voiko avioehdon tehdä,vaikka toinen ei halua ?

imppi.tintti

Elikkä avioehdonhan voi tehdä vasta naimisiin menon jälkeen,joten mitäs jos käykin niin että molemmat ovat sanoneet toisilleen että haluavat avioehdon,mutta sitten vaikka toinen muuttaakin mielensä ja ei haluakkaan avioehtoa. saako avioehdon silti hankittia vaikka toinen ei haluaisi ?
Jos rikas NHL tähti nai köyhän tarjoilijankin vaikka mutta tarjoilija ei haluakkaan avioehtoa ? miten on ?

7

1620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen 53

      tehdä ilman toisen suostumusta ja allekirjoitusta.Jos haluaa riskin niin siitä vaan häiden jälkeen yrittämään..

    • olav.s

      häät.Sillä avioehtoa ei saa tehdyksi ilman toisen suostumusta ja tehdään aina ennen liitton aamenta:=)

      • Vapaa valinta

        Ei sitä avioehtoa ole pakko tehdä ennen avioliittoa. Mekin kävimme tekemässä sen vasta yli puoli vuotta häiden jälkeen, kun aiemmin ei ollut tilaisuutta (muutimme heti häiden jälkeen ulkomaille, ja halusimme tehdä avioehdon Suomessa, joten piti odottaa seuraavaa lomaa). Avioehdon tekemisestä oli toki sovittu jo reilusti ennen häitä.

        Tämähän tietysti vaatii sen, että on menossa naimisiin rehellisen ihmisen kanssa, eikä paskiaisen.


    • mk

      Kannattaa pysyä avoliitossa koska avoerossa menee vain yhteinen omaisuus jakoon ja se omaisuus mikä on vain toisen nimissä on myös hänen eikä avopuolisolla ole toisen omaisuuteen mitään oikeutta.

    • näin se menee

      Kotirouva vaimo saa puolet kämpästä vaikka ei olisi maksanut penniäkään.

      • mk

        asunto on miehen nimissä ja siitä on avioehto niin ei saa. Yhsi juttu vielä että kuka jää nykyisn kotio ilman töitä ja eläkekertymmää ja vaikka saisi puolet niin 20 vuotta kotona ja jos ero tulisi niin mistä se jäkeen töitä saisi kun ei oel 20 vuoteen mitään työkokemusta.


    • imppi.tintti kirjoittaa: "Elikkä avioehdonhan voi tehdä vasta naimisiin menon jälkeen"

      Tuo käsitys on väärä. Avioehdon voi tehdä jo kihlauksen aikana. (Avioliittolaki 3 luku)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe