Matkustuslupa Yhdysvaltoihin eli ESTA pitää maksaa luottokortilla. Minulla ei ole luottokorttia, joten tietääkö joku onko ok jos sen maksun maksaa joku toinen puolestani? Hakemuksessa kysellään aika tarkkaan luottotietoja, joten tuntuu, että pääseekö koko maahan edes ilman ko. korttia! (olen opiskelija, joten luottokorttia ei minulle vielä myönnetä) KIITOS jos joku osaa auttaa!
Matkustusluvan (ESTA) maksaminen?
12
4212
Vastaukset
- credit/debit
Uskoisin, että myös debit card eli esim. Visa Electron käy. Jenkeissä käytetään termiä credit card vähän joka maksukortista. :)
- stressaaja
No se on kyllä totta! Toi ESTA-sivu tosin on ihan suomenkielinen ja siinä puhutaan nimenomaan luottokortista...mutta luulis nyt, ettei reissu jää jostai kortista kii :)
- credit/debit
stressaaja kirjoitti:
No se on kyllä totta! Toi ESTA-sivu tosin on ihan suomenkielinen ja siinä puhutaan nimenomaan luottokortista...mutta luulis nyt, ettei reissu jää jostai kortista kii :)
Joo, eli kannattaa koittaa, onnistuuko maksaminen ihan esim. Electronilla. Kyllä sulle ilmoitus sitten tulee, jos maksutapahtuma epäonnistuu. En usko, että reissu jää kortista kiinni. Hyvää matkaa.
- mievuan
Joko kokeilit maksaa sitä Electornilla?
- stressaaja
En oo vielä kokeillut maksaa. Mulla on Visa debit -kortti, et sillä koitan kunhan saan aikaseks :)
- Dildis
stressaaja kirjoitti:
En oo vielä kokeillut maksaa. Mulla on Visa debit -kortti, et sillä koitan kunhan saan aikaseks :)
Visa Debitillä maksu onnistuu.
- harmaamassa
Ei luottokortin tarvitse olla matkaan lähtijän oma. Itse olen maksanut omalla kortillani avovaimoni ja lapseni ESTAt - ilman ongelmia.
- Kortilla nii
USA:ssa tarvitset kyllä ainakin hotellia maksaessasi luottokorttia. Hanki rinnakkaiskortti vanhempien kanssa.
Ei tarvitse luottokorttia. Usein käy käteispantti ja käteismaksu. Myös visa electron hyväksyttiin ainakin Los angelesin travelodgessa siis panttimaksuun.
- Syyskuussa menossa
Juuri kokeilin ja ainakin minun Visa Electron toimi tuossa ESTA maksu systeemissä!
Hakemus tehdään ensin, ja sitten maksetaan 7 päivän sisällä. Jos korttisi ei toimi, niin tuossahan jotain peloteltiin että saattaisi maksaa enemmän, eli jos jollain on oikea visa niin suosittelen käyttämään sitä, mutta pakon edessä electron näyttäisi myös toimivan.ESTA:n voi maksaa Visa electronilla, juuri maksoin 27.7.2013. Ä kirjainta ei hyväksynyt osoitteeseeni joten korvasin sen a:lla
- luottokortiton
Hei
Ei tuo esta ainakaan minun electroniani hyväksyny kun juuri kokeilin.. miten te teette sen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk863587Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921919Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871753- 1441612
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651468- 1621463
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur961416Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671381Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001314- 861277