Ligurian rannikko!!

matkakuume8

Osaatteko suositella jotain kohdetta Ligurian rannikolta. Ensi kesän reissu suunnitteilla ja tuo rannikko kiinnostaisi. Kaikkialla kirjoitellaan vain yleisesti Ligurian rannikosta eikä mitään kaupunkia/kylää mainita..
Lomaltamme haemme aurinkoa, hyvää ruokaa ja kauniita maisemia ja tarkoitus olisi lomailla viikko-10 päivää. Lennämme Milanoon ja olen käsittänyt, että kulkuyhteydet rannikolle ovat hyvät.

Kertokaa mihin kannattaisi mennä! :)

9

3873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aGGa70

      Kaikki kylät välillä Nizza-Genoa ovat ihania ja pittoreskejä. Finale ligure, Diano marino jne. Auto kannattaa vuokrata ja käydä vaikka Porto veneressä. =)

    • Bacci d'Alassio

      Alassio. Katso vaikka Aurinkomatkojen esitteestä kuvia. Siellä on kauppoja, ravintoloita ja jäätelöbaareja.
      Pääset sinne junalla Milano Centralesta.

    • Sinne vaan

      Milanosta pääsee parhaimmillaan parissa tunnissa junalla Genovaan ja sieltä sitten jatkoa junalla, autolla jne, jompaan kumpaan suuntaa rannikkoa. Netti pullollaan kauniita kuvia rannikosta ja vinkkejä - upea alue. Varaudu kesöllö kuitenkin vilinään - turisteja pajon. Itse viihtynyt Diano Marinassa, siellä on hyvä hoidettu rantakin ja kaikki turistipalvelut. Jos kaipaat rauhallisempaa menoa, niin Merialppien pikkukylät vuoristossa heti pohjoisessa ovat mainio valinta aikuiselle.

    • Italia-fani

      Suosittelen lämpimästi viime kesän reissun jäljiltä Ligurian eteläosia ja etenkin Cinque Terren mahtavia maisemia ja idyllisiä pikkukyliä - Liguriahan jatkuu myös Genovasta etelään eikä vain Ranskaa kohti. Cinque Terren viiden pikkukylän lisäksi alueelta löytyy mm Portoveneren ja Camoglin nätit kylät - toki vain muutama mainitakseni.

      • matkakuume8

        Tämä eteläpuoli houkuttelisi meitä ennemmin, kuin Ranskaan vievä rannikko.. Minkälaisian rantoja tuolta Cinque Terrestä, Portovenerestä ja Camoglinista löytyy? Idylliset pikkukylät kuulostaa erittäin hyvältä, kunhan siellä vain olisi hyvä ranta missä ottaa aurinkoa. Mitään hälinää ja yöelämää emme kaipaa, toistemme seura riittää :)


      • matkakuume8 kirjoitti:

        Tämä eteläpuoli houkuttelisi meitä ennemmin, kuin Ranskaan vievä rannikko.. Minkälaisian rantoja tuolta Cinque Terrestä, Portovenerestä ja Camoglinista löytyy? Idylliset pikkukylät kuulostaa erittäin hyvältä, kunhan siellä vain olisi hyvä ranta missä ottaa aurinkoa. Mitään hälinää ja yöelämää emme kaipaa, toistemme seura riittää :)

        Kierrettiin tänä vuonna Liguriaa, ei niinkään rantoja, kaupunkeja ja nähtävyyksiä kylläkin.
        Cinque Terre on aivan ihana, idyllisiä pikkukaupunkeja, mukava ilmapiiri. Kaunis on niin ikään Santa Margherita ja Portofino.

        Hiekkarantoja on vähemmän. Ranskaan suuntaan hiekka muuttu pikkukivi-tyyppiseksi ja siis rannat ovat juuri sellaisia, esim. Ventimigliassa.
        Parempi on hiekka esim. Sestri Levante nimisessä paikassa. Varsinaisen Ligurian alueella tämä onkin näitä parhaita paikkoja - ja itse kaupunkikin on mukava nähtävyyksineen.

        Riittävän "tylsä" (omasta näkökulmastani) on kuitenkin Viareggio Toscanassa, eli siis Ligurian eteläpuolella. Hiekkaranta on pitkä ja leveä, hiekka hieno. Eli siis hiekkarantojen ystäville tosi kiva paikka. Sinne pääseekin kohta aika edullisesti jos Ryanairin palvelutaso kelpaa. Suorat lennot Tampereelta Pisaan aloitetaan keväällä.


      • Italia-fani
        matkakuume8 kirjoitti:

        Tämä eteläpuoli houkuttelisi meitä ennemmin, kuin Ranskaan vievä rannikko.. Minkälaisian rantoja tuolta Cinque Terrestä, Portovenerestä ja Camoglinista löytyy? Idylliset pikkukylät kuulostaa erittäin hyvältä, kunhan siellä vain olisi hyvä ranta missä ottaa aurinkoa. Mitään hälinää ja yöelämää emme kaipaa, toistemme seura riittää :)

        Koska majoitus on Cinque Terressa a) kallista ja b) pitää varata huisin aikaisin, koska pikkukylissä ei tuota kapasiteettia ole järin paljon, majailimme Levantossa, joka 5 min junamatkan tai 2 h kävelymatkan päässä CT:n kylistä pohjoiseen. Junalla pääsee hyvin kulkemaan koko rannikon matkalla, se lienee mukavin peli noilla serpentiineillä ja autottomissa kylissä. Tai laiva, kylät näyttäviä mereltä päin, kun kohoavat kerroksittain ylös merestä. Levannossa on pitkä hyvä hienohiekkainen ranta, paljon viihtyisiä ruokapaikkoja ja baareja, mutta ei runsasta biletystä - oikein mukava paikka siis kaikin puolin. CT:n kylien rannat pohjoisinta - ja samalla tavanomaisinta - Monterossoa lukuunottamatta ovat jyrkän kallioiset, osalla kylistä ei ole laivalaituria kummempaa 'rantaa' - joten ne eivät ole uimareille, mutta auringonpalvojille toki, kaikki kallionkolot on tungettu täyteen niukkaakin niukempaa uikkaria ;) Mutta muuten ehdottomasti käynnin arvoisia. Riomaggiore-Manarola -välin 'rakastavaisten polku' voi olla joskus aika täynnä jenkkejä ja muita turisteja, etenkin sesonkiaikana, mutta sesongin ulkopuolella sekä muiden kylien välisillä poluilla saa vaeltaa sangen rauhassa, mikäli tuon tyyppinen kuntoilu innostaa. Portoveneren ja Camoglian rannat kuten CT, ei hiekkaa mutta kallioilla lojujia riittää.


    • tulllllia

      Olen asunut nyt 3 vuotta liguriassa (vuoden imperiassa, 6 kk Alassiossa ja 1,5 vuotta Genovassa) ja suosittelen Alassio -nimista kaupunkia, joka on erittain idylinen pieni kaupunki noin 100 kilometria Genovasta Ranskaan pain. ( junalla noi 3 tuntia Milanosta) Noin 100 x kivempi, paremmat rannat, ravintolat kuin Diano Marinassa, Finale liguressa yms... Portofino ja Santa margherita on myos kivoja, mutta erittain kalliita kesalla ( Portofinon paa-aukiolla kahvi maksaa 10 e ..)

      10 paivaksi kannattaa vuokrata asunto eika ottaa hotellia joka tulee huomattavasti kalliimmaksi. Voin suositella lampimasti asuntoa jota vuokraa vanha ystavani. Linkkina asunnon ilmoitus, hinnat yms

      http://www.affitto.it/dettaglio.php?anno_completo=1&codice_tipo_annuncio=OV&id_annuncio=66971#cc

      Lisatietoja voit kysya minulta sahkopostitse [email protected]

    • lyytik

      Majoitusvinkkejä otettaisiin seudulta ilolla vastaan (tuo ihana paikka jo varattu näytti olevan)! Joku viinitilakin olis mahtava. Yli viikon siinä Ligurian seuduilla ajeltaisiin, siitä sitten Bologna-Parma suunta. Grazie mille jos ehditte vinkkaamaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe