Fiilikset matkasta

Kivaa oli!

Kyselin taannoin Budabest Panorama Centralista, mutta valitsimme toisen hotellin.
Nyt on reissu tehty ja olimme City hotel Matyaksessa. Hotelli on vanhassa rakennuksessa ja kolmen tähden paikka joten toiminta sen mukaista eli jos ei kauheasti vaadi, niin ihan mukava paikka. Henkilökunta oli ystävällistä ja auttavaista. Me viihdyimme sen mitä nyt hotellissa olimme.
Reissu oli kaikinpuolin onnistunut. Nähtävää oli ja kun uskalsimme käyttää julkisia liikkennevälineitä nähtävää oli entistä enemmän.
Olin hyvin aktiivisesti käynyt lukemassa tämän palstan kirjoituksia ja niistä oli paljon apua, kiitos teille!
Nyt vain uutta matkaa suunnittelemaan, mutta minne, se onkin eri juttu.
Hyvää syksyä kaikille!

2

946

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lomailija

      Ensi to-su majoitus tuossa samaisessa Matyaksessa (äiti ja lähes täysi-ikäinen tytär), eka kertaa Budapestissa. Kattelen just, mitä minäkin päivänä tehtäisiin, ettei mene vasta paikan päällä ihmettelyksi, mutta ei tietenkään liian tiukkaakaan aikataulua ruveta väsäämään. To ollaan jo puolen päivän aikaan perillä, joten jos silloin jäisi siihen ostoskadulle Vacille pyörimään. Pe voisi mennä Budan puolelle Linna- ja Gellertvuorten alueille (ennättääkö yhden päivän aikana molemmat?) ja la Varosligetin alueelle. Myös Margaritin saarella olisi kiva käydä kävelemässä. Ajateltiin myös illallisristeilyä Tonavalla tai sitten vain joku tunnin risteily päiväsaikaan. Su on myöhäinen lento, joten silloinkin vielä ennätetään jossain käydä. Useat ratikkalinjat ovat myös oppaiden mukaan hyviä kiertoajeluihin, joten istahdetaan varmaan niihinkin. Lentokentältä mentäneen paikallisbussilla 200E Kobanya jne.-metroasemalle ja loppupätkä sinisellä metrolinjalla hotellin kulmille. Ostetaan tod.näk. 3 päivän matkakortit pe-su, mutta varsinaista Budapest-cardia tuskin. Enimmäkseen kävellään ja nautiskellaan arkkitehtuurista ja muista näköaloista, joista tuossa kaupungissa riittänee ihan ulkosallakin. Kovasti on jo matkakuume..

      • en/ole/nainen

        Terveisia Budapestista. Lamminta on viela paivisin, osa ihmisista kulkee lyhythihasilla, aamulla aika kylma. Olen matkalla tyttaren kanssa joka ei jaksa paljon kavella joten se vahan rajoittaa kulkemista. Metrolla kannattaa ajella kun matka maksaa alle euron per hlo ja metroa voi vaihtaa samalla lipulla. Metrolla on helppo kulkea melkein joka puolelle, mutta kannattaa tulostaa metrokartta mukaan, auttaa paljon kun tietaa missa esim. pitaa vaihtaa eri linjan metroon /3 eri linjaa/. Huomenna mennaan sinne linnavuorelle vai mika se oli ja myos sinne maan alla olevaan labyrintus-juttuun. Ruoka ja juoma on kaupoissa halpaa. zona/taksilla paasee nopeasti ja katevasti lentokentalta hotellille ja painvastoin. Forinteilla kannattaa maksaa sekin. Tonava oli kaunis, aika paljon remonttia tekevat vahan siella taalla. Paljon kauniita naisia. Tupakanpoltto nakyy olevan suosittu harrastus. Pestin puolella on lahinna vaan korkeita vanhoja taloja ja pitkia risteilevia katuja, paljon kaikenlaisia putiikkeja yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      382
      899
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      195
      687
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      66
      637
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      35
      614
    8. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      62
      606
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      567
    Aihe