lasten

Minkä ikäisinä, miksi olette vaihtaneet pinniksen pois? minkälaiseen sänkyyn olette vaihtaneett? meillä poika on vuoden ja keikkuu siihen malliin sängynreunassa että pelkään putoavan ihan juuri, toisaalta esim jatkettavan sängyn reunat on niin matalat että sieltä putois nukkuessaankin. miten olette pulman ratkaisseet...?
2247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä pinniksestä sai toisen reunan pois ja pohjan alas. Oisikohan poika vuoden ikäinen ollut, kun alkoi siinä nukkua silloin tällöin. Ja kyllähän hän sieltä putosikin pari kolme kertaa, mutta pudotus ei onneksi ollut huima, 10-20 senttiä. Laitoin tyynyjä ja vilttejä pehmikkeeksi, ettei satuta itseään pudotessaan ja taisi kerran pudota ja nukahtaa sitten lattialle :) Aika nopeasti kuitenkin hahmotti, missä sängyn reuna menee. Minulla on vähän sellainen kutina, että lapsi putoaa sängystä joka tapauksessa kerran tai pari ennen kuin oppii nukkumaan siinä. Patja alle vain pehmikkeeksi tai sitten niitä tyynyjä ja peittoja.

Nyt poika on kohta 3-vuotias ja pinnasängyn tynkä alkaa jäädä pieneksi ja nyt vasta alkaa olla suunnitteilla oikean sängyn osto. Ajattelin ihan tavallista päästävedettävää sänkyä ilman mitään reunoja tai vastaavaa.

Kahdessa perheessä lähipiirissä on poikani ikäiset tytöt, jotka kummatkin olivat pinnasängyssä, kunnes tulivat sieltä pää edellä alas. Vilkkaan pojan äitinä olemisessa on se hyvä puoli, että minä _tiedän_ poikani tulevan päälleen ihan jokaisesta pienestä kohoumasta, joten osasin pinnasänkyvaaraa välttää, tytöt taas ovat sen verran rauhallisempia, ettei heistä aina aavista, mitä voi sattua. Vaikka tosiaan meidän lapsi ei päälleen pinnasängystä tullutkaan, hän on tullut päälleen kaikista muista mahdollisista paikoista :) Harvinaisen kestäviä ovat kyllä pienten poikien päät!

Nämä pikkuiset tytöt saivat toinen päästä vedettävän laidattoman sängyn (muistaakseni 1,5-vuotiaana) ja hyvin on mennyt, toinen sai laidallisen sängyn ja hyvin on tottunut sielläkin.

Itse olen painajaisen kourissa pudonnut sängystä 12-vuotiaana ja aikuisenakin kerran, kun mies käänsi vähän reippaammin kylkeä vähän liian pienessä sängyssä. Että kyllä sieltä alas tullaan, vaikka mitä tekisi. Tärkeintä on varautuminen.

Äänestä

se ole oikea aika vaihtaa sänkyä kun pinnasängyn laidat ei enää pidättele. Vaatii jonkin aikaa totuttelua tuo sängyn vaihtaminen, oli siinä laidat tai ei. Varmasti joitakin kertoja alas tullaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sänkyyn? kirjoitti:

Minkä ikäisinä, miksi olette vaihtaneet pinniksen pois? minkälaiseen sänkyyn olette vaihtaneett? meillä poika on vuoden ja keikkuu siihen malliin sängynreunassa että pelkään putoavan ihan juuri, toisaalta esim jatkettavan sängyn reunat on niin matalat että sieltä putois nukkuessaankin. miten olette pulman ratkaisseet...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu