Ei taida löytyä puhelin neroja !

Konsta...

Kysymyksessä on SonyEricssonin K600i Jumiutuksen purku,en enään jaksa kustantaa huoltoliikkeiden
rahastusta. Itse olen yrittänyt kaikki keinot jopa purkamalla koko puhelimen ja näytössä vaan lukee,että
odota.Taitaa olla paras päivittää seinään,jos ei onnistu saamaan jostain ehjää koneistoa.

3

959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näköjään huoltoliikkeiden palvelun tasossa on isoja eroja !

      Maifonin huolto yleensä hoiti hommat asiallisesti, eli siis ei valittamisen aihetta.


      Ikävä kyllä Maifon ja MF-puhelimet Oy molemmat ovat ajautuneet konkurssiin.

      Onko siis asioiden hoitaminen kunnolla kannattamatonta liiketoimintaa ?

      k600i:n kanssa ei ollut koskaan jumiutumisongelmaa, mutta kylläkin muu ongelma: laite väitti näytöllä "SonyEricsson - optimoitu lataus" - vaikka laturi ei ollut edes kytkettynä.

      Soitin Ericsson / SonyEricsson tekniseen asiakaspalveluun, ja sieltä kerrottiin, että mahdollisesti sähköä johtava lika piirilevyllä voi johtaa tuollaiseen käyttäytymiseen.

      Otin akun pois, avasin puhelimen, ja puhdistin sen sisäosat 100% isopropyylialkoholilla (myydään apteekeissa), ja muutaman minuutin annoin olla avonaisena pöydällä, että loppukin isopropanoli ehtii haihtua, ja kasasin puhelimen takaisin alkuperäiseen asuunsa. Häiriökäytös loppui, ja puhelin toimi tuon jälkeen ongelmitta.

      Mutta muissa asioissa olen asioinut Maifonin huollossa mm. R320s ja k600i -puhelinten osalta, ja siellä puhelin on huollettu asianmukaiseen kuntoon.

      Harmi, että osa huoltoliikkeistä ei hoida hommiaan vaan pyrkivät vain rahastamaan asiakkaita mutta puhelin ei huollonkaan jälkeen tule asianmukaiseen kuntoon!

    • Anonyymi

      Palauttamalla luuri tehdasasetukseen tekee sittä kuin uuden.

      • Anonyymi

        "Palauttamalla luuri tehdasasetukseen tekee sittä kuin uuden."

        Jos kyseessä on ohjelmistovian aiheuttama sekoilu, silloin tuo saattaa auttaakin (tosin tuokaan ei korjaa sitä ohjelmistovikaa, eli hoitaa vain oireita, mutta ei itse syytä).

        Jos taas puhelmiessa on laitevika, niin viallista mikropiiriä tai säröä piirilevyssä ei tuokaan korjaa.

        Jos puhelin putoaa, niin se saattaa hajota fyysisestikin.
        Älypuhelimissa useimmiten hajoaa näyttö, mutta toki piirilevyllekin voi putoaminen (tai kastuminen) aiheuttaa vikoja.

        Vanhoissa ulkoisen antennin puhelimissa:
        Jos puhelin sattuu putoamaan antenni edellä, niin antenni oikein välittää mekaanisen iskun voiman puhelimen sisäosiin - niin että varmasti hajoaa !

        Itselläni toimi K600i vuodesta 2006 vuoteen 2014, jolloin ulkomaanmatkalla (maassa, jossa lähes 100% ilman suhteellinen kosteus on yleistä) laitteen pohjaliitin sai myrkynvihreän kuorrutuksen erittäin kosteassa ilmassa oleskelun jälkeen.

        Eli Suomen olosuhteissa kestää lähes ikuisesti, kunhan et jätä puhelinta ulos, tai talvella lämmittämättömälle mökille tai autoon.

        Vaikka autossa puhelin onkin sateelta suojattuna, niin ulos pysäköidyssä autossa ilmankosteus voi nousta hyvinkin korkeaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      62
      2584
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      23
      2125
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1642
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1397
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1329
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      85
      1221
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1103
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1086
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1063
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      957
    Aihe