Käyty on 1

C.G.E.M

Minä sitä olen käynyt melko monessa paikassa, Afrikassakin. Ensin kävin kuitenkin junassa kun olin poikanen vasta, viidentoista. Kovasti se jännitti muttta onneksi oli lippu. Lasten lipulla pääsin menemään ja istuin vahingossa varattulle paikalle mutta kyllä se ennen pitkää löytyi omakin paikka.
Ruotsissakin olen käynyt, aikuisena vasta mutta kuitenkin. Ensin toki kävivät ne Ruotsalaiset Suomessa kun kerran sukulaisia olivat. Tai olivathan ne joka kerta sukulaisia ja ovat vieläkin paitsi ne jotka on jo kuolleet. Kesämökillä kävivät ja niillä oli kaunis tyttö. Minä oli nuori vasta silloin enkä ymmärtänyt omaa etuani. Kaunis se oli ja sai se pussattua minua yhden kerran, aktiivinen kuin oli. Mukava kun kävivät.
Itse kävin vasta myöhemmin Ruotsissa, siellä Haaparannan kalastusliikkeessä. Paljon oli tavaraa, erikoisuuksiakin. En ostanut mitään kun en osannut kieltä vielä silloin. Kadutti kyllä myöhemmin kun kuulin että pyynnöstä olisivat puhuneet Suomea mutta eipä sitä osaa aina ulkomailla Suomeakaan.
Myöhemmin elämässä kävin etelämmässä Ruotsissa, osasin kieltäkin jos silloin, Ruotsiakin. Istuin erään puiston penkillä ja katselin kauniita istutuksia kun viereeni istui korkeapovinen Skoonelaistyttö, otti kädestäni kiinni, katsoi silmiin ja sanoi: "kärlek". Minä hämmennyin ja en osannut sano mitään. Aikansa se siitä kädestä piteli ja hikoontuihan se käsikin ennen pitkää kun ei minusta ole oikein aloitetta tekemään. Lähti se siitä sitten viimeinkin. Suli se jäätelökin käteen kun en muistanut nuolaista aina välillä.
Olen känyt Norjassakin, monessakin paikassa. Kerran käytiin Hammerfestissa eli Vasarajuhlassa niinkuin se Suomen kartoissa lukee. Se se oli säästeliäs paikka kun ei sinne mennyt kuin yksi tie ja edestakaisin sitä piti ajaa. Tuntuihan se tavallaan toiselta tieltä kun ajoi sen toiseen suuntaan. Käytiin tankilla sillä bensa-asemalla joka on siinä rannan ja tien välissä ja sitten siihen tuli paikallinen motoristi. Moottoripyörällä mekin oltiin liikkeellä, minäkään en vielä silloin pelännyt mitään. Paikallinen kutsui meidät kylään ja kyllä me sinne mentiinkin. Komiasti oli rakennettu vähän niinkuin rinteen päälle se paikka. Pyörille oli omat tilat ja sosialistiset tilat oli niiden takana. Komia mesta se oli vaikka ei kai siellä oltu ketään mestattu. Ystävällisiä oli Norjan pojat ja tytöt. Mulukku siellä oli seinällä kehyksissä ja sehän meitä hymyilytti, nauraa ei uskallettu. Ilimat suosi sillä reissulla..
Altassakin on käyty. Se oli hämmentävä paikka kun ei oikein tiennyt tullakko alta vai päältä mutta sekin sitten selvisi. Se leirintäalueen tyttö oli oikein somaiseva mutta kun se tuttu pariskunta tuli hakemaan minut kesken pois niin eihän siitä tullut mitään. Oli meillä toki kielimuuri riesana sen tytön kanssa mutta olisi siitäkin kyllä selvitty. Maisemat olivat todella mahtavia, ulkonakin.
Minä se olen käynyt Tenojokisuussakin, tai siis Teno joen suualueella. Komian jylhä on paikka, paljon on komiampi kuin esim Kalajoen suu. Enemmänhän siinä vettäkin virtaa Tenossa, lohien seassa. Tanaksi sanovat Norjalaiset siellä puolen jokea. Saa Tanasta lohta kuitenkin. Kasvattavat semmoisissa häkeissä sen lohensa siellä kun eivät kehtaa pyytää joesta niinkuin me Suomalaiset. Laiskoja taitavat olla ne Norjalaiset.

T: Hevoskonsulentti Mannerheimi

0

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        230
        4123
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        111
        2603
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        38
        2335
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        81
        1416
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        112
        1362
      6. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        48
        1159
      7. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        76
        1059
      8. Ne viimeiset kerrat

        Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
        Ikävä
        59
        933
      9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        45
        916
      10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        901
      Aihe