Google ei tunnista meta descriptionia

sfgsgf

Avasin tossa sivun http://www.freelottomillions.com ja meta descriptionin pitäis periaatteessa näkyä googlen tuloksissa siinä sivuni otsikon alla, mutta jostain syystä siinä näkyy vain sivuni kyselyn vaihtoehdot.

Aikaisemmin sivuni oli eri osoitteessa ja se näkyi ihan normaalisti, mutta kun vaihdoin osoitetta niin tuli tuollainen bugi. Tarvitaanko tässä nyt vain aikaa että google huomais ja korjais ton fiban, vai voiko asialle itse tehdä jotakin?

2

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Tai sitten ovat vihdoinkin Googlella päätyneet siihen ettei niistä meta descriptioineista yms. kannata välittää, niitä kun väärinkäytetään yleisesti. Fiksu hakukone sivuuttaa kaikki tuollaiset koska porno- yms. roskasivustot koittavat noilla saada itsensä näkymään erilaisilla sivustoon liittymättömillä hakusanoilla.

      Fiksu hakukone analysoi ja indeksoi vain sivulla oikeasti näkyvän tekstin ja hylkää kaiken muun. Ja hylkää myös esim. sellaisen tekstin joka on taustan väristä eli ei oikeasti näy sivulla vaikka siellä html koodissa onkin muka "näkyvänä" sisältönä.

    • Zota

      Et kertonut millä hakusanalla sivustoasi etsit. Määritellyt descriptionit eivät ole aina vakiona näkyvissä, vaan Google haistelee hakusanakohtaisen tuloksen takana olevaa sisältöä ja poimii mielestään oleellisen tiedon tuloksen kuvaukseksi. Tällä pyritään mm. välttämään avainsanaspämmisivujen sijoittuminen korkealle. Vähintään niistä tehdään vähemmän mielenkiintoisia klikattavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      138
      6305
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5237
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3270
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      113
      2423
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2018
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1313
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      80
      1184
    Aihe