Pina Coladaa Khao Lakista?

KylläNäinOn

Moron moron!

Saako Khao Lakin baareista pina colada drinksuja? Ja mihin hintaan?

12

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+20

      Kakkiiko karhu metsään ja kuinka paljon?

    • kännit

      saat, kun ostat ruokakaupasta tai katukioskista paikallista rommia ja mehua, juot niitä sitten hotellin parvekkeella.

      • HERMOMÄNJOHETI

        KYLLÄ TÄÄ VITUN SUOMI24 ON NIIN IHANA PAIKKA KYSYÄ JOTAIN! AINA JOKU FUCIKNG IDIOT VASTAA AINA JOTAIN ERITTÄIN STUPID JUTTUA!!!!!!!!!EI MITÄÄN JÄRKEÄ! KYLLÄ IHMISILLÄ MENEE HUONOSTI AINAKIN JOS TÄHÄN PALSTAAN ON USKOMINEN!!VOI HÄRRE GOOD SENTÄÄN...JÄTÄN TÄMÄN PALSTAN LUKEMISET TÄHÄN.SE OOOON MOOROON!


      • ritiritirallaa
        HERMOMÄNJOHETI kirjoitti:

        KYLLÄ TÄÄ VITUN SUOMI24 ON NIIN IHANA PAIKKA KYSYÄ JOTAIN! AINA JOKU FUCIKNG IDIOT VASTAA AINA JOTAIN ERITTÄIN STUPID JUTTUA!!!!!!!!!EI MITÄÄN JÄRKEÄ! KYLLÄ IHMISILLÄ MENEE HUONOSTI AINAKIN JOS TÄHÄN PALSTAAN ON USKOMINEN!!VOI HÄRRE GOOD SENTÄÄN...JÄTÄN TÄMÄN PALSTAN LUKEMISET TÄHÄN.SE OOOON MOOROON!

        tyhmä vastaus.


      • 10+13
        ritiritirallaa kirjoitti:

        tyhmä vastaus.

        Tyhmiä kysymyksiä ei ole olemassakaan. on vain tyhmiä kysyjiä.
        Tämän todistaa ketjun aloittaja.


      • ritiraisillai
        ritiritirallaa kirjoitti:

        tyhmä vastaus.

        On vaan tyhmiä kysyjiä !


    • näin tänään

      Pina coladaa kannattaa mennä juomaan *wiking* ravintolaan.
      Ehdottomia sääntöjä pina coladan juomiseen ko paikassa on se että jos on nainen, niin pukeutuu toppiin tai muuten ainakin olkapäät paljastavaan asuun. Paras tietty jos se toppi on ostettu thaimaasta ja siinä lukee vaikka I love thailand. Tietty joku khao lak aiheinenkin kelpaa. miehillä ehdoton asu on joko hihaton singha mainos paita tai sitten joku thai mainospaita.

      Tottakai sitä pina coladaa kannattaa juoda kuten suomessakin on tapana humala hakuisesti, näyttää vähän mallia niille paikallisille urpoille :). Pina coladan kanssa sopii syödä vaikka pizzaa, pippuripihviä ranskalaisilla, tai muuta vastaavaa thai herkkua. Voit tietty juosta pinacoladan välissä, syömässä mäkkärissäkin. Silloin on hyvä muistaa ettei vaan kerro tarjoilijalle palaavansa,vaan jättää reilusti lasku auki.

      Ja khao lakissa kannattaa kehua kaikille käyneensä nimenomaan wiking ravintolassa syömässä.

      Sukat on ihan ehdoton varustus, etenkin niiden tarra sandaalien kanssa.

      Wiking ravintolassa on mukava kuunnella thai-musiikin helmiä kuten hotel california, yesterday, ja muita tunnettuja thai hittejä.
      Tarjoilijoille tottakai kannattaa puhua ja samalla opettaa suomea, niin aika menee rattoisasti, ja se typeryskin sivistyy.
      Pinacolada kannattaa maksaa tietty sillä visa elektronilla, eikä esimerkiksi rahalla. Ja jos nyt kävisi niin huonosti että maksaakin rahalla huuolehtii siitä että maksaa nyt ainakin joka ryypyn esimerkiksi tonnin setelillä, antaa katos rikkaan vaikutelman.

      Tunnollinen pina coladan juoja tottakai aloittaa valmistautumisen jo rannalla, ta missä nyt aurinkoa ottaakin.
      Tämä valmistautuminen alkaa siten että ottaa rannalle mukaan suihkutettavaa deodoranttia, ja suihkuttaa sitä huolellisesti monia kertoja kainaloihinsa, ja koko vartalolle, jottei ala hiki haista. On tosi ystävällistä muita kohtaan. Ja tämä on hyvä tehdä joka kerta kun menee rannalle tai käy uimassa jne. Tärkeää muistaa että kyseessä on nimenomaan deodorantti, se antaa rusketukselle ihan oman pikanttisen säväyksen, ja vahvistaa kuvaa kokeneesta matkustajasta.

      • ammunko heti

        Jos siellä baarissa on sinunkaltaisia "ei turisteja" , ja sun muita saatanan ylimielisiä " ei pakettimatkaajia".


      • 9+17

        Olipa paska läppä. Ei kannata yrittää olla hauska jos ei osaa


      • mösseli

        ...kun ei ole ollut Thaimaassa, ja haaveilee lähestyvästä lomasta ja ehkäpä nuoruudessa maistellusta Pina Coladasta, ja kyselee sitten kun eksyy tänne matkailukeskustelupalstalle, ihan puolihuolimattomasti että saako sieltä ja paljon maksaa, niin eiköhän täällä ole kaikki näsäviisaat tyypit haukkumassa ja vinoilemassa. Voi miten nykyajan ihmisillä on sitten turhaa aikaa...pistetään miehet sotaan taistelemaan hengestään niin olis niilläkin vähemmän aikaa urpoiluun.
        Ja ap:lle kysyjälle: kyllä saa Thaimaasta pina Coladaa, ja halvemmalla kuin Suomesta, mutta kyllä sielläkin drinksut maksaa enemmän -kuten Suomessakin- kuin esim.paikallinen olut. Kyllä mekin ollaan rantaraflassa nautittu jotain hauskaa drinksua auringon laskua katsellen... =)


      • matkailu avartaako
        mösseli kirjoitti:

        ...kun ei ole ollut Thaimaassa, ja haaveilee lähestyvästä lomasta ja ehkäpä nuoruudessa maistellusta Pina Coladasta, ja kyselee sitten kun eksyy tänne matkailukeskustelupalstalle, ihan puolihuolimattomasti että saako sieltä ja paljon maksaa, niin eiköhän täällä ole kaikki näsäviisaat tyypit haukkumassa ja vinoilemassa. Voi miten nykyajan ihmisillä on sitten turhaa aikaa...pistetään miehet sotaan taistelemaan hengestään niin olis niilläkin vähemmän aikaa urpoiluun.
        Ja ap:lle kysyjälle: kyllä saa Thaimaasta pina Coladaa, ja halvemmalla kuin Suomesta, mutta kyllä sielläkin drinksut maksaa enemmän -kuten Suomessakin- kuin esim.paikallinen olut. Kyllä mekin ollaan rantaraflassa nautittu jotain hauskaa drinksua auringon laskua katsellen... =)

        MInusta thaimaan matka maksaa kuitenkin paljon rahaa. Ja jos on valinnut kohteekseen khao lak:n, joka poikkeaa pahimmista turistikaatopaikoista edukseen melkoisesti, on melko outoa että pinacolada on ainoa asia joka kiinnostaa.

        Olisi kaikkea sen maan kulttuuriinkin liittyvää tarjolla. Siinä siis ikään kuin heittää rahaa roskiin, etsimällä itselle tuttuja asioita, jotka ehkä toimii länsimaissa mut ei niinkään thaimaassa.

        Me länsimaalaiset ihmiset kuvittelemme usein meidän tapojemme olevan hienoja ja makumme parempi kuin vähempivaraisten thaimaalaisten, itsekin toki siihen syyllistynyt. Mut tutustuttuani thaimaalaisiin ihmisiin, huomasin heidän jännittävän millasissa kamppeissa vaikka illalla ilmestyn ravintolaan. Koska olivat tottuneet näkemään mut rannalla. Heidän makunsa etenkin miesten pukeutumisessa poikkeaa hyvin suuresti länsimaalaisesta, jonka varmasti jokainen thaimaassa käynyt on todennut.

        Monessa ketjun viestissä kuitenkin totuuden siemen. thai ruokaan kannattaa tutustua, jokainen löytää sieltää kyllä herkkuja itselleen. thai huomat maksavat murto osan länsijuomista. Monissa ravintoloissa ei käy kortti, ja elektron ei juuri missään. Isossakin liikkeessä siellä on yllättävän pieni pohjakassa. wiking ravintola on ruotsalaisomisteinen skandiravintola. Itse käyn mielumin paikallisisomisteisissa, jo hinnankin puolesta. Lam rusta löytyy ehtoja paikoja, joissa ruoat ja juomat huomattavasti edullisempia. Varmastikin ei voi olla huomaamatta khao lakissa, ettei ravintoloissa näy paikallisia ihmisiä, korkeintaan henkilökunnan sukulaisia yms.

        Itsestä ainakin on joka kerta hienoa koittaa sopeutua thaimaalaisiin, juomiim, ruokiin, tapoihin ja kulttuureihin, kun sitä vaan on mahdollisuus oppia, niin niistä lomista saa paljon enempi vastinetta rahalleen. Yleensä länsimaiset tuotteet ovat jopa melko kalliita thaimaassa, heidän omiin vastaaviin verrattuna.

        Jos taas loman tarkotus on istua uima-altaan reunalla juoden pinacoladaa, miksi matkustaa thaimaahan.


    • khao lak fani

      Ainakin SKA- Barissa, ja muitakin hyviä drinksuja siellä on. Hintoja en muista, alkuillasta on happy hour.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      527
      3590
    2. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      160
      2515
    3. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      173
      2510
    4. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      14
      1895
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      8
      1848
    6. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      1820
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1534
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      32
      1519
    9. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      213
      1516
    10. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      10
      1383
    Aihe