Hei,
Olemme menossa Berliiniin 22.-25.12.10 viettämään Joulua kaksistaan puolison kanssa:) Olisi kiva saada ravintola-, tapahtuma-, nähtävyys-, jne.vinkkejä aattoillalle ja edeltäville päiville. Toiveena ainakin hyvä ruoka, musiikki ja tunnelma. Netissä kahlailu tuottaa valtavasti kaikkea kokeiltavaa, josta on todella vaikea valita Hyviksi havaittuja vinkkejä ja kuultuja kokemuksia otetaan ilolla vastaan!
Joulu Berliinissä
2
1095
Vastaukset
- Ex-Berlinerin
Moi!
Sukulaisia löytyy Berliinistä, joten pari kertaa vuodessa käymme siellä. Viime jouluna olimme mieheni kanssa katsomassa varietee-esitystä Wintergarten-teatterissa. Tykkäsimme kovasti! Olimme 2. joulupäivänä siellä. Näyttäisi tuo jouluaatto olevan kiinni, mutta muuten joka ilta. Siihen on mahdollista tilata myöskin menyy, tosin me nautimme vain viinistä ko. paikassa. Eli en osaa sanoa tuosta kulinaarisesta puolesta mitään ko. paikassa.
http://www.wintergarten-berlin.de/programm/kommende-shows/mark-scheibes-wilde-buehne.html
http://www.wintergarten-berlin.de/programm/specials/weihnachten.html
Erityisesti lounasaikaan voin suositella intialais-aasialaista Amrit-ravintolaa Kreuzbergissa, Oranienstr. 202 (Metroasema Görlitzer Bahnhof)! Lounasruokalista = herkullista ja halpaa!
http://www.amrit.de/v2/amrit_index.html- xmas2
Tuosta varieteesta tuli nyt yksi meidän elämysjoulun osasista, Kiitos siitä! Ja lounaspaikka vinkki on jo tallennettuna naviin, nam.
Sattuisiko joku vielä tietämään aattoillalle tunnelmallista ruokapaikkaa, tyyliin kotoinen sisustus, perinneruoat, välitön tunnelma jne./ tms.
nim. matkakuumeileejo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2633949
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1432808Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162292Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3632071Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281964- 571548
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491476Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan791211- 1031197
- 1111170