Heippa!
Ajattelin täällä vähän kysellä teidän lapsien hemoglobiini arvoja.
Meillä oli tänään 9kk neuvola, hb otettiin viimeksi 8kk iässä ja se oli 108. Silloin sain ohjeeksi antaa enemmän lihapitoista ruokaa ja alkoinkin tekemään ruuat itse. Nyt Hb oli sitte 107 :( vaikka luulin että olisi noussut kun ruokamäärää on lisätty..Paljon teillä on ollut lapsilla tuossa iässä? Itseä alkoi huolettaa kun ei ollut noussut mutta neuvolatäti sanoi ettei olisi huolissaan kun kuitenkin on virkeä lapsi ja syö hyvin.. alaraja on kuulemma 105.
Miten saan hb:n nousemaan? nyt kun saa enemmän sosetta niin on vähentänyt maidonjuontia.. mutta teen soseet maitoon niin saa sitä kautta.
Vauvanne Hb arvo?
8
2088
Vastaukset
- amamama
Ei meidän vauvalta (nyt 1 vuotta) ole koskaan neuvolassa tai muuallakaan mitattu hemoglobiinia. Joten ei mitään aavistusta. Mitataanko tosiaan kaikilta vauvoilta sitä?
- 11
Ei mielläkään ole ikinä mitattu ja pojalla ikää 11kk.
- laallaa
siinäpä se tulikin
- 13+1
Meilläkään ei kenenkään lapsen kohdalla ole otettu neuvolassa hemoglobiinia. Esikoiselta taidettiin ekan kerran ottaa hemoglobiini yläasteella terkkarin toimesta kun oli alipainoinen...
- terkkari itsekin
En oo ikinä kuullut että sitä otettaisiin rutiinisti ilman syytä. Ap:n lapsen kohdalla siihen on varmaan joku erityinen syy, miksi seurataan.
- 43yfgjrt
joskus 1-v neuvolassa ja ihan tarkkaa lukua en muista, mutta oli jotakuinkin 105-108. Meille sanottiin vain, että alarajaa hipoo, muttei tarvitse erityisiä toimenpiteitä ja seurataan seuraavalla kerralla.
- Epo?
Meillä oli tänään 8 kk ikäisenä 158!
Lääkäri käski jatkaa raudan antamista yhden vuoden ikään asti.
Meillä syntyi 5 vko ennen laskettua aikaa. Siksi lisärauta.
- hb lapsi
Meillä oli syntymästä saakka alhainen hemoglobiinni (välillä 80) ja sitä seurattiin kuukauden välein. 1 vuotis neuvolassa hb oli n.105 ja sitä pidettiin hyvänä ,sillä meillä alarajaksi sanottiin 100. Ruoaksi suosittelen mm. punaista lihaa, parsaa, vihreitä kasviksia. Googleta niin löydät hyvin. Hb ei liity ruuan määrään vaan laatuun. Ja tosiaan jos lapsi ei vakuta väsyneeltä ja on vireä oma itsensä ei ole aihetta huoleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2665321- 624448
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204291- 513710
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363667Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest443610Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv402840- 242708
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202626SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692445