Avioehto ja isot tuloerot

Aloittelija1985

Olemme miehen kanssa puhuneet naimisiin menosta. Tilanne on sellainen, että itsellä on pienet säästöt sekä olen säännöllisesti töissä. Joskus tulevaisuudessa myös saamassa kohtuullisen perinnön. Miehellä taas on suuret säästöt, muhkea perintö tulossa, muuta omaisuutta (metsää, sukutilan osuus) sekä suuret tulot.
Molemmilla on ennen yhteen menoa hankittua irtainta omaisuutta jonkin verran.

Millainen avioehtosopimus olisi hyvä meidän tilanteessamme tehdä? Ja muutenkin miten meidän olisi järkevää tehdä esim. yhteisen asunnon ostaminen? Miehellä on luonnollisesti paremmat mahdollisuudet ostaa talo ja hoitaa lainanlyhennykset suurilla tuloillaan, kun itsellä tulot ovat 1/4 hänen tuloistaan.

Itse olen jotenkin siinä suhteessa vanhanaikainen, että mielestäni naimisiin mennessä kaikki yhdessä hankittu omaisuus on yhteistä ja molemmat panostavat tähän siten miten kykenee. Eli siis onko järkeä, että ostamme talon 50/50, perustamme yhteisen tilin, jolle molemmat laittavat tietyn prosenttiosuuden tuloistaan ja josta hoidamme sitten yhteisen lainan kulut ja muut perheen kulut. Molemmille jää sitten omille tileilleen omaa rahaa, jonka käyttää niinkuin haluaa.

Avioehdolla voi varmaankin rajata, että henkilökohtaiset säästöt, perinnöt ja muu ennen naimisiin menoa hankittu omaisuus eivät avioeron sattuessa mene jakoon? Ja kaikki mitä avioliiton aikana on yhdessä hankittu menisi eron sattuessa puoliksi? Molemmat on kuitenkin kaikkensa liittoon antaneet ja panostaneet.

Mikäli mies ehdottaisi, että omistaisin asunnostamme esim. vain 1/3 osan ja otamme erilliset lainat, niin miten sitten kannattaisi toimia? Onko sellainen jaottelu avioliitossa tärkeää?

3

1450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mk

      Rajata omat omaisuuden pois avio-oikeuden piiristä ja helpoin on että jos omaisuus on vain toisen nimissä ei kuulu avio-oikeuden piiriin. Jos ostatte asunnon että toinen omistaa 1/3 ja toinen loput niin se sillä selvä eikä siihen avioehtoa tarvita ollenkaan kun omistusosuudesta näkee mitä omistaa ja niin edelleen.
      Kylläse yhteinen talo 50/50 suhteessa omistatte on kaikkein paras ja muut omaisuudet kuten perinnöt ja lahjoitukse ja vaikka omat säästöt rajataan avioehdolla pois avio-oikeuden piiristä pois. Täytyy myös huomioida onko avioehto voimassa vain erotilanteessa eikä silloin kun vaikka toinen puolisoista kuolee mutta jos on yhteisiä lapsia niin jos avioehto on voimassa kummassakin tapauksessa niin lapset perivät aina vanhempansa ja niin edelleen.

      • >>Jos ostatte asunnon että toinen omistaa 1/3 ja toinen loput niin se sillä selvä eikä siihen avioehtoa tarvita ollenkaan kun omistusosuudesta näkee mitä omistaa ja niin edelleen.


    • ggggtygygyhhyyh

      entäs sitten kun mies onnellisesti tienaa ja itse istut kotona kasvattamassa teidän muksuja saamatta latin latia? tämäkin kannattaa miettiä miten tasataan jos haluaa asiat pistää 50/50

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1114
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe