Tiettyyn IP-osoitteseen osoittavien domainnimien selvittäminen?

ry:n nettivastaava

Palveluntarjoajani sanoo, että heidän palvelimellaan on oman domainin lisäksi viisi muuta saittia. Näistä tiedän kolme. Saitillani on kuitenkin erilaisia suorituskykyongelmia, vaikka se on ihan staattista HTML:ää. Vaikka palvelun ei olisi mikään suorituskykyinenkään, en usko että oma saittini ja tietämäni kolme muuta kuormittavat palvelinta merkittävästi. En valitettavasti halua tässä vaiheessa selvitystyötä kertoa tarkemmin, mistä saiteista ja palvelimesta on kyse.

Haluaisinkin tietää, onko mahdollista selvittää palvelimen IP-osoitteen perusteella, mitkä kaikki domainit osoittavat ko. palvelimeen. Onko nslookupin tai vastaavien työkalujen avulla mahdollista tehdä tällainen kysely?

Minulla on palvelimelle vain ftp-yhteys, jonka kanssa pääsen vain omaan kotisivuhakemistooni, joten en voi tutkia esim. palvelimen muistimäärää, virtual host -määrittelyjä tai ajaa topia tai tutkia logeja.

1

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fundamentalist

      ei ole välttämättä mikään fyysinen laite.
      Yhdessä fyysisessä tietokoneessa voi olla useita palvelimia.
      Ei noita domaineja saa selville oikein tuollalailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8960
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6227
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1340
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1291
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      949
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      768
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe