katselin tuossa nettiauto'sta ja vähän muualtakin myytävänä olevia diesel-lagunoita noin vm-2000. Omalla -02:lla on ajettu 230tkm. Mutta eihän tässä olekaan mitään syytä vaihdella autoa, ajellaan vielä parisataatuhatta ja katsellaan sitten.
Rellu on näköjään oikeasti kestävä ja mukava auto. Mistähän nuo huhut auton laadusta ovat lähtöisin? Omastakin on kuskinpuoleinen ikkunannostinvaijeri poikki, mutta sehän on pikkuvika.
PS. Saksan mobile.de sivuilla Lagunan on arvossaan.
Lagunalla 350tkm
2
638
Vastaukset
- aagoo
Kai sinä nyt puoleen miljoonaan tähtäät?
Oma -99 tarvitsee vielä kolmekymppiä mittariin, sitten liimaan takalasiin Lada-hengessä Lujaa laatua Laguna-tekstin. Korvaajaksi ajateltu -05 on vielä alkutaipaleella, vasta 190tkm.
Riippumatta merkistä, ratkaisevinta on kuinka autoa hoidetaan.
Kaksi kertaa vuodessa, yleensä renkaanvaihdon yhteydessä, otan viikonlopun jolloin käyn auton rauhassa läpi. Putsaan jarrut, tsekkaan muut paikat, voitelen mitä voin ja vaihdan öljyt ja suodattimet. Jos jotain isompaa tiedossa, niin sitten sopivassa välissä pajalle.
Toki autoon on näillä kilometreillä osia mennyt ja hinattukin pariin kertaan.
Oleellisinta on kuitenkin kokonaiskustannukset, jotka ovat olleet hämmentävän alhaiset.
Noihin vaijereihin auttaa, kun putsaa ja voitelee parin vuoden välein. Vielä ei ole poikki mennyt(koputellaan puuta)- siitä kysymys
eli tämä Rellun tai Lagunan maine on viimeaikoina pyörinyt avainkortin kahden nastan (acc ja start), ikkunan nostinvaijerin, bensakoneessa puolien, muutaman halvan alapallon tai raidetangon pään, taka-akselin 60 euron puslien jne ympärillä. Nämä ovat meikäläisen mielestä pikkuvikoja.
Se kuinka paljon autolla ajetaan järkevästi ennekuin se paalataan on toinen mitta. Siinä välissä hätäisimmät lihotavat autokauppiaita, mutta jos et siihen lankea niin mikä on se järkevä ajomäärä?
Lagunan myyntiilmoituksissa näkyy vinkkejä siitä missä vaiheessa auto menee myyntiin. Diesel-LAgunalla se on huomattavan korkea verrattuna moneen muuhun merkkiin. Siitä kannattaa vetää johtopäätöksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 413446
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352948Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412809SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.692300Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411772Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.861495Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai651046- 511026
- 77997
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3837