Metsästyksen vastustajat, haloo

Metästäjä94

Kaikki te metsästyksen vastustajat ketkä täällä kirjoittelette, voisitte miettiä sitä kun ajatte sieltä etelästä pohjoiseen lomalle, että kuinka monta kertaa ajaisitte hirvikolarin ilman meitä metsästäjiä? Ja kuinka paljon vapaamman elämän riistaeläin on elänyt verrattuna häkissä eläneeseen broileriin? En ymmärrä, miksi niin moni on sitä mieltä, että metsästys olisi jotenkin sairasta tai muuten pitäisi kieltää lailla. Lisää keskustelua aiheesta :)

14

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsenmieliselle vähän tosiasioita:

      Ahneet lihansyöjäihmisporsaat (hirvestäjät) pitävät valtavaa teuraselukkalaumaansa (hirviä) irrallaan yhteisillä maillamme. He vähät välittävät siitä, kuinka monta kuolonuhria heidän elukkansa sivullisille aihuttavat. Halvan ja helposti lahdattavan lihan himo on sokaissut heidän järkensä. Pellon laidalla seisova hirvi on sen verran iso elukka, jotta känniselläkin on helppo osua siihen pyssyllään. Sitten mönkijällä raahataan satoja kiloja lihaa pakkaseen. Minähän olen sanonut, jotta ihmiselle tulisi välttää navettaliha lihanhimon tyydyttämiseksi. Fiksu jättäisi hirvet petojen ruuaksi. Ja petoja pitäisi olla sen verran paljon, jotta hirvikantaa saataisiin luonnollisella tavalla säädeltyä. Nythän esim. susia on niin vähän, jotta kunnon susilaumoja ei edes voi muodostua. Laumassahan sudet saisivat hyvin raadeltua hirviä hengiltä.

      Jos joku pallinaama välttämättä haluaa mässyttää hirven lihalla, niin kasvattakoot elukkansa navetassa taikka aitauksessa. Hirvi kyllä lihoo köyden nokassakin kuten lehmäkin.

      • ulvojakin

        ei tajua sitä että miksi ne sudet hakevat ruokansa pihapiiristä vaikka metsät ovat riistaa pullollaan.


      • että hirvet

        tarhataan, mutta jokin laki estää sen.
        Sori vaan. Täytyy jatkaa entiseen malliin.

        En muuten tiennytkään, että ne ovat meidän omaisuuttamme.
        Miksi siis maksamme valtiolle huomattavat kaatolupamaksut omista otuksistamme?

        Vaan ei auta, jahtiin, jahtiin...
        Missäs niitä puolivaippaisia olikaan...


      • On se nurinkurinen
        ulvojakin kirjoitti:

        ei tajua sitä että miksi ne sudet hakevat ruokansa pihapiiristä vaikka metsät ovat riistaa pullollaan.

        Ei se käsitä sitä mitenkään, ja siksi se syyttää susien pihalla pyörimisestä metsästäjiä, -varmaan kuvittelee, että kun metsästäjät ovat metsissä, niin sen takia suset pesivät ihmisten pihoihin.


    • isopomorikasmies

      Ensinnäkään minä etelän parempiosaisena en aja mihinkään, vaan lennän paskasakin yli nöyryyttämään maalaisia.

      Ja toisekseen.. ei kuulu teille.

    • Kun näkis pyyn

      Kiitos mieluummin elävänä kuin kuolleena. Karjaa ei voi verratas luonnon eläimiin. Karjann kohtalo on osa talouselämää. Jostain kumman syystä metsästäjät pitävät ns riistaeläimiä ominaan ja niiden tappamista oikeutenaan. Nämä eläimet ilahduttaisivat kehittyneempioä ihmisiä pelkällä olemassaolollaan, pelkkänä näköhavaintona. Mutta nämä itsekkäät etuilijat suhtautuvat kuin yhä olisi ammentaa rajattomista varastoista uutta saalista.
      Metasästys on aikansa elänyt jäänne, ja sen harjoittajat itsensä korottaneita omankäden oikeuden harjoittajia. Me, joille pelkkä havainto riittäisi emme todellakaan teitä kadehdi emmekä edes sääli.
      Mikähän siinä on, että jotkut harvat metsästäjät sitten vanhana heräävät elämän jatkumisen ihailijoiksi ja jopa luopuvatkin tappo-orientoituneesta asenteestaan. Varmaan pehmenevät eikö niin?

    • hirvimieskö?

      kun tuo kommentti vedetään esiin metsästystä puoltamaan. Hirvikannan säätelyssä metsästys on toki hyvä konsti, mutta kun metsästystahot pitävät itse hirvikantaa tapissa kynsin ja hampain, niin tuosta menee terä. Ei kai kukaan niin tyhmä ole, että olettaa hirvikannan saavan kasvaa mielin määrin, mikäli metsästystä ei harrastettaisi? Kyllähän se ensiksi ammuttaisiin aivan minimiin, ennenkuin metsästys lopetettaisiin.
      Nykyään taas metsästäjät itse ampuvat ns. lihantuottomallin mukaan, se taas pitää hirvikannan maksimissaan, ja syksyinen metsästys saa hirvet muutenkin vauhkona teitä ylittämään. Ei paljoa kannattaisi muka viisaana argumentoida tuolla. Hirvikannan hoidossa tullaan aina tarvitsemaan joku taho joka sen kannan kurissa pitää, se on toki selvää, nykyinen meno taas on sellaista, että tuo argumentti kuulostaa lähinnä tekopyhältä jeesustelulta.

      • toteaa

        kun ne hirvet loppus Suomen kamaralta susille jäis raadeltavaa ollenkaan.


      • toteaa kirjoitti:

        kun ne hirvet loppus Suomen kamaralta susille jäis raadeltavaa ollenkaan.

        ja porot pois Suomen luonnosta. Teuraselukka joutaa navettaan. Siis tarkoitan, jos joku haluaa mässyttää hirviporolihaa. Jos hirviä, niin sudet raadelkoot ne hengiltä.


      • lkjhgfdsadfghjkl
        Susianalyytikko kirjoitti:

        ja porot pois Suomen luonnosta. Teuraselukka joutaa navettaan. Siis tarkoitan, jos joku haluaa mässyttää hirviporolihaa. Jos hirviä, niin sudet raadelkoot ne hengiltä.

        Lapset ei sais tänne aikuisten foorumeille kirjoitella!


      • perverssi ja
        Susianalyytikko kirjoitti:

        ja porot pois Suomen luonnosta. Teuraselukka joutaa navettaan. Siis tarkoitan, jos joku haluaa mässyttää hirviporolihaa. Jos hirviä, niin sudet raadelkoot ne hengiltä.

        et muuta.


      • OJALAN LASKUOPPI
        perverssi ja kirjoitti:

        et muuta.

        Ettei aloittajan keskustelun avaus pysynyt asiassa tämän pitempään ,johtuukohaneksyily asiasta
        muummuassa siitä ettei nyky ajan ihmiset ole luonnossa lainkaan vaan rakennetut puistot täyttää mielikuvan villistä luonnosta.
        Ruoka tottumukset on muuttunu aikojen saatossa ei liha ole puhdas liha ole enään arvossa vaan teurasjäte oikeilla lisä aineilla höystettynä ajaa saman asian.
        Kustannus keskustelu on jäänyt takaalalle keskusteluissa on totta ettei hirvi kantaa voi ajaa niin alas kuin asuma lähiöt tarvitsisi mutta suomessa metsästys on suurelle joukolle harrastus jota täytyy harrastaa jatkuvasti pysyäkseen mukana,ei olis mitään ideaa maksaa jäsen maksuja ja metsästys korttia vuosittain ilma mahdollisuuta metsästykseen.
        Virkamies työnä suoritettu vahinko hirven ,city karhun.tai karhun metsästys on suhteellisen kallis operaatio,city kanien hävittämis kustannuksetkin on vaiettu ettei veron maksajat heräis


    • ,

      ,

    • ,

      ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      22
      2387
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1526
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      118
      1264
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1130
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      959
    6. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      852
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      851
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      840
    9. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      18
      831
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      785
    Aihe