Meillä vuoden vanha sileäkarvainen uros ja korvat pystyssä. Niitä on aiemmin yritetty saada alas teippaamalla ja liimallakin.Kokeilin myös collieiden korvapainosalvaa,kun kuulin että vois auttaa mutta eihän ne töhnät tuon korvissa kauaa pysyny :D Tuo liima tais olla paras apu pysy ainakin,mutta heti kun liimaukset lähti niin korvat nous.Olisko mitään ideoita millä ne vois saada pysymään alhaalla? Vai onko jo liian myöhäistä??
Kettuterrierin korvat pystyssä...
4
1026
Vastaukset
- kettis-
ikävä kyllä on jo myöhäistä ja tuut varmasti saamaan ikävää palautetta tohon kysymykseen tällä palstalla :)
- fghkll
samaa mieltä kyllä sun ressullasi on pysyvät pystyt korvat mutta eihän se menoa haittaa vaikka näyttelyt ei nyt oikein hyvin mee villien korvien takia. Joskus näin..meillä on ollut ekalla kettiksellä hyvät korvat ja kakkosella hieman raskaat ja dalmiksella puolestaan toinen korva oli pysty no persoonallisen näköinen oli tuo dalmiksemme. Korvat elää joskus omaa elämää ;)
- henyyzieerik
Minun mielestä nuo kaikki liimaukset ja teippaukset ovat väärin niin koiraa kuin jalostustakin kohtaan. Jos korva päättää rustottua pystyyn, niin sitten se tekee niin. Ei varmasti tunnu koirasta hyvälle että niitä taitellaan ja liimaillaan/teipataan. Toisekseen, jos koiran korvat nousevat pystyyn, joka on perinnöllinen ominaisuus ja ne taitetaan väkisin ''oikeaan asentoon'', niin mitä järkeä tällaista koiraa on käyttää jalostukseen? Ja jos sitä ei aio käyttää jalostukseen, miksi viedä virallisiin näyttelyihin? ja jos ei aio viedä näyttelyihin, niin mitä väliä, missä asennossa korvat ovat?
Harmillisen useasti vaan koirien omistajilta/kasvattajilta ''unohtuu'' kertoa että koiran korvat ollaan saatu oikeaan asentoon jollain toimenpiteillä...- 3xt
Meillä oli walesilla korvassa taittovirhe, pelkkä ulkonäköseikka.
Eli oikeesti ihan yks paskahailee jos ei oo toivonu näyttelykoiraa.
En yrittäny "korjailla" sitä koska koin sen täysin turhuudeksi, koska vaikuttaa pelkkään ulkonäköön.
Jos kuiteski sua kauheesti haittaa niin loppuun pieni lohdutuksen sana.
Koiras korvat pysyy varmaankin terveenpänä ku ne on pystyt.
Ei varmastikkaan tuu niin herkästi korvatulehduksia. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-458780Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036418Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain814835Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1204585- 1614468
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.693013- 1662200
- 652098
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1572027- 491831