Ei taida löytyä puhelin neroja !

Konsta...

Kysymyksessä on SonyEricssonin K600i Jumiutuksen purku,en enään jaksa kustantaa huoltoliikkeiden
rahastusta. Itse olen yrittänyt kaikki keinot jopa purkamalla koko puhelimen ja näytössä vaan lukee,että
odota.Taitaa olla paras päivittää seinään,jos ei onnistu saamaan jostain ehjää koneistoa.

3

942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näköjään huoltoliikkeiden palvelun tasossa on isoja eroja !

      Maifonin huolto yleensä hoiti hommat asiallisesti, eli siis ei valittamisen aihetta.


      Ikävä kyllä Maifon ja MF-puhelimet Oy molemmat ovat ajautuneet konkurssiin.

      Onko siis asioiden hoitaminen kunnolla kannattamatonta liiketoimintaa ?

      k600i:n kanssa ei ollut koskaan jumiutumisongelmaa, mutta kylläkin muu ongelma: laite väitti näytöllä "SonyEricsson - optimoitu lataus" - vaikka laturi ei ollut edes kytkettynä.

      Soitin Ericsson / SonyEricsson tekniseen asiakaspalveluun, ja sieltä kerrottiin, että mahdollisesti sähköä johtava lika piirilevyllä voi johtaa tuollaiseen käyttäytymiseen.

      Otin akun pois, avasin puhelimen, ja puhdistin sen sisäosat 100% isopropyylialkoholilla (myydään apteekeissa), ja muutaman minuutin annoin olla avonaisena pöydällä, että loppukin isopropanoli ehtii haihtua, ja kasasin puhelimen takaisin alkuperäiseen asuunsa. Häiriökäytös loppui, ja puhelin toimi tuon jälkeen ongelmitta.

      Mutta muissa asioissa olen asioinut Maifonin huollossa mm. R320s ja k600i -puhelinten osalta, ja siellä puhelin on huollettu asianmukaiseen kuntoon.

      Harmi, että osa huoltoliikkeistä ei hoida hommiaan vaan pyrkivät vain rahastamaan asiakkaita mutta puhelin ei huollonkaan jälkeen tule asianmukaiseen kuntoon!

    • Anonyymi

      Palauttamalla luuri tehdasasetukseen tekee sittä kuin uuden.

      • Anonyymi

        "Palauttamalla luuri tehdasasetukseen tekee sittä kuin uuden."

        Jos kyseessä on ohjelmistovian aiheuttama sekoilu, silloin tuo saattaa auttaakin (tosin tuokaan ei korjaa sitä ohjelmistovikaa, eli hoitaa vain oireita, mutta ei itse syytä).

        Jos taas puhelmiessa on laitevika, niin viallista mikropiiriä tai säröä piirilevyssä ei tuokaan korjaa.

        Jos puhelin putoaa, niin se saattaa hajota fyysisestikin.
        Älypuhelimissa useimmiten hajoaa näyttö, mutta toki piirilevyllekin voi putoaminen (tai kastuminen) aiheuttaa vikoja.

        Vanhoissa ulkoisen antennin puhelimissa:
        Jos puhelin sattuu putoamaan antenni edellä, niin antenni oikein välittää mekaanisen iskun voiman puhelimen sisäosiin - niin että varmasti hajoaa !

        Itselläni toimi K600i vuodesta 2006 vuoteen 2014, jolloin ulkomaanmatkalla (maassa, jossa lähes 100% ilman suhteellinen kosteus on yleistä) laitteen pohjaliitin sai myrkynvihreän kuorrutuksen erittäin kosteassa ilmassa oleskelun jälkeen.

        Eli Suomen olosuhteissa kestää lähes ikuisesti, kunhan et jätä puhelinta ulos, tai talvella lämmittämättömälle mökille tai autoon.

        Vaikka autossa puhelin onkin sateelta suojattuna, niin ulos pysäköidyssä autossa ilmankosteus voi nousta hyvinkin korkeaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1710
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1350
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1298
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      850
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      72
      833
    Aihe