Myydäänkö jossain 16mm teak-viilutettua vaneria
palasina. Tarpeeni olisi vain kaksi 50cm*40cm
palasta. Asun Lahdessa.
Teak-viilutetun vanerin palat?
10
5449
Vastaukset
- etsinyt
Valitettavasti puukeskus myy ainoastaan
kokonaisia levyjä jotka taitavat olla 2,4x1,2m ja
hintakin tietysti sen mukainen eli 1500mk.
Joku veneveistämö saattaa myydä palojakin.- puumies
ev.
- pienipurjevene
puumies kirjoitti:
ev.
Mikä on teak-vaneerin hinta? vaihtoehtoisesti paljonko aito teak maksaa? Ajattelin laittaa teakturkit ensi kesäksi.
pienipurjevene kirjoitti:
Mikä on teak-vaneerin hinta? vaihtoehtoisesti paljonko aito teak maksaa? Ajattelin laittaa teakturkit ensi kesäksi.
Turkithan tehdään tavallisesti ns. raitavanerista, jonka pinta on pääosin tiikkiviilua. Nautikulman sivuilla (http://www.starlitboats.spb.ru/Files/nautikulma2006_85-134.pdf) neliöhinnaksi ilmoitetaan 87 euroa 12-milliselle ja 97 euroa 15-milliselle vanerille. Levykoko on 1250 x 2500 mm.
Samalta sivulta löytyy myös tiikkiriman hinta.- _nikkari
Hakro kirjoitti:
Turkithan tehdään tavallisesti ns. raitavanerista, jonka pinta on pääosin tiikkiviilua. Nautikulman sivuilla (http://www.starlitboats.spb.ru/Files/nautikulma2006_85-134.pdf) neliöhinnaksi ilmoitetaan 87 euroa 12-milliselle ja 97 euroa 15-milliselle vanerille. Levykoko on 1250 x 2500 mm.
Samalta sivulta löytyy myös tiikkiriman hinta....ja yllä oleva hinta siis per neliö. Bilteman umptiikki maksaa luokkaa satasen neliö. Tiikkiviilusta (puukeskus) taisin maksaa pari kymppiä neliö, siinä vaan on se viiluttamisen vaiva.
- 15+7
Voitko kertoa tarkemmin minkälaiseen paikkaan vaneria tarvitset. Sisälle /ulos. Täytyykö vanerin olla kantava vai tuleeko se lasikuidun päälle?
Minulla saattaisi olla sulle sopiva pala.- 14 + 8
..enäää tarvii. Eiköhän se jo liki kymmenessä vuodessa ole sen löytänyt...
- pienipurjevene
"Sitlootan" turkille olisi tarkoitus laittaa ja lasikuidun päälle. Tällä hetkellä on jonkinlainen matto/ritilä mutta ajtattelin että teak olisi paremman näköistä.
p.s. en ole tämän ketjun aloittaja noin kymmen vuoden takaa. Huomasin ketjun kun aihe oli mulle ajankohtainen ja päätin käyttää samaa. pienipurjevene kirjoitti:
"Sitlootan" turkille olisi tarkoitus laittaa ja lasikuidun päälle. Tällä hetkellä on jonkinlainen matto/ritilä mutta ajtattelin että teak olisi paremman näköistä.
p.s. en ole tämän ketjun aloittaja noin kymmen vuoden takaa. Huomasin ketjun kun aihe oli mulle ajankohtainen ja päätin käyttää samaa.Ehdottaisin ritilän rakentamista tiikkirimasta. Siitä menee vesi paremmin läpi kuin levymateriaalista. Klassinen ristikkoritilä on hienon näköinen mutta työläs tehdä. "Saunantrallityyppinen" ritilä tuuman-puolentoista levyisistä tiikkirimoista ajaa saman asian.
Trallin pohjalle kannattaa laittaa muovitassuja (myydään rautakaupoissa), niin tiikki ei makaa pohjalle mahdollisesti kertyvässä vedessä.
Minä tein joskus ritilän tiikkilankusta poikittain jyrsien siihen urat jotka on rimojen levyisiä. Jyrsintä on vajaa puolet paksuudesta, näin sinne alle jää vedelle pois pääsy mahdollisuus. Niitä rimoja on vielä tallessa jonkun verran kun tuli tehtyä reilusti kerralla . Nyt en tältä istumalta muista niiden pituuksia mutta jos joku on kiinnostunut käyn mittaamassa ne tuolta tallin hyllyltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675921Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,635415Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471022