Onko metsästyskoirilla

Iuukeko

suurempi puremisentarve kuin muuhun käyttöön jalostetuilla koiraroduilla?
Minkä olette todenneet hyväksi puruluuksi pienelle metsästyskoiralle? Liian iso luu ei sopine kaluttavaksi, mutta miten paksu on liian paksu?
Missä iässä puremisen tarve on suurimmillaan?
Tykkäävätkö pentunne käydä hiusten kimppuun mielellään?

3

632

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OrginalCheyenne

      Minulla on aika monista roduista (myös puhdasrotuisten pennuista), ja ei minusta juurikaan "metsästyskoirilla" ole sen isompaa puremisviettiä kuin muilakaan. Esim. ajavat koirat (beagle ja suomen ajokoira) ovat aika vähän pureskeleviä jos verrataan vaikka palveluskoiriin (saksanpaimenkoira ja rotweiler)...
      Mikä on pieni metsästyskoira? Terrieri / mäyräkoira? No vaikka tennispallo käy hyvin leluksi. Vahvempileukaisille pesäpallo on hyvä.
      Silloin on innokkaimmillaan puremaan kun hampaat vaihtuvat, eli 4 kk- 8 kk.
      Jotkut pennut ovat tykänneet kun heilutan päätäni niin että hiukset heiluu kuonon edessä (no minulla on "heviletti"), mutta eivät kaikki pennut ole siitä kovin innostuneita.

    • piuden

      Meillä harmaa norjanhirvikoira. ei ole pureskellut mitään muuta rikki, kun lasten pari pehmolelua, ei muuta :)

    • ....................

      Ja kaikkein suurin ihmetyksen aihe on ollut se, että mitään muita se ei pureksi kuin luitaan. Ei ole tehnyt tuhon tuhoa, edes pahimpaan aikaan. Kaikki aiemmat koiramme ovat tuhonneet enemmän tai vähemmän, mutta tuhonneet kuitenkin. Tämä yksi vaan kantaa kaiken löytämänsä kauniisti meille näytille. Luita kyllä rouskii, meillä on pennusta asti annettu lihaisia luita, ja suht kookkaita, kuten noita naudan lonkkia ja putkiluita, mutta halkaisemattomana. Niitä samoja, joita syö toinenkin koiramme, hyvin pienikokoinen.

      Muita keinoja ei ole käytetty jyrsimistaipumuksen aisoissa pitämiseen kuin murahdusta ja luita. Lisäksi on oltu erittäin tarkkoja siitä, että koira saa liikuntaa ja muuta järkevää tekemistä. Tietysti järkevissä, ja pennun iän mukaisissa rajoissa, eli paljon vapaamuotoista luonnossa liikkumista, riistaharjoituksia, sekä jäljestämistä.

      Aikaisemmat koiramme olleet paimenkoiria sekä palveluskoiria. Saldona mm. isoja reikiä seinissä, revityt tapetit sekä lattioiden muovimatot. Puhumattakaan pienemmistä tuhoista, niitä ei ole edes laskettu. Energisyydessä ei ole ollut isoja eroja nykyiseenkään. Tämä on ilmeisesti vain seurausta siitä, että koiralle ei ole kovinkaan luontaista jyrsiä mitään rikki. Se vaan kanniskelee tavaroita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      984
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      623
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      540
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      513
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      493
    Aihe