Vihjailin miehelleni tovin näistä 101010 ja 20.10.2010 päivistä, mutta sormusta ei ole vielä näkynyt. ;) Päätin sitten, että mikäli ei kosi, kosin itse karkauspäivänä vuonna 2012. Eikös silloin ole naisella lupa kosia. ;)
Miten muuten olette sormuksia valittaessa toimineet? Oletteko etukäteen käyneet katsomassa ja ehkä jopa ostamassa ja mies kosii kun sopiva aika tulee? Vai onko kosija käynyt salaa hakemassa ja olette myöhemmin käyneet vaihtamassa sopivampaan sormukseen?
Kosin
5
1260
Vastaukset
- kosittu
No aikamoisen epäluontevaa tuollainen, että sovittaisiin etukäteen sormuksista ja sitten mies kosii? Jos on jo sovittu, että mennään naimisiin niin ei siinä enää mitään erillistä kosintaa tarvita. Sitä paitsi tuo, että sormus pitäisi olla valmiina on lähinnä amerikkalaisista elokuvista tullut tapa. Perinteisesti Suomessa on käyty yhdessä ostamassa kihlat. Jokainen tavallaan, mutta mulle olisi tullut vähän sellainen olo kuin olisin jossain näytelmässä jos olisin sanellut etukäteen millaisen sormuksen haluan ja sitten sulhanen kosii sovitusti. Meillä sulhanen kosi ilman sormusta ja yhdessä käytiin sitten sormusostoksilla seuraavana päivänä.
- vastaa
Sillä kysyinkin tuota, että miten muut ovat toimineet. Ystäväni oli miehensä kanssa käynyt hakemassa sormukset etukäteen ja mies kosi kun aika oli. Ihmettelin hieman, mutta kukin tietenkin tyylillään.
- Mie vaan
Kuinka monta miestä tiiät, jotka ymmärtäs vihjeitä???? :D
Nii ja voit kosia iha millo muullokii ko vaan sillo karkauspäivänä. Ei siihe erikseen mitää lupaa tarvita. Mie kosin (en karkauspäivänä) ja yhessä käytiin sormukset ostamassa sitten seuraavalla viikolla.
Jokaisella on omat tapasa noitten sormuksien kanssa, mut tuo taitaa olla se luontevin. - Tätsykäinen
Miehesi ei ole kuulevinaan vihjeitäsi hääpäivistä, joten voi hyvinkin olla, ettei hän edes halua naimisiin. Kysy mieluummin suoraan, onko miehellä aikeita kosia sinua ja vihille viedä. Suoraan kysymykseen yleensä saa miehiltä suoria vastauksia. Tiedät sitten ainakin sen jälkeen, mikä on hänen kantansa ja kannattaako hänen kanssaan ylipäätään olla, jos avioliitto on sinulle tärkeä ja hänelle ei.
- seiskaseitonen
ja aikasi menee turhaan, mikäli olet naimisiinmenon kannalla ja miehellä ei ole aiettakaan sinne suuntaan. On hyvä jutella muutenkin toiveista elämänmenon suhteen : avioliitto / mahdollisest lapset / ura / rahat / asuinpaikka yms. Sitten vasta voi alkaa olemaan toisen suhteen tosisaan. Liian erilainen toiveiden laatu pilaa kaiken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 133996
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831639Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2641468Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731455Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2371341Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121130Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041079Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341070- 931024
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65993