Heippa!
Ajattelin täällä vähän kysellä teidän lapsien hemoglobiini arvoja.
Meillä oli tänään 9kk neuvola, hb otettiin viimeksi 8kk iässä ja se oli 108. Silloin sain ohjeeksi antaa enemmän lihapitoista ruokaa ja alkoinkin tekemään ruuat itse. Nyt Hb oli sitte 107 :( vaikka luulin että olisi noussut kun ruokamäärää on lisätty..Paljon teillä on ollut lapsilla tuossa iässä? Itseä alkoi huolettaa kun ei ollut noussut mutta neuvolatäti sanoi ettei olisi huolissaan kun kuitenkin on virkeä lapsi ja syö hyvin.. alaraja on kuulemma 105.
Miten saan hb:n nousemaan? nyt kun saa enemmän sosetta niin on vähentänyt maidonjuontia.. mutta teen soseet maitoon niin saa sitä kautta.
Vauvanne Hb arvo?
8
2103
Vastaukset
- amamama
Ei meidän vauvalta (nyt 1 vuotta) ole koskaan neuvolassa tai muuallakaan mitattu hemoglobiinia. Joten ei mitään aavistusta. Mitataanko tosiaan kaikilta vauvoilta sitä?
- 11
Ei mielläkään ole ikinä mitattu ja pojalla ikää 11kk.
- laallaa
siinäpä se tulikin
- 13+1
Meilläkään ei kenenkään lapsen kohdalla ole otettu neuvolassa hemoglobiinia. Esikoiselta taidettiin ekan kerran ottaa hemoglobiini yläasteella terkkarin toimesta kun oli alipainoinen...
- terkkari itsekin
En oo ikinä kuullut että sitä otettaisiin rutiinisti ilman syytä. Ap:n lapsen kohdalla siihen on varmaan joku erityinen syy, miksi seurataan.
- 43yfgjrt
joskus 1-v neuvolassa ja ihan tarkkaa lukua en muista, mutta oli jotakuinkin 105-108. Meille sanottiin vain, että alarajaa hipoo, muttei tarvitse erityisiä toimenpiteitä ja seurataan seuraavalla kerralla.
- Epo?
Meillä oli tänään 8 kk ikäisenä 158!
Lääkäri käski jatkaa raudan antamista yhden vuoden ikään asti.
Meillä syntyi 5 vko ennen laskettua aikaa. Siksi lisärauta.
- hb lapsi
Meillä oli syntymästä saakka alhainen hemoglobiinni (välillä 80) ja sitä seurattiin kuukauden välein. 1 vuotis neuvolassa hb oli n.105 ja sitä pidettiin hyvänä ,sillä meillä alarajaksi sanottiin 100. Ruoaksi suosittelen mm. punaista lihaa, parsaa, vihreitä kasviksia. Googleta niin löydät hyvin. Hb ei liity ruuan määrään vaan laatuun. Ja tosiaan jos lapsi ei vakuta väsyneeltä ja on vireä oma itsensä ei ole aihetta huoleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2053904Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812106Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin872080Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva492035Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.961966Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b651694Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421124Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem2961042- 78970
Oikea mies ei katoa elämästä silloin
Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi98856