Nythän kävi useille niin, että lainaa otettiin ties kuinka monta kertaa oman maksukyvyn yli. Tämä tietää halpoja asuntoja ihan tuota pikaa.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20101027675
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20101027675
Vastaukset 4
Vanhimmat
työttömiä ostamaan kupla-asuntoja yhä kalliimmalla ja ASP-pikki nostaa hintoja miljoona prosenttia.
kuin pari vuotta sitten, kun 12 kk euribor oli 5,5%? Ai niin, eihän silloinkaan rommannut - vaikka joidenkin mielestä piti.
Alamäkihän oli varsin komea, mutta katkesi sitten tilanteen mennessä niin pahaksi, että korkoja oli pakko pudottaa. Nyt ihmiset ovat aivan samassa suhteessa ylikireästi velkaantuneita, ja korko ei voi muuta kuin nousta. Mukavaa rommelia kaikille!
Ei kai niillä koroilla ole oikeata merkitystä kuin vasta sitten kun firmat eivät pysty velkojaan hoitamaan. Silloin laitetaan kustannukset kuriin ja porukkaa pihalle. Kuinka moni pystyy hoitamaan asuntolainojaan työttömänä, ja kuinka kauan.