Keskuslukko

Keskuslukko ei toiminut kuin kiinni, mutta auki ei saanut. Sain nollattua, mutta miten ohjelmoin avaimen uudelleen. Olisi hyvä että saisin yksinkertaisen vastauksen, kun monimutkikkaita neuvoja löytyy
10586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

asiaan on vaikea antaa yksinkertaista vastausta.

Äänestä
  • No vaikka monimutkainen kävisi sitten. Kuhan saisin ohjelmoituu.....

    Äänestä

  • tojotan omistaja kirjoitti:

    No vaikka monimutkainen kävisi sitten. Kuhan saisin ohjelmoituu.....

    Auton mukana tulee omistajan käsikirja, jossa tuo pitäisi olla selostettu.

    Äänestä

..ainakin -98 farkkuun. Naurettava mutta toimiva:

Kauko-ohjaimen aktivointi:

1) lähtötilanne 1) pidä virta-avain kädessä
2) istuudu kuljettajn paikalle
3) varmista että kaikki ovet ovat kiinni myös tavaratilan

2) avaa kuljettajan ovi
3) käytä virta-avainta virtalukossa, (älä kierrä virtalukkoa)
4) kuljettajan ovi: sulje-avaa-sulje-avaa
5) käytä virta-avain virtalukossa (älä kierrä virtalukkoa)
6) kuljettajan ovi: sulje-avaa-sulje-avaa-sulje
7) aseta virta-avain virtalukkoon ja kierrä sitä OFF-ON-OFF seuraavasti:
lisäys-1 kerta
aktivointi-2 kertaa
vahvistus-3 kertaa
aktivointien poisto-5 kertaa
-päätteeksi poista avain virtalukosta = keskuslukitus toimii itsekseen

seuraava toimenpide (kohta 8) on suoritettava 25 sekunnin kuluessa

8) valinta ”lisäys” tai ”aktivointi” (poistaa muiden kauko-ohjainten koodit):
1-paina kauko-ohjaimen LOCK-näppäintä yhtäjaksoisesti, samanaikaisesti UNLOCK-
näppäintä 5 kertaa painaen. Vapauta LOCK-näppäin
2-paina jompaakumpaa näppäintä (LOCK tai UNLOCK) yhden kerran
-keskuslukituksen tulisi toimia itsestään kerran osoituksena, että
koodi on otettu vastaan

9) avaa ja sulje ovi

Äänestä
  • Kokeilin tolla kun 5 kertaa avainta väännettiin niin se nollaantu, mutta en tosta (kohta8)tekstistä käsitä, kun on lisäys tai aktivointi ni miten tuo lisäyksen saa....?

    Äänestä

Itselläni jouduin tekemään ns ohjelmoinnin, opettamaan keskuslukkoa, kun olin paristot vaihtanut.

Ihmettelin myös aluksi mitä, mitä mutta sitten ymmärsin vetää henkeä ja luin omistajan kirjaa / käyttöohjetta ja siellähän oikea toiminta kerrottiin. Ohjeita piti noudattaa ihan sananmukaisesti, joten
luetun ymmärrätäminen todella tarpeen. Huomasin oman tyhmyyteni :)

Äänestä
  • Rko kolme kananmunaa kulhoon ja vatkaa hyvin. Lämmitä paistinpannu kuumaksi ja kaada seos pannulle. Paista miedossa lämmössä noin kuusi minuuttia ja paistos on valmis. Eikun herkuttelemaan

    Äänestä

  • *kokkikolmonen* kirjoitti:

    Rko kolme kananmunaa kulhoon ja vatkaa hyvin. Lämmitä paistinpannu kuumaksi ja kaada seos pannulle. Paista miedossa lämmössä noin kuusi minuuttia ja paistos on valmis. Eikun herkuttelemaan

    Voi että kun tältä ääliöltä tulikin hieno vitsi juuri oikeaan paikkaan. Vituttaa tommoset 100 kiloset sipsin syöjät, mitkä tommosten vitsikkäiden kertomusten jälkeen hakkaa kusiseen tattiinsa.

    Äänestä

autosi mallin ja vuosimallin?

Äänestä
  • Avensis on -99. Mutta kaveri tuli joka ymmärtää lukemaansa, joten tämä teki mitä täällä teksti kertoi. Kiitos neuvoista!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tojotan omistaja kirjoitti:

Keskuslukko ei toiminut kuin kiinni, mutta auki ei saanut. Sain nollattua, mutta miten ohjelmoin avaimen uudelleen. Olisi hyvä että saisin yksinkertaisen vastauksen, kun monimutkikkaita neuvoja löytyy

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu