Voi perse nyt kyrsii -.-

phuaah

Terve oon 15v poika. En oo omasta mielestä mitenkään vaativainen nuori...En ostele mitaan turhia, en tupakoi, en kule kylillä ryyppäämässä, en harrasta mitään joten siihenkään ei mene rahaa -.-, mutta kun kerrankin haluaisin jotakin "harrastukseksi" niin vastaus on äidin puoleltä et: jaa... vai niin ois.... .... .... ja isän puolelta en oo kysyny kun ei asuta ennää samassa talossa.

Eli tarkotuksena mulla ois ollu laittaa käytettynä tommonen http://www.nettimoto.com/bse/-/1025925 pyörä jolla ois voinu pellolla ajella ja sillain. Niin ei.Ja kokemustakin olis ajamisesta eli en usko että teloisin itteni, oon ajanu melkeen vastaavaisella kaverilla monta monituista kertaa ja mulla on mopokin :P suzuki pv jota sitäkin oon pitäny ku kukkaa kämmelellä (makso 450e) sain sen kolme vuotta sitten, tein siihen oikein remontinkin että pysyis hyvvässä kunnossa, purin sen atomeiksi maalasin kaikki uudelleen, laitoin uusia kuluvia osia, mutta nyt kun oisin kokeillu jtn vähän parempaa niin -.-

Ja tommosta crossia (tosin pienempää) oisin halunnu jo silloin kolme vuotta sitten mutta silloin tuli kritiikkiä et: "No kuka sitä korjais kun se menis rikki" no nyt se ongelma on ainakin hoidossa. Jätin sen crossin sit äidin mieliksi sikseen kun se oli niin vastahakonen. Muta ku ihmeen kaupala sain pv:n

Mutta kuitenki lasketaas vähän että jos tyttö harrastaa ratsastusta niin se maksaa abaut 100e kk 10h/kk!!! siitä mut nyt kun poika ois laittanu jtn vähän kalliimpaa josta se pitää niin ei. Tai siis ei mulla siskoja ole mutta nyt yleensä. Monet tuntemani tytöt ratsastaa ja kommenttia satelee et: "isi maksaa" tai "Äiti maksaa" ja oisin vielä omalla rahalla sen ostanu niin jo on perkele -.-

Juu pistäkähän nyt mut vanhemmat vähä kommenttia siis isät että äidit. Kiitos kun luitte :)

4

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti47

      ...kuiteskin se pelko että loukkaanut siinä hommassa pahastikkin?
      Koska jos olisit sen omalla rahalla ostanut niin sen puoleen en keksi oikein muuta.

      Voiskos se olla sitä että kun te nyt asutte äidin kanssa kahden niin äitis pelkää sitäkin enemmän että jos sulle sattuu jotakin niin hän jää yksi,tai hän joutuis hoitaan sua loukkaantuneena?. Kun kerran isä muutti pois niin äitis voi olla vähän ylisuojeleva.

      Pystytkö juttelemaan hänen kanssaan ihan rauhallisesti ja kysymään syytä.Sillai,ettei me huutamiseksi?

      Onkos sulla esim sitten ajovarusteetkin hankinnassa,eli kypärät ja suojat? Siitäkin äiti näkis että ainakin poika ajattelee turvallisuutta.
      Toivottavasti homma etenee ja pääset sopuun asiassa.

      Vaikutat nimittäin ihan fiksulta pojalta ;)

    • äitiliini34

      Itselläni on vasta ala-asteikäinen lapsi mutta iän karttuessa on meno kovempaa ja harrastukset hurjempia,ainakin näin äidin näkökulmasta. Lapseni harrastaa taistelulajeja ym ja aloitti motocrossailun vuosi sitten isän toimesta,erottu ollaan siis mekin. Kyllähän minua hirvittää ja omasta puolestani voin sanoa,että minä en olisi sitä hankkinut. Isä tosin osti pyörän edes mainitsematta asiasta minulle ja eikä ole hankkinut asiallisia vakuutuksiakaan :/

      Kysele äidiltäsi onko teillä vakutuukset kunnossa ja mielestäni olet sen ikäinen että hyvinkin tuollasen voisit hankkia kun omillasi kuitenkin haluat sen maksaa. Sinun kannattaa mainita myös äidillesikin tuo ettet hurvittele niin kuin moni ikäisesi,ehkä se laittaa hänet miettimään että olisko parempi pitää lapsi tyytyväisenä kivalla harrastuksella kuin se että aikaa tuhlattaisiin kylillä ryyppäämällä.

    • alottaja56695

      on mula kyllä kypärrä ja sitä kyllä aattelin pitää jos alan ajeleen, katellaan nyt miten käy
      ei mulla muita ajovarusteita oo,enkä laita :D liian kalliit

      Kiitos vastauksista ja lisää saa laittaa (=

    • Jonttu Tre

      On vaikuttavaa, että olet purkanut pyörän osiin ja koonnut, ja ajokokemusta entuudestaan. Yksi juttu vaan hämää. Sun ikäisellä ei ole minkäänlaista itsesuojeluvaistoa / tietoisuutta kuolevaisuudesta ja haavoittuvuudesta. Ei tarvi kuin se yksi ainoa mutteri jäädä pyörää takaisin kasaan laittaessa löysälle, tai yksi ainoa virhe tehdä, niin pysyvä haaveri on tapahtunut. Ketju on yhtä heikko kuin se sen heikoin lenkki. Hienoa jos osaat vakuuttaa vanhempasi 99%sti, mutta se ei riitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      281
      11173
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7000
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5673
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5068
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4251
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3899
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3514
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3462
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      2995
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      78
      2924
    Aihe