Niin kumpi prossu peli käyttöön Amd Vai Intel Ja mikä malli?
Amd Vs Intel
Kumpi??
173536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kyllähän amd on lähinnä lelukauppias inteliin verrattuna, lähes kaikki ovat kuitenkin ammattikäytössä intelin tekemiä. n80% mailman prosessoreista.
...samanlainen riistäjä prosessoripuolella kuin Microsoft on ohjelmisto ja käyttispuolella. AMD on prosessoripuolen Linux ja kuten Microsoftin asema tulee kaatumaan jatkuvasti typerämmmiksi muuttuviin lisenssiehtoihin, tulee myös Intel menettämään asemaansa ylihinnoiteltujen prosessoreidensa vuoksi.
Kyllä viimeisen tilinpäätöksen mukaan se oli AMD, joka keikkuu konkurssin partaalla. Ilmeisesti kustannuspohjainen hinnoittelu ei ole vielä ehtinyt kyseisen yrityksen talouspuolelle.
Muutama vuosi ja Intel ostaa AMD:n ja tekee siitä selvästi halpisnimikkeensä.
...koska Intel saavuttaisi näin määräävän markkina-aseman ja tähän eivät kilpailuviranomaiset tule koskaan suostumaan, joten Intelin ja AMD:n fuusioitumista ei kannata odotella. Kilpailu on säilytettävä, muuten Intel nostaa taas hintoja turhien kellotaajuusnostojensa lisäksi.
Merkillähän ei pelikäytössä ole mitään merkitystä. Eikä pelaamiseen tarvitse edes sitä markkinoiden nopeinta mallia. Eipä siitä nopeudesta kyllä haittaakaan ole jos rahaa riittää.
Tässäpä pari hyvää vaihtoehtoa, joilla pyörii varmasti joka peli:
Athlon XP 3000 ...150€
P4 3.06 HT...230€
Jos lompsasi kestää osta Intel jos hallitset jäähdytyksen ja budjetti on köyhänlainen, niin osta AMD. Kokemuksella.
Ei siinä ihmeellistä jäähdytystä tarvitse jos ei ylikellottele. AMD toimii ihan normaalisti lämpimämpänä kuin intelin prosessori. Käytössä sillä ei ole mitään väliä.
Itse pitäydyn tiukasti AMD -linjalla koska valittamista ei koskaan siitä ole ollut ja saman tehoisen prosessorin saa siltä halvemmalla.
Hyvähän inteliä on joidenkin puolustella mutta totuus on myös että ilman AMD:tä intelin prosessorit maksaisivat puolet enemmän.
Katso esim. uuden Mikrobitin vertailu.
Intel.Hae googlella vertailuja Intel aina
3D Markeissa ja pelinopeudessa parempi
on nopeampi toimisto- ja hyötyohjelmapuolella. =)
Mutta tämän ketjun aloittaja kysyi juuri pelikäyttöön sopivaa prossua,toimisto ohjelmiin riittää vaikka 300MHz P2,(ei siis raskas kuvankäsitttely vaan perus toimisto käyttö)
Kannattaako ostaa kallista 3 ghz intelin prossua kun samalla rahalla saa kovemman AMD:n prossun?
Perustelut senkun paranee "samalla rahalla saa Kovemman AMD:n prossun" LOL mua naurattaa kovasti
mitä mahdat tolla tarkoittaa,tiedätkö koneista mitään?
no missäs sun perustelut on. Pidätkö itteäs nerona? vaikket nyt ruudinkeksijältä juttujen perusteella vaikutakkaan. Luulis ymmärtävän että hinta/laatu-suhde on se joka ratkaisee!
Kysymys on lompakon paksuudesta. Kummankin valmistajan huippumallit ( ja keskiluokan myös )pyörittävät pelejä ihan mallikkaasti. Intel on vain noin 2x kalliimpi.
Toisaalta kysymystä pitäisi tarkastella aina emo prossu yhdistelmänä, koska emon piirisarjalla ( ja samalla teknisillä ratkaisuilla ) on suurin merkitys nopeuden ja vakauden kannalta.
Jos sinulla on rahaa niin ettei ranteet notku, osta Intel, muutoin AMD. Helppoa, eikös?
Intelin prossu ei itellään ole mikään huippuvakaa/toimiva, siihen voi ostaa paskan emon, eikä mikään toimi. Intelin I875 piirin emot on kyll lähes parasta, mitä rahalla saa, mutta se hinta onkin sit oma juttunsa:)
-3.0P4 hyvä I875 piirin emo, hintaa ~400€
-AMD xp3000 ja hyvä NF2 emo, hintaa noille ~200€
Mulla on 3G P4 ja Asuksen P4C800-E deluxe, eikä tota saa kaatumaan kun tönäsemällä... eikä tarvi tuuletin hässäkästä murehtia, boxed coolerilla rasituksessa prossu 32astetta.
Mun mielestä 3 perus asiaa mitkä voi mennä koneen hankinnassa pieleen on: Emo, Muistit ja poweri. Eli prossun voi valita tarpeensa mukaan ihan kumman haluaa.
Ei tarvi olla edes tota P4C800-E deluxe levyä,mulla on Abitin BE7-R eikä ole kone kaatunu