Sileäkarvainen noutaja

Flatti SUURESSA harkinnassa

Hei kaikki flatti ihmiset! Olen seikkaillut flattikasvattajien ja omistajien kotisivuilla ja etsinyt tietoa terveydestä ja saanutkin siitä paljon irti. Mutta minua jäi häiritsemään, kun mainittiin että sydänsairauksiakin löytyy niin onko se yhtä mahdollinen saada sydänsairas flatti kun lintua seisova mäyräkoira?!
Ja kertokaa myös omia kokemuksianne flatin kouluttamisesta? millä olette kouluttaneet, makupalalla, damilla vai linnun siivellä?!

Kiitos jo etukäteen!

16

1227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OSKU Flatti

      Ei Flateissa sydänsairaita ole sen enempää kuin muissakaan roduissa,minun mielestä flatit on helpohkoja koulutettavia,kaikki mainitsemasi palkkiot käyvät koulutuksessa yleensä, riippuen tietenkin yksilöstä.Jos olet ottamassa Flattia muista ettei se ole sohva koira vaan tarvitsee paljon liikuntaa ja aivotyöskentelyä jolloin se pysyy terveenä ja palkitsee omistajansa ainaisella iloisella mielellään.Tervetuloa flatti porukkaan

      • Flatti SUURESSA harkinnassa

        Kiitos tiedosta! Tiedän että flatti tarvitsee paljon liikuntaa ja aivotyöskentelyä.Sellaisen koiran haluankin, koska minulla on tälläkin hetkellä sen rotuinen koira joka täyttää nuo vaatimukset, paitsi että se on paimenkoira.
        Kiitos kuitenkin!


    • Saskia

      Hei,

      Itselläni oli flatti joka eli 15 v asti, ihana ja rakas :) Sileäkarvainen noutaja on ihana kumppani joka jaksaa aina ulkoilla ;) Iloinen ja vilkaskin luonne, koulutus tärkeää mutta sen näköjään teidätkin.... Tuli vaan muistot mieleen Ellasta :)

    • jade

      sileäkarvainen noutaja muutama vuosi sitten. se oli jo viisivuotias kun sain sen. ihana koira, joka keksi vaikka mitä. se oppi hakemaan postit eteisen luukusta koirankeksiä vastaan ja kun annoin vain yhden keksin, se nappasi postit uudestaan ja juoksi eteiseen ja takaisin häntää heiluttaen. en voinut kuin nauraa sen kekseliäisyyttä!!
      retu oli leikattu uros ja todella ihana ja se ymmärsi jos sille kertoi asioita. kauppaan mennessäni lupasin sille joko pienen suklaa- tai lakupatukan. jos en ostanutkaan, se mökötti eikä tullut luokseni. risteilyllä ollessani se oli äidilläni hoidossa. kun hain sen kotiin, se heilutti häntäänsä kun näki autoni, mutta ei edes katsonut minuun päin. vasta lakua saatuaan se leppyi.
      mustasukkainen se oli. jos menin mieheni kanssa sänkyyn ja nauroimme siellä, se tuli huimaa vauhtia väliimme ja pysyi siinä tiukasti, kunnes tuli kuuma ja se hyppäsi lattialle. aika kaveri.

      se oli jo kymmenen vuotias, kun se alkoi ontua yhtäkkiä vasenta takajalkaansa.lääkäri otti kuvat ja kertoi heti, että siellä on syöpä. murheissani menimme kotiin. muutaman viikon se oli suht hyvin voipa. sitten se ei enää juonut vettä, makasi vaan. soitin ajan eläinlääkärille. pyysin retun eteeni ja kerroin sille, miksi minun pitää tehdä se. retu katseli minua tummilla kosteilla silmillään. tunsin, että se ymmärsi. viimein tuli kova paikka eteen. pyysin lääkäriä vielä varmistamaan ettei mitään ole tehtävissä. ei ollut. sain hiljaa hyvästellä retun. olin sen vieressä koko ajan kun se sai piikin ja silitin hiljaa sen turkkia ja itkin. ensin se nukahti uneen, sitten annettiin lopullinen piikki. koko ajan vain silitin sitä, jotta se tuntisi jonkun olevan vierellään sen lähtiessä toisiin maisemiin juoksentelemaan. mieheni ei pystynyt tulemaan sinne, joten olin yksin koko ajan. kannoimme retun omassa torkkupeitossaan autoomme ja veimme vanhempieni pihalle männyn alle ikiunta nukkumaan. taaskin kyyneleet valuvat silmistäni. hyvää yötä, retu rakas.

    • Timo

      Ei viksun koiran kouluttamiseen tarvita makupaloja tai muuta vastaavaa!!! Flatti tekee mitä vain mielellään ja saa huomiota osakseen.

      Makupaloilla kouluttamisessa voi olla se vaaraa, että koira tarkistaa ennen kuin tekee mitään onko sinulla makupalat mukana ja jos ei ole, ei tarvitse totellakkaan.

    • Anonyymi

      Syöpä, jopa alle 3 v. Ikävä ominaisuus.

      • Anonyymi

        Juu, huomasin saman kun selasin jalostustietokannan kuolinsyytilastoja.


    • Anonyymi

      Suurempi ongelma lienee syövät, tietysti sydän, luustojne ongelmia myös, eikä luonteetkaan kaikilla hyviä.
      Kannattaa taustoja selvitellä.

      • Anonyymi

        Niin, samahan se kaikissa roduissa.


      • Anonyymi

        Kyllä. Nuorena syöpään kuolleita. Eikä se näytä vaikuttavan kasvattajien jalostusvalintoihin. Kiire on käyttää nuoria uroksia. Liekö pelko, että jotain tulee muuten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Nuorena syöpään kuolleita. Eikä se näytä vaikuttavan kasvattajien jalostusvalintoihin. Kiire on käyttää nuoria uroksia. Liekö pelko, että jotain tulee muuten.

        Kyllä jossain on tosiaan vikaa, jos koirat syöpään menehtyy jo +2 vuotiaana. Ja useampia. Mitä enemmän vuosia, ni sen enempi syöpä kuolinsyytilastoissa syynä.
        Kyllä kasvattajien pitäs tiedostaa asia. Ja käyttää vaikka niitä +8 vuotiaita uroksia. Narrtuahan ei voi kovin vanhana pennuttaa ensimmäistä kertaa.
        Mutta tuo vanhempien urosten käyttö, olisi järkevää. Siis mikäli halutaan, että nuorena syöpään kuolevia sukuja ei käytettäs, ja näin rotua parannettas.


    • Anonyymi

      Minkälainen olisi noutaja joka on
      Chesapeake Bay Retriever aka Chessie!
      Suomessa Chesapeake Lahden Noutaja?
      Onko kenelläkään? Oon vaan yhden nähnyt.

      • Anonyymi

        Ymmärtääkseni haastavampi kuin muut noutajarodut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ymmärtääkseni haastavampi kuin muut noutajarodut.

        Saman olen ymmärränyt.


    • Anonyymi

      Flätit on hauskoja veijareita. Niitä pitää kouluttaa positiivisella johdonmukaisuudella - ei käskyttämällä. Keskittyminen on vähän niin ja näin, joten huumoria pitää löytyä myös omistajilta. Flätit tarvitsee tietenkin työköirina myös tarpeeksi virikkeitä, liikuntaa ja etenkin huomiota. Kaikki uimiseen ja noutoon liittyvä on mannaa flättien silmin katsottuna.

    • Anonyymi00016

      Hermostuneita,ahdistuneita ja levottomia.Luonteet oli ennen parempia,jolloin keskittyminen tekemiseenkin parempi.Otin käyttökutsikan,enkä kadu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      120
      2239
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      55
      2174
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      6
      1402
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      76
      1393
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1140
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    Aihe