Mikähän kolisee -01 mallisessa B-Vecussa, korvakuulolla takapäässä; oikealle käännyttäessä kolinaa ei kuulu, vasemmalle käännyttäessä tasainen kolina. Lujavauhtisen, vasemmalle kääntyvän kaarteen kolina "jää päälle" myös suoralla pätkällä, mutta vaimenee sitten. Tiukassa väistössä (esim. koiran ulkoiluttajaa) vasemmalle kuuluu voimakkain "naps".
Ääni ei tyypiltään muistuta suoraan vanhemmasta autosta kuuluneita rahinoita, jotka johtuivat etummaisten alatukivarsien pallonivelien väljyydestä. Tuolloinhan aina tien epätasaisuuksissa kuului häiriöääniä.
Pakoputki pitäisi olla ok, eli klemmarit tarkistettu eilen illalla. Samoin nostaessani auton takapään pukeille, ei renkaissa tuntunut väljyyttä ja pyörivät äänettä molempiin suuntiin.
B-Vectran kolina
4
674
Vastaukset
- arvailija
En tunne opelin taka-akselin rakennetta mutta voisiko siinä olla kallistuksenvakaajan päiden kiinnitys löysällä/rikki? Ota käsin tukeva ote niistä ja heiluta, silmämääräinen tarkastelu ei välttämättä paljasta mitään.
- Vika
Lähtisin itsekin renkaista hakemaan aluksi. Oliko sama vika jo talvirenkailla? Onko rengaskoko normaali? Joskus aluvanteiden liimapainot saattavat lyödä esim. jarrukilpeen.
Itsellä meni viime vuonna -96 Vectrasta takapyörän pystytuennan alempi pusla vaihtokuntoon katsastuksessa, mutta se ei kyllä ajossa ääntänyt tai en ainakaan huomannut.- -Vellu-
Jep, vika selvisi ihmettelyn ja hermojen menettämisen kautta. Autossa on talvi- ja kesärenkaat aluilla, talvikumeissa pultit n. 5 mm pidemmät mitä kesärenkaissa. Käytyäni kaikki pultit läpi sain lopputulokseksi 23 pidempää ja 17 lyhyempää. Eli ts. vasemmassa eturenkaassa oli 3 ylipitkää ja 2 oikeaa pulttia.
Purin rakennetta sen verran, ettei varsinaiselle alustarakenteelle näyttäisi tulleen vaurioita. Ilmeisesti mutkissa ylipitkät pultit ottivat kiinni keskiön pohjaan (tai mikä oikeampi nimi onkaan...)
Ongelman ratkaisuksi osoittautui lämmin kesäpäivä ja ajaminen tunnelissa. Seinästä heijastunut ääni sai mieleen taannoiset sorvailuyritykset. Ts. tiheämpi kilinä nopeampaa ajettaessa, hidas naputus parkkipaikoilla jne.
No, hyvä että selvisi kolmen pultin ostamisella. Ilmeisesti liikkeessä menneet sekaisin tai edellisellä omistajalla..... voi viddu. ; )
- santtu
Talvikelillä kertyy jäätä vanteisiin joka kolisee jarrurummuissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k744026- 1013555
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823378Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia382789- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361536Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191164Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141121Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120