevia töitäsi.
        Tiedätkö, periaatteessa alan ymmärtää tuon vittuuntumisesi suomen kansalle kun hyppään näin hetkeksi kenkiisi.

        ##Olet alkanut vihaamaan nyt tätä koko Suomen kansaa. Noiden rivien välistä voi lukea yhtä sun toista. Sallittakoon pieniä arvailuja, mutta kerro jos meni pieleen.##

        Pieleen menee jo ensimmäisestä luulostasi lähtien, koska tunne jota koen ei ole vihaa, vaan halveksuntaa. Samaa mitä koen sinua kohtaan, joka nimimerkkisi suojasta rohkeasti mollaat sellaista jonka nimen luulet tietäväsi.

        ##Kaikenlaisista tempuista ja yrityksistä huolimatta et ole saanut herätettyä ihmisiä huomaamaan itseäsi kuvataiteilijana.##

        Ei vaan kyse on siitä että sinua ei ole taiteilijana huomattu ja yrität kateellisena puukottaa selkään sellaista joka on huomattu!

        ##Olet koettanut istua maalaamassa jopa eduskuntatalon pihalla ilman huomion häivää lehdistön- ja muidenkaan ihmisten taholta.##

        Teoksia on ostettu presidentille asti ja on oikein pyydetty televisioonkin teosten takia, sehän se tässä sinuakin vituttaa ja siksi nimimerkkisi suojasta katkerana ammut ihmisiä selkään.

        ##Niin'ikään ne lukuisat laittomat solvausyrityksetkin täällä netissä meni sinulle itsellesi ihan täysin reisille. Ne solvauskohteesi suhtautuivat niihin juuri niinkuin pitääkin, eli vähät välittää yrityksistäsi saada julkisuutta ja sitä kautta julkisuutta omalle taiteilijakuvallesi skandaalien kautta.##

        Voisitko nyt juttujesi tueksi esitellä niitä solvauksia? Ja mitä julkisuuteen tulee, niin sitä olisi ollut tarjolla aivan riittämiin, niin että on pyydetty televisioonkin asti. Ja julkisuudesta muuten voimme todeta sinunkin tällä palstalla puhuvan aivan jostakin toisesta kuin itsestäsi, joten keneen sinunkin kirjoituksesi julkisesti kohdistuvat??? Siihen joka on saanut julkisuuden itse taideteoksillaan rehellisesti ja sehän se sinua harmittaa niin paljon että vuosikausia katkarana nimimerkkisi suojasta yrität selkäänpuukottaa!

        ##Kuka tietää niistä mahdollisista skandaalijuttuvinkeistä mitä sinä mahdollisesti olet lehtiin tehnyt...mukaan lukien Hannu Karpo. Varmaan olet huomannut että jopa nekin tahtovat nähdä näyttöjä juttujen tueksi.##

        Olisiko mitenkään mahdollista että tekisit valheelliset väittesi omalla nimelläsi rohkeasti, koska nyt näyttää pahasti katkeran selkäänpuukottajan jutuilta tällaiset??? Aikamoisia väitteitä heittelet nimimerkkisi suojasta ja niiden tarkoituskin on ilmiselvä, selkäänpuukkottaminen sitä kohtaan jolle olet kateellinen!

        ##Yrität näköjään mennä yli siitä missä aita on matalin.##

        Puhuu katkera selkäänpuukottaja, kun mitään muuta ei voi kuin nimimerkkinsä suojasta mollata toista kateellisena!

        ##Sinä vähät välität taiteilijan perinteisistä tavoista pyrkiä julkisuuteen esimerkiksi pitämällä näyttelyitä. Ehkä sinä olet suivaantunut myös galleristeihin jotka eivät edes kelpuuta teoksiasi tarpeeksi tasokkaina heidän näyttelytiloihin. Hyvin sen kyllä ymmärtää kun katsoo täällä netissä olevia töitäsi.##

        Voisitko nyt juttujesi tueksi esitellä meille ne tällaiset galleristit??? Vai onko tarkoituksesi vain esitellä vääriä väitteitäsi nimimerkkisi suojasta kateellisena???

        ##Tiedätkö, periaatteessa alan ymmärtää tuon vittuuntumisesi suomen kansalle kun hyppään näin hetkeksi kenkiisi.##

        No tulihan ne esille ne oikeat motiivit katkeralle kirjoituksellesi, haluaisit siis hypätä minun kenkiini ja olla edes hetken minä!!! No siihen sinunlaisellasi raukkiksella ei ole mitään mahdollisuutta!


    • Niinpä niin!

      ...mielestäni keskusteluissa täytyy voida tuoda myös taidealan ongelmia esille, koska ne ovat valtavia! Tällä hetkellähän keskustelua HS:n sivulla käydään Sibelius akatemian ongelmista ja on hienoa että ongelmiin on vihdoin älytty puuttua!

      Myös kuvataiteen puolella olisi hyvä käydä perinpohjainen ja avoin keskustelu alalla olevista ongelmista. Vaikka sitä yritetäänkin taiteen virallisten tahojen puolelta estää, koska tosiasioiden salaaminen palvelee mätää nykysysteemiä.

      Nämä yksityiset monenkirjavat taidekoulut ovat ongelmallisia koko alalla, varsinkin jos ne ovat saaneet luvat ja päässeet valtion opintotukien piiriin poliittisten korkeiden suhteiden avulla, väärillä vertaamisilla julkisiin ammattiin valmistaviin kouluihin. Näin meistä jokainen joutuu osallistumaan epäpätevän opetuksen kustannuksiin verorahoillamme.

      Kun poliitikot rakentavat etupiirejään ja sidosryhmiään jakamalla valtion tukia näille ryhmille, on kyseessä asia joka pitäisi avoimesti tuoda julkisuuteen keskusteltavaksi. Mutta koska asiat eivät kestä päivänvaloa, niin ne yritetään salata keinolla millä hyvänsä!

      Demokratiaan kuuluu avoin keskustelu vaikeistakin asioista!!!

      • E:ki

        " Tällä hetkellähän keskustelua HS:n sivulla käydään Sibelius akatemian ongelmista ja on hienoa että ongelmiin on vihdoin älytty puuttua!"
        Ja mitähän ehdotuksia sinäkin osaisit Sibeliusakatemiaan tuoda :) Mitä mielestäsi Sibeliusakatemiassa opiskellaan? Mitä ongelmia kyseisessä instituutissa sinun mielestäsi on? =o

        Eiköhän sovita niin että Suutarit pysyköön lestissään. Sinä et osaisikaan tuolla palstalla keskustella viisaasti ja asiallisesti....ellet sitten halua sielläkin kaivella anonyymien kirjoittajien henkilökohtaisuuksia.
        Tosin siellähän se ei onnistukkaan, vaan siellä karsitaan sinunlaisesi putkiajattelijat alta aikayksikön.


      • Niinpä!
        E:ki kirjoitti:

        " Tällä hetkellähän keskustelua HS:n sivulla käydään Sibelius akatemian ongelmista ja on hienoa että ongelmiin on vihdoin älytty puuttua!"
        Ja mitähän ehdotuksia sinäkin osaisit Sibeliusakatemiaan tuoda :) Mitä mielestäsi Sibeliusakatemiassa opiskellaan? Mitä ongelmia kyseisessä instituutissa sinun mielestäsi on? =o

        Eiköhän sovita niin että Suutarit pysyköön lestissään. Sinä et osaisikaan tuolla palstalla keskustella viisaasti ja asiallisesti....ellet sitten halua sielläkin kaivella anonyymien kirjoittajien henkilökohtaisuuksia.
        Tosin siellähän se ei onnistukkaan, vaan siellä karsitaan sinunlaisesi putkiajattelijat alta aikayksikön.

        ##Eiköhän sovita niin että Suutarit pysyköön lestissään.##

        No mutta hyvästit sitten, koska aiot ilmeisesti palata mielenterveyspalstalle???


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe