Vielä epävirallisesti, mutta tieto on varma. Keväällä käynnistetään uusi reitti Tampereelta. Se on Pisa/Firenze. Siis lentokenttä on Pisassa, yhteydet sieltä Firenzeen. Erittäin hyvä kohde, vihdoinkin täysin onnistunut valinta.
Uusi kohde: Pisa
21
2542
Vastaukset
- FR
Lennetään kaksi kertaa viikossa, keskiviikkoisin ja sunnuntaisin, lennot alkaa maalis/huhtikuun vaihteessa.
- Toscanaaaan
On se kyllä ihan virallistakin tietoa jo. Lennot alkavat maaliskuun lopussa 2011
http://www.lennalomalle.com/content/view/2065/43/ - tourdez
Onko Lappeenrannan uusista reiteistä kuulunu tietoja tai huhuja?
- FR
Ei varsinaisia tietoja. Toisaalta ensi tiistaina 26.11. Lappeenrannan reittejä mainostetaan Pietarissa. Lehdistötilaisuuteen tulee mm. Ryanairin Elina Hakkarainen, Petteri Lehti lentoasemalta, LPP markkinointipäällikkö Mirka Rahman ym. Ehkä joitakin vinkkejä saadaan.
- sorry!
FR kirjoitti:
Ei varsinaisia tietoja. Toisaalta ensi tiistaina 26.11. Lappeenrannan reittejä mainostetaan Pietarissa. Lehdistötilaisuuteen tulee mm. Ryanairin Elina Hakkarainen, Petteri Lehti lentoasemalta, LPP markkinointipäällikkö Mirka Rahman ym. Ehkä joitakin vinkkejä saadaan.
Tiistaina 26.10. tietenkin
- Ja maksettukin just
Huhtikuussa Pisaan kaltevaa tornia katsomaan. Sieltä Firenzeen taidetta ihailemaan. Ja Rainerihan se halvin on, karvan alle satasen per nenä eestaas. Hurraa. Korjatkaa tamperelaiset lähtölato, että sopii meikäläisen vartalolle :)
- Kallellaan...
Vihdoinki kerkeän nähdä tornin ennenkuin kaatuu :))
- MiccoK
Tampere-Pisa on erinomainen reittivalinta. Pisan lentoasema sijaitsee lähes kaupungin keskustassa ja kaupunki on mielenkiintoinen tutustumiskohde nimenomaan katedraalin ja kaltevan tornin vuoksi. Firenze on aivan vieressä ja Terravisionin bussit sukkuloivat kentän ja Firenzen rautatieaseman väliä. Myös junalla pääsee kätevästi. Firenze on yksi maailman taidehistorian helmistä. Toscanan maaseutu maalauksellisine pikkukaunkeineen ja kylineen on turistille paratiisi ja Pisasta on vain kivenheitto myös useisiin suosittuihin rantalomakohteisiin.
Uskon, että reitti saa niin paljon suosiota, että ainakin kesälle tulee tähän mennessä ilmoittettujen lisäksi myös lisälentoja. Ja --- toivottavasti myös huippusuosittu Tampere-Milano (Bergamo) palaa maaliskuussa Ryanairin tarjontaan. Ainakin alustavasti on luvattu, että Milano ja Malaga olisivat vain talvikauden tauolla. - Mikkis89
MiccoK kirjoitti:
Tampere-Pisa on erinomainen reittivalinta. Pisan lentoasema sijaitsee lähes kaupungin keskustassa ja kaupunki on mielenkiintoinen tutustumiskohde nimenomaan katedraalin ja kaltevan tornin vuoksi. Firenze on aivan vieressä ja Terravisionin bussit sukkuloivat kentän ja Firenzen rautatieaseman väliä. Myös junalla pääsee kätevästi. Firenze on yksi maailman taidehistorian helmistä. Toscanan maaseutu maalauksellisine pikkukaunkeineen ja kylineen on turistille paratiisi ja Pisasta on vain kivenheitto myös useisiin suosittuihin rantalomakohteisiin.
Uskon, että reitti saa niin paljon suosiota, että ainakin kesälle tulee tähän mennessä ilmoittettujen lisäksi myös lisälentoja. Ja --- toivottavasti myös huippusuosittu Tampere-Milano (Bergamo) palaa maaliskuussa Ryanairin tarjontaan. Ainakin alustavasti on luvattu, että Milano ja Malaga olisivat vain talvikauden tauolla.Ihme on jos nämä lennot eivät kelpaa suomalaisille. Hinta on ainakin halpa. Varasin juuri huhtikuulle meno-paluu -lennot Tampere-Pisa-Tampere hintaan 77 euroa. Mukana on jo verot ja luottokortin käsittelymaksu. Nyt pääsee Italiaan todella halvalla.
- rantahylje
Mikkis89 kirjoitti:
Ihme on jos nämä lennot eivät kelpaa suomalaisille. Hinta on ainakin halpa. Varasin juuri huhtikuulle meno-paluu -lennot Tampere-Pisa-Tampere hintaan 77 euroa. Mukana on jo verot ja luottokortin käsittelymaksu. Nyt pääsee Italiaan todella halvalla.
Niin mitä rantalomakohteita on kivenheiton päässä Pisasta?
- MLöääa
rantahylje kirjoitti:
Niin mitä rantalomakohteita on kivenheiton päässä Pisasta?
Kohteita on useita, mutta kuuluisin lienee historiallinen rantalomakaupunki Viareggio, joka on myös Aurinkomatkojen ohjelmassa. Pisasta Viareggioon on matkaa noin 30 km.
- Ryanairille
Tämä reitti näyttää menestyvän erittäin hyvin. On nimittäin tosi vaikeaa saada edulliset hinnat, menopaluulipusta joutuu maksamaan vähintään 137 euroa, mikä on erittäin kallis Ryanairin mittapuun mukaan. Siis onnittelut, mutta minulle alkaa olla jo liian kallis tämä koko juttu, joten... saisiko kenies lisävuoroja?
- tre pisa loppu
Eipä lennä enää. TRE-PISA parin kuukauden päähän sijoittuvat lennot peruttiin Ryanairin toimesta. "Emme lennä toistaiseksi väliä".
- 75hv
Kannattavuus pysyy hyvänä, kun välillä lopetetaan vanhempia reittejä. Nyt Budapestillä tahkotaan vuorostaan.
- Ei enää Ryanairilla
Huomasin eilen sähköpostin Ryanairilta että palauttavat Tampere-Pisa-Tampere lentolipun rahat pyynnöstäni. Aikani ihmettelin mistä on kyse, kun kesäkuun lopulla olis tarkoitus mennä lomamatkalle ja hotellit ja villa on jo maksettu. No, Raikkuhan taas kerran perui lennot. Tää on mulle kolmesta kerrasta jo kolmas kun lomasuunnitelmat menee Ryanairin kanssa vituralleen.
Ensimmäisellä Ryanair lomalla oltiin joulu jumissa Riikassa. Pitkän taistelun jälkeen Ryanair maksoi ylimääräiset hotellikustannukset.
Seuraavana jouluna piti lähteä Edinburghiin. Sinne oli maksettu majoitus 6 hengelle. Eipä tullut konetta Tampereelle. Lentolipuista saatiin rahat takaisin. Hotellista maksettiin turhaan n. 400 €.
Italiassa on sen verran lomareissussa rahaa kiinni että sinne mennään vaikka omalla autolla.- raikkuMatkaaja
Vinkki: hotelli kannattaa aina varata siten, että varauksen voi perua maksutta. Matkan peruuntuessa ei sitten tule niin suurta tappiota. Matkahan voi peruuntua esim. sairastumisenkin takia.
- vinkvinkvink
vinkki : lennä sellaisella lentoyhtiöllä ei kuse lomaasi neljättä kertaa.
Ryanair on köyhille tampioille , jotka leikkii sossunrahoilla maailma-matkaajaa.- fgfdg
Siis miten voi ihminen olla niin kateellinen, kun on itse vaan niin raukkis ettei uskalla matkustella :D
- k
Ryanair on tosi hyvä. Se että se on halpa niin silloinhan jää rahaa kulutettavaksi enemmän itse sinne kohteeseen. Ei mitään ongelmia. ite taidat olla tampio
- Brutto 4338€/kk
Kuules vinkvinkvink, en ole köyhä, mutta silti lennän Ryanilla. Ai miksi???? Siksi kun lentävät Bremeniin, aivan saksan asuntoni viereen.
- alsu
Ei sitä pisan lento reittiä tuu. liian vähän matkustajia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2824751Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k502959Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961