Palveluntarjoajani sanoo, että heidän palvelimellaan on oman domainin lisäksi viisi muuta saittia. Näistä tiedän kolme. Saitillani on kuitenkin erilaisia suorituskykyongelmia, vaikka se on ihan staattista HTML:ää. Vaikka palvelun ei olisi mikään suorituskykyinenkään, en usko että oma saittini ja tietämäni kolme muuta kuormittavat palvelinta merkittävästi. En valitettavasti halua tässä vaiheessa selvitystyötä kertoa tarkemmin, mistä saiteista ja palvelimesta on kyse.
Haluaisinkin tietää, onko mahdollista selvittää palvelimen IP-osoitteen perusteella, mitkä kaikki domainit osoittavat ko. palvelimeen. Onko nslookupin tai vastaavien työkalujen avulla mahdollista tehdä tällainen kysely?
Minulla on palvelimelle vain ftp-yhteys, jonka kanssa pääsen vain omaan kotisivuhakemistooni, joten en voi tutkia esim. palvelimen muistimäärää, virtual host -määrittelyjä tai ajaa topia tai tutkia logeja.
Tiettyyn IP-osoitteseen osoittavien domainnimien selvittäminen?
ry:n nettivastaava
1
451
Vastaukset
- fundamentalist
ei ole välttämättä mikään fyysinen laite.
Yhdessä fyysisessä tietokoneessa voi olla useita palvelimia.
Ei noita domaineja saa selville oikein tuollalailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116227Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676