Minkälaisia kokemuksia on GPS:n käytöstä pyörässä? Tarkoitan tässä nyt karttagepsiä ja siinä kunnon GT-karttoja. Kestääkö GPS pyörän tärinää? Onnistuuko käyttö ajon aikana? Mitä karttoja käytät?
Harkitsen itse Garmin GPSMAP 196-laitetta ja Geostar Oy:n GT-karttoja. Onko noista kartoista kokemusta?
Harkitsen itse Garmin GPSMAP 196-laitetta ja Geostar Oy:n GT-karttoja. Onko noista kartoista kokemusta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Höpö höpö!
Kunnon prätkäilijä osaa lukea tienviittoja sekä paperikarttaa ja pysähtyy välillä kaffelle karttaa tutkailemaan!Ja kunnon prätkäilijä ei hermostu vaikka jossain vaiheessa vähän sivuteille eksyykin ... sehän vaan virkistää!
Prätkä ei ole mikään avaruusalus ... joten et oikein istu piireihin!Turha yrittää olla liian trendikäs ja cool ... sehän on nykyään vaan naurettavaa!
:DD
GPS-karttanäyttö kiinnostaa minuakin. Olisi kiva kuulla kokemuksia.
Magellan Meridian Gold ja Garmin Gpsmap 76 on tullut kokeiltua pyörän päällä. Mitään erillistä telinettä en ole hommannut vaan pitänyt laitteita tankkilaukun karttamuovin alla. Ainakin tuossa paikassa tärinä ei ole ollut ongelma. Jotkut GPS:t ovat arkoja paristojen heilahtelulle ja virta pätkii helposti tärinässä. Kokeile ravistaa ja naputella. Syöttö mopon akusta on tietysti pitemmällä reissulla ainoa järkevä vaihtoehto. Mulla on ollut AA-akkuja pikalaturi, jotka sopivat myös digikameraan.
Jos nyt ostaisin uutta laitetta, niin värinäyttö on ehdoton. Harmaasävynäytöltä karttojen lukeminen on huomattavasti vaikeampaa. Näytön näkyminen auringonvalossa kannattaa testata myös. Käyttö onnistuu helpoiten, jos näppäimet ovat edessä. Garmin ETrex-pohjaiset mallit eivät ole mp-käytössä kovin helppokäyttöisiä. Käsikapula-mallit ovat näytöltään melko pieniä ja paikkaa saa tihrustaa.
Ainoat kunnon kartat Suomesta saa Magellaniin. Geostar myy GT-karttaa Garminiin, mutta se on järkevä ratkaisu vain muistikortin kanssa. Jos tarvitsee jotain muuta karttaa, se ladataan muistissa olevan päälle... Ym. kartta-aineistot perustunevat samaan dataan ja lie yhtä hyviä.
onnistuin rikkomaan 2 vanhempaa magellania (315)
kun ei ollu kunnon kumitassuilla vaimennettua telinettä. nössöt ajaa kahviloitten väliä ja vielä pikiteitä.