Onko joku vaihtanut Acer 1414 biosin patteria, mistä kohtaa kannattaa ruveta etsimään ?
Bios patteri
jellovi
15350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Emolevyltä.
Sellanen kiiltävä pyöree möykky, about 20mm halkasijaltaan.
kysymys olikin mistä kohtaa se sieltä löytyy....takakansi ei irtoa ihan helpolla.
Miks ihmeessä kyselet, mistä se löytyy jos kerran tiedät mistä se löytyy?
Ei siellä emolla ole kuin yksi patteri, kyllä sen pitäis löytyä.
Älä sitä saatanan takakantta revi auki, sivupelti se avataan, tottakai takakansi on vaikea avata kun se on pultattu kiinni, tollo. Sivupelti lähtee kunnon koteloissa helposti, noista paskaAcereista en tiedä vaikka oliskin tehty idiooteille vaikeaksi.
Kannettavaan sen patterin ujuttaminen sivukautta voi olla melkoisen työläs operaatio...
Mitä saatana sinä oikein vittu selität ei jumalauta.
Tämän näköinen kaveri, yleensä selkämys ylöspäin jonkinmoisen "kielekkeen" tukemana, löytynee ensi silmäyksellä. Uuden saa vaikka kelloliikkeestä, vanha malliksi mukaan.
http://kompo2010.wikispaces.com/file/view/kuva_litiumparisto2.jpg/112323899/kuva_litiumparisto2.jpg
vain asiasta mitään tietämättömät yrittävät olla tietävinään (eivät tiedä edes mistä koneesta on kyse) niin otampa itse selville sieltä missä asia osataan.
No hyvä, luuletko että kukaan oikeasti edes yritti sua auttaa näinkin typerässä kysymyksessä? Buaaah
Kovasti ovat poikaset repimässä sivu- ja takapeltejä irti läppäristäsi, mutta eiköhän paras tapa ole etsiä Acerin huolto-ohje valmistajan sivuilta, jotta näkisi kuinka paljon ja mistä katteita oikein pitää purkaa. ; )
Miksi et aloituksessa kerro onko läppäri vai PC? Luuletko että ihmiset viitsivät alkaa netistä etsimään jonkin Acerinpaskan mallia!
Sitten vielä auot päätäsi saatanan mulkku, hypää sen paskaläppärisi kanssa sillalta!
löytyykö samanlaista litteää nappi-patteria kuin normaalista pöytäkoneen emolevylta.
Purin tässä taannoin Hp Xe-4500 ja ei siellä ainakaan mitään patteria löytynyt, onhan siellä tietty joku joka pitää bios-asetukset.
kahdelle viimeksi vastanneelle asiallisesta vastauksesta. Laitoinpa Acerille kysymyksen, eiköhän asia huomenna selviä.
vedä vattu päähäs buahaha ja muista kertoa niille asia tarkemmin hehe buaaaha
.
näemme tietenkin heti että se on sivulla 102, RTC battery connector
http://support.acer.com/acerpanam/manuals/acer/0000/servicemanuals/SG_AS1410_1680.pdf
.