Itse suoritin traden tutkinnon joskus ensimmäisten joukoissa. Sitten jäin 10 vuoden äitiysputkelle ja koulutus menetti merkityksensä. Sittemmin opiskelin hierojan ja lähihoitajan koulutuksen kahdeltakin eri linjalta, Nykyisessä työssä teen paljon myös hallinnollista työtä. En vain hoitotyötä. Kummastuttaa vain se kun olen hakemuksia lähetellyt niin aina on yli "sata" hakijaa muka ollut... Onko näin? Satakunnan alueella siis. Kerran vain pääsin edes haastatteluun ja no siinä en silloin pärjännyt, kun jännitin niin kovasti kun eka haastattelu 10 vuoteen...
Nytkin oli paikka sos.toimiston sihteerin virkaan ja olen sekä tradenomi, että lh, ja kokemusta löytyi molemmista ammateista, sekä vielä välillä yrittäjyydestä niin en päässyt edes haastatteluun.. Mietin jo ihan, että pitäisikö tehdä valitus... olen tosin nytkin töissä, mutta silti, menevätkö kaikki tradenomien paikat joidenkin suhteiden kautta vai mitä???
Liian paljon heitä kuitenkin koulutetaan, kun työllistyminen kerran on heikkoa.
Sen sijaan lääkäreiden koulutukseen ei ole tehty dramaattista lisäystä vaikka heistä on aivan huutava pula!
Kuka lie valvoo koulutusta vai valvooko kukaan??? Täysjärkinen meinaan..
Millainen työllistyminen tradeilla
6
917
Vastaukset
- En palkkaisi
En minäkään sinua palkkaisi. Se tradenomin tutkintosi menetti merkityksensä siinä vaiheessa, kun olit 10 vuotta "äitiysputkessa". Ennemmin palkkaisin juuri valmistuneen.
- turhanomi
Kyllä se vain niin on, että Tradenomi-tutkinto kuuluu luokkaan huu haa-tutkinnot. Todennäköisesti lähihoitajan tutkinnon avulla pääset helpommin työelämään ja paremmille palkoille.
- ryjyuky
Minä taas palkkaisin mielummin sellaisen joka on jo lapsensa tehnyt eikä enää jää kymmeneksi vuodeksi äitiyslomalle.
Tieto ja taitopohja vaatii varmasti hieman päivittämistä mutta se on hoidettavissa muutamalla intensiivikurssilla - 13
ryjyuky kirjoitti:
Minä taas palkkaisin mielummin sellaisen joka on jo lapsensa tehnyt eikä enää jää kymmeneksi vuodeksi äitiyslomalle.
Tieto ja taitopohja vaatii varmasti hieman päivittämistä mutta se on hoidettavissa muutamalla intensiivikurssillaEihän sitä tiedä mihin sitä vielä päätyy kaiken koulutuksen jälkeen. Kenties kaikista yhteensä ja työkokemuksesta on hyötyä. Mutta se kyllä harmittaa, että äitiysloma on niin haitallinen työllistymisessä. Itsekin olin lähinnä yksinhuoltaja koko ajan, kun mies painoi töitä. Siinä työssä jos missä oppii paljon kaikkea. No eihän sitä tiedä ne, jotka eivät ole sitä tehneet, tai omaa empatia tai mitään muitakaan kykyjä, joita siinä tarvitaan.
Olen kyllä kärsinyt aika paljon sen vuoksi, että olen jäänyt kotiin hoitamaan lapsia. Esim. äitiyspäivärahani oli aina minimi. En saanut tutkintostipendiä kahdesta tutkinnosta, kun en ollut ollut 5 vuotta palkollisena. Yrittäjyyttä ei laskettu!! Eikä tietenkään äitiyslomia eikä hoitolomia... Eli kaikki muksut alle 1v hoitoon ja töihin! ja teet kuten yhteiskunta ohjaa ja kannustaa.
Paskapuhetta kotihoidon kannustamisen puheet, kun ei todellisuus ole sitä.
Kannattaako Suomessa olla yrittäjä ja kotiäiti! Ei todellakaan.
Toiseksi, yrittäjänä pitää olla vähintään kaksi vuotta, että saa ansiosidonnaista. Kukakohan viisas tämänkin on keksinyt, sillä itse olin vuoden ja maksoin kaikki maksut varmasti enemmänkuin tarpeen. Terveyssyistä jouduin lopettanaan, kun asiakkaita olisi ollut riittävästi elannon saamiseksi, mutta kun en ollut ollut kahta vuotta, niin ei mitään. Samoin tätä ei lasketa kun siirryn palkansaajien liittoon, kuten normaalisti työssäolot ja maksut siirtyvät, jos olet pelkkä työntekijä.
Voi Suomi!!! - Rommelhof
13 kirjoitti:
Eihän sitä tiedä mihin sitä vielä päätyy kaiken koulutuksen jälkeen. Kenties kaikista yhteensä ja työkokemuksesta on hyötyä. Mutta se kyllä harmittaa, että äitiysloma on niin haitallinen työllistymisessä. Itsekin olin lähinnä yksinhuoltaja koko ajan, kun mies painoi töitä. Siinä työssä jos missä oppii paljon kaikkea. No eihän sitä tiedä ne, jotka eivät ole sitä tehneet, tai omaa empatia tai mitään muitakaan kykyjä, joita siinä tarvitaan.
Olen kyllä kärsinyt aika paljon sen vuoksi, että olen jäänyt kotiin hoitamaan lapsia. Esim. äitiyspäivärahani oli aina minimi. En saanut tutkintostipendiä kahdesta tutkinnosta, kun en ollut ollut 5 vuotta palkollisena. Yrittäjyyttä ei laskettu!! Eikä tietenkään äitiyslomia eikä hoitolomia... Eli kaikki muksut alle 1v hoitoon ja töihin! ja teet kuten yhteiskunta ohjaa ja kannustaa.
Paskapuhetta kotihoidon kannustamisen puheet, kun ei todellisuus ole sitä.
Kannattaako Suomessa olla yrittäjä ja kotiäiti! Ei todellakaan.
Toiseksi, yrittäjänä pitää olla vähintään kaksi vuotta, että saa ansiosidonnaista. Kukakohan viisas tämänkin on keksinyt, sillä itse olin vuoden ja maksoin kaikki maksut varmasti enemmänkuin tarpeen. Terveyssyistä jouduin lopettanaan, kun asiakkaita olisi ollut riittävästi elannon saamiseksi, mutta kun en ollut ollut kahta vuotta, niin ei mitään. Samoin tätä ei lasketa kun siirryn palkansaajien liittoon, kuten normaalisti työssäolot ja maksut siirtyvät, jos olet pelkkä työntekijä.
Voi Suomi!!!Ihan turha vinkua - itse olet ne elämänvalinnat vapaassa maassa tehnyt ja itse kannat päätöksistäsi vastuun. Jos jotku jää 10v äitiyslomaputkeen niin on ihan perusteltua että urakehitys tyssää siihen koska se on samalla 10v menetys työkokemuksen suhteen ja 10v mittainen eristäytyminen työelämän vaatimuksista. Ja jos menestyy yrittäjänä ja on hyvä liike-idea niin silloin pitäisi kaiken järjen mukaan menestyä ilman tukia/avustuksiakin. Jos taas todellakin on niin sairas että ei kykene työtä tekemään voi sitten hakea työkyvyttömyyseläkettä - viranomaiset arvioivat onko tällainen oikeutettu.
- gdfgdfgdfg
löytyy varmaan googlaamalla on tehnyt selvityksiä työllistymisestä ja aika heikko oli koulutusta vastaavaan ammattiin siis.
Mitä meinaat, tradenomi on ihan sama kuin merkonomi tai yo-merkonomi, kauppaopisto, jonne hakee valtava määrä ylioppilaita, siis niitä on hirveesti liikkeellä sitten työmarkkinoilla, että joo, kyllä se vähän on heikkoa.
Valitusta ei kannata tehdä, sillä häviät kuitenkin. Kunnilla on yleensä sijainen joka vakinaistetaan, eli tehtävään valitaan henkilö talon sisältä, ei kannata valittaa. Lopputulos on nolla sun kannalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1467831Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1007300Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317192Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t216778Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736361Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236034Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht25906Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125832Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475478Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835368