Käyty on 2

C.G.E.M

Afrikassakin olen tosiaan käynyt, insinööri kun olen. Lentämällä piti mennä kun heilalla oli vissiin vähän kiire vaikka muuten se tykkää kyllä patikoida. Ei palellut yhtään kun laskeuduttin Hurkhadaan. Onneksi tuuli niin ei ollut niin hellettä. Äveriääsi asuttiin oikein hotellissa ja siellä oli uima-allaskin. Maattiin hetekalla altaan vieressä ja tilattiin aina juomista suuren maailmaan tyyliin. Oli se mahtavaa! Käytiin katsomassa siellä Luksorissa sitä kuninkaiden laaksoa. Kovin oli karu paikka ja ihmetellä piti miten ne semmoiseen paikkan kämppänsä halusivat rakentaa. Olisihan siinä joen varrella ollut mukavampiakin paikkoja makkoilla mutta omapahan on asiansa. Halpaa siellä oli, heilalle ostin kaulaiinan tai miksi burghaksi ne sitä sanoivat eikä ollut kallis, muutaman euron vaan.
Eipä silti, on sitä tullut käytyä Tanskassakin, ja vielä omalla autolla. Komiasti ajettiin Ruotsin puolelta lautalle, oli liput ja kaikki. Kööpenhaminasskin käytiin, Kristienstadissakin, jossa olisi tehnyt mieli tehdä ostoksia, tuliaisiksi vaan, mutta ne katsoi vähän karsaasti ne myyjät ja oli ne kalliita ne jauhotkin mitä niillä oli myynnissäkin, grammoittain punnitsivat. Meillä ne on reilusti kilon pusseissa perunajauhotkin! Ei ne taida olla kovin leipureita ne Tanskalaiset.
Huomattiin semmoinen seikka että ne nimittää ihan pieniäkin ojantorveloita joeksi. Joki se ja joki tämä luki aina tien vieressä eikä siinä kulkenut kuin onneton sarkaoja. Onkohan ne vähän ylpeitä ja omansa päältä ne Tanskalaiset? Hyvät tiet siellä kyllä oli, pitää sanoa. Ja tuulimyllyt listi aina lintuja katsoi minne katsoi..
Pitkiä on ne Tanskalaisnaiset kyllä. Minäkin ole alun kolmatta metriä pitkä ja tuntui että ylöspäin sai niitä katsoa. Olisihan se mukava sellainen aito Tanskalaisnainen mutta miten lienevät kärttyisiä? Siinä voi olla helisemässä kun minuakin pitempi nainen tulla jyllää päälle tositarkoituksella. Taitaa olla parempi pysyä kotimaan tarjonnassa niin on ainakin siltä osin helpompi hallita tilannetta.
Mainitsen vielä että olen minä käynyt Itävallassakin, Österreich. Wienissäkin olen käynyt ja nähnyt siellä maailmanpyörän. Hurjasti se pyöri ja oli mennä huimauskohtaus päälle kun sitä katsoi, kyytiin ei kyllä uskaltanut mennä, Praterissa se muistaakseni oli pyörimässä, liputkin oli kalliita. Käytiin paikallisessa näköalatornissa ja hissin kuljettaja kyseli että mistä päin te olette ja kun kuuli että ollaan Suomesta niin se innostui kovasti ja näytti hissin merkkiä joka oli Kone ja kehui että hyvä kone on, sehr gut. Hyvin se kyllä veti ylös ja hyvin tuli alaskin, ilman äkkipysäystä. Kädestä pitäen oikein tervehti. Mukava se oli se mies vaikka vähän viinalle haiskahtikin.
Monessa paikasssa on käyty ja aina takaisin osattu, hyvät kun on nykyaikana kartat. Hyvähän se on reissata kun Kolumpus teki niitä retkiään ja kartoitteli kaiken maailman meriä ja mantuja. Hyvää matkaa kaikille vaikka ette niin pitkälle menisikään kuin minä!

T: Hevoskonsulentti Mannerheimi

1

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehheh...!
      Hollannissaki ne myy niitä pottujauhoja ihan grammoittain vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1529
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1325
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      211
      1299
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      230
      1275
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1090
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1039
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      989
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      953
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      933
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      838
    Aihe