Eli siis täällä ollaan oltu jo pidemmän aikaa kiinnostuttu Kai-rodusta... Ja tietoa ollaan hankittu. Eli selittelyt ja änkyttelyt sikseen.
Ainoastaan puuttuu tieto kasvattajista. Fakta(ko?) on hyväksytty, että lähin taitaa olla lätäkön tuolla puolen.. Ja Suomessa Kai-koiria on rekisteröity kaikki yksi. :) Mutta ollaan valmiit pistämään vuositulot tähän koiraan (lääkäriopiskelijana suomennan: todella paljon). Mahtaako täällä olla ketään myös innostunutta tästä rodusta, joka tietäisi enemmän Kain kasvattajista? Informoisitteko tänne. Kiitos. :)
Kai ken
8
642
Vastaukset
- totemi
Suomessa todellakin on yksi kai, ja omistajalla on käsitykseni mukaan tarkoitus aloittaa kasvatus jossakin vaiheessa. Ruotsista ja Tanskasta löytyy myös yksi.
- vieras2011
Jos tietoa ollaan kerta niin kovasti rodusta hankittu niin miksi siitä täällä niinkin luotettavalla suomi24:n keskustelupalstalla kyselette? Paljon helpompaa olisi soittaa kennelliittoon tai tutkailla itse kennelliiton sivuja. Tai jos tietoa on että Suomesta yksi löytyy niin suoraan ota yhteyttä häneen? Ei sori vaan täällä huutelu anna kovin fiksua kuvaa kenestäkään harvinaisemmasta rodusta kiinnostuneesta.
- Kiinnostunut
Onko kai koiria siis suomessa vain yksi kappale. itse olisin kiinnostunut kyseisestä rodusta
- ....................
Pentuja on tulossa ihan Suomenmaallakin ja suomalaisia koiria ainakin kaksi:
http://personal.inet.fi/koti/kaikens/
- Tziiz
Päivitystä tietoihin. Kolmas koira (uros) tuotu suomeen loppukesästä 2012.
- jjfjaa
Ai, minne päin? Mietin jos olis mahollista käydä kattoo livenä.
- vieras1
Tää tais olla nyt joku random huhu?
- Ei ole huhu
Suomessa on tällä hetkellä 4 kaita. Kaksi niistä asuu Joensuussa http://gekkoonokais.webs.com/ kolmas pirkanmaalla, ja neljäs muistaakseni pohjanmaalla.
Lisää tietoa rodusta sen omasta yhdistyksestä http://nihonken.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585555Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1804524En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163972Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k503559- 513491
- 653269
- 113131
- 272722
- 462307
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia332300