Mailma vaan muuttuu. Lehti on aina asennoitunut työnseisauksiin hyvin negatiivisesti, lähinnä asenteella, "kommarien" rettelöintiä. Kun asiat tulee omallekohdalle, ajatuksetkin muuttuu. Tuntuu hassulta ajatella mitä liikkuu näiden vanhoolliskepulaisten toimittajien päässä, joille tavallinen työtätekevä on ollut pohjasakkaa.
Kainuun Sanomat lakkoilee
näin se
6227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pieni muistutus kuolevaisuudesta tekee välillä itsekullekin hyvää. Kovin herkkähipiäisiltä vain tuo kainarin väki vaikuttaa.
Vielä kun lukijat olisivat saaneet äänestää poispotkittavat, niin olisi tullut selvä laadunparannus toimitukseen.
Kommunistithan ne on ennenkin lakkoillu.
Juttujen laadusta on ollut pääteltävissä, ettei tätä maakuntaköyhtymän kehumisosastoa paljon työnteko kiinnosta. Nyt lopettivat näköjään sen kokonaan.
Miksi irti sanottiin muuten vain kolme, kun kerran toimitus on täynnä väkeä, joka ei halua tehdä töitään? Laittomin lakoinkin sitä vältellään...
Mutta tilatkaa vain kainuulaiset lehteä, joka ei ilmesty. Kainuussa on aina osattu nöyristellä toimittajien ja muiden herrojen edessä.
Mistä lähtien toimittaja on ollu herroja? hahahahahaha, urpo!
"Keskiviikon Kainuun Sanomat jäi ilmestymättä. Henkilökunta marssi ulos, koska se oli tyytymätön yt-neuvottelujen lopputulokseen. Kysymyksessä oli laiton työtaistelu.
Päätoimittaja Matti Piirainen pahoittelee tilaajille ja ilmoittajille ulosmarssista aiheutunutta haittaa.
– Kaikkia tilaussopimuksia jatketaan ulosmarssin vuoksi kahdella päivällä, jotta lehtien tilaajille ei aiheudu vahinkoa".
miten kestotilaajille? Kysyy