"Akupunktion mysteeri avautumassa
(30.05.2010 klo 21.00)
Voiko kehon pistely neuloilla vähentää kipua? Yhdysvaltalaisen Rochesterin yliopiston tutkimus osoittaa, että huuhaanakin pidetystä akupunktiohoidosta saattaa olla todellista hyötyä. Nature Neurosciencessa julkaistujen tulosten mukaan akupunktioneula laukaisee paikallisesti kipua lievittävien reseptoreiden toiminnan.
Tutkijat testasivat akupunktiohoitoja hiirillä, joilla oli tulehtunut käpälä. Neulat pistettiin eläinten polven tuntumassa sijaitseviin akupunktiopisteisiin perinteisellä akupunktiotekniikalla, pyörittäen. Koe toistettiin siten, että akupunktioneulat painettiin samoihin pisteisiin neulaa pyörittämättä.
Tulosten mukaan pyörittäen pistetyn neulat nostivat adenosiinin määrän 24-kertaiseksi akupunktiopisteiden tuntumassa ja hiirten tuntema kipu väheni kolmasosaan. Kun neulat pistettuun pyörittämättä, hiirten adenosiinin tuotannossa ei havaittu muutosta, eikä neulojen todettu lievittävän kipua. Akupunktio ei tehonnut myöskään hiiriin, joilta adenosiinireseptorin toiminta oli estetty.
Adenosiini toimii elimistössä luonnollisena kivunlievittäjänä ja säätelee unirytmiä.
- Akupunktio on ollut tietyissä kulttuureissa vakiintunut hoitomuoto jo 4000 vuotta. Länsimaissa hoitoihin on suhtauduttu epäillen, koska akupunktion mekanismeja ei ymmärretä. Tutkimuksemme antaa yhden selityksen, miksi akupunktion voisi lievittää kipua, tutkija Maiken Nedergaard sanoo.
Kun tutkijat varmistuivat akupunktion ja adenosiinin yhteydestä, ryhmä testasi, vaikuttaako akupunktio deoksikoformysiiniä sisältävän syöpälääkkeen tehoon. Deoksikoformysiini alentaa kehon adenosiinin tuotantoa. Tutkimusryhmän mukaan akupunktiohoito lähes kolminkertaisti adenosiinin määrän lihaksissa ja yli kolminkertaisti lääkkeen vaikutusajan.
- On selvää, että akupunktiohoito voi aktivoida monia mekanismeja elimistössä. Tämä tutkimus todistaa akupunktion vaikuttavan adenosiinin määrään, tutkija Josephine Briggs vahvistaa.
(Yle Tiede, University of Rochester Medical Center)"
http://ohjelmaopas.yle.fi/artikkelit/tiede/tiedeuutiset/akupunktion-mysteeri-avautumassa
Akupunktion teho varmistui
3
948
Vastaukset
- Toimii!
" http://ohjelmaopas.yle.fi/artikkelit/tiede/tiedeuutiset/akupunktion-mysteeri-avautumassa "
Tuossa oli aikas vakuuttavaa tutkimusfaktaa akupunktion puolesta. Ilmankos myös WHO suosittelee akupunktiota:
"Sairauksia joita WHO suosittelee hoidettavaksi akupunktuurilla":
http://www.akupunktio.net/?sivu=52- auttaa
Akupunktio auttaa alaselkäkipuun tehokkaammin kuin perinteinen lääkehoito.
http://www.klassinenakupunktio.org/tutkittua.htm
- canyan
Mainita varmaan kannattaa myös se että tutkimuksien mukaan vaikutus on sama mihin niitä tökkii. Eli kouluttamattomat ja koulutetut saavat aikaan samoja tuloksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341952Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651890Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3801782Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248- 921113
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34970- 95765
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15698Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise47665- 32664