Hei!
Miten saa tehtyä Venäjän kieliset nettisivut? Olen jo aiemmin tehnyt suomen kieliset sivut mutta haluaisin niille sellaisen toiminnon että kun painaa Venäjän lippua sivujen ylälaidasta vaihtuu sivujen kieli venäjäksi.
Tekstien venäjän kielisen käännöksen olen saanut Word dokumenttina mutta miten saan nuo slaavilaiset kirjaimet näkymään sivuilla?
Kiitos avusta!
Sivut venäjäksi
7
429
Vastaukset
- niinseonsitteo
ööö.. siis tota teet tietysti kahteen kertaan ne sivut jokka haluat kahella kielellä !? ja lipusta ko klikkaa ni menee sit lippua vastaavaan kieleen :) nimeet tietysti ne venäjäksi olevat sivut eri nimillä, esm etusivu piste html olis vaikka etusivur piste html
- Sanna^^
Näin ajattelinkin mutta entä tuo merkistö? Eli jos julkaisee esim. alla olevan tiedoston näkyy selaimessa sivulla vain kysymysmerkkejä. Miten saan näkymään nuo venäjän kielen kirjaimet oikein?
Новости - Sanna^^
Näin ajattelinkin mutta entä tuo merkistö? Eli jos julkaisee esim. alla olevan tiedoston näkyy selaimessa sivulla vain kysymysmerkkejä. Miten saan näkymään nuo venäjän kielen kirjaimet oikein?
1
2 Новости
3 - jdskfjksdlafsdfsdkl
Sanna^^ kirjoitti:
Näin ajattelinkin mutta entä tuo merkistö? Eli jos julkaisee esim. alla olevan tiedoston näkyy selaimessa sivulla vain kysymysmerkkejä. Miten saan näkymään nuo venäjän kielen kirjaimet oikein?
1
2 Новости
3siihen sivulle sen ios-8859-1 paikalle pitää laittaa sopiva merkistökoodaus joka tässä tapauksessa löytynee tuolta: http://www.w3schools.com/tags/ref_charactersets.asp
:)
- mattian
Hei Sanna,
kannattaa käyttää tuot UTF-8 koodistoa, se on tätä päivää. Vanhat ISO-koodistot kannattaa unohtaa.
Teetko nuo käännökset ihan koodaamalla vai käytätkö jotain Sisällönhallinta ohjelmaa (esim. Joomla)? Helpottaa kummasti kun käyttää valmista ohjelmaa jossa lisäkielen saa lisättyä helposti pelkällä tekstin lisäyksellä eikä tarvitse kaikkea tehdä alusta loppuun. Koodaus on turhan työlästä puuhaa.
Terv.
Anne - Tarja
Moi
Ehkä pystyt auttamaan minua. Olen googlenut miten on mahdollista kääntää sivut venäjäkst, en ole löytäny mitää. Voisitko kertoa miten olet järjestänyt asian, onnistuiko löytämään henkilön joka teki käännöksen? - ranslaatte
Laitat tietysti googlen kääntämään niiku kaikki kuutki tekee :D
http://translate.google.com/translate_tools
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 643510
- 643262
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa723077SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p542562- 712372
- 562131
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.421128Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411055Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171032Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1261018